Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się
Spis treści
SPIS
TREŚCI

Taras Wentylowany. Kompletny przewodnik po tarasach podniesionych i wentylowanych.

Home » Taras wentylowany

Józef Baar
Józef Baar
Menedżer produktu
Kompletny przewodnik po tarasach podniesionych i wentylowanych

Przewodnik po tarasach podniesionych i wentylowanych – wprowadzenie.

Dodaj stronę do zakładek.

Poziomowanie tarasów na wspornikach, czyli innowacyjna technologia wykonywania tarasów.

Każdy kto kiedykolwiek wykonywał posadzki zewnętrzne spotkał się z problemem: nierówności poziomów podłoża. Temat ten jest ważny nie tylko ze względu na odprowadzenie wody z powierzchni podłoża i tarasu. Często problem ten jest pomijany w wykonawstwie i ostatecznie posadzka pochylona wypoziomowana zostaje w przypadkowy i nieskuteczny sposób. Rozwiązanie idealne to posadzka układana poziomo zachowując podłoże pod posadzką w spadku zgodnym dla odprowadzenia deszczu. 

Posadzki układane w poziomie są charakterystyczne do powierzchni układanych wewnątrz budynków. Jedak czy nie komfortowe byłoby móc korzystać z posadzki ułożonej poziomo również na zewnątrz? Ludzkie oko i błędnik jest tak czułe że wyczuwa nawet najmniejszy przechył i nierówność posadzki. 

Dlatego w przypadku posadzek tarasów zewnętrznych jest potrzebny element, który podniesie finalną posadzkę/taras na odpowiednią wysokość i spowoduje, że górna powierzchnia posadzki tarasu będzie poziomo lub o bardzo nie wielkim nachyleniu. Ten element to wspornik pod tarasy. Poniżej schemat który przedstawia istotę podniesionego tarasu wentylowanego na wspornikach.
Ponieważ podłoże pod posadzką różni się wysokością między punktem najwyższym a najniższym – miejsce odpływu wody deszczowej z tarasu, to podstawka musi posiadać możliwość regulacji wysokości tak, aby powierzchnia tarasu pozostawała w poziomie.

Wyróżniamy również tzw. podkładki pod płyty stałej wysokości, które funkcjonują jako dystanse do ustalania szczeliny między płytami oraz umożliwiają dystansowanie płyty od podłoża, które nie posiada cech estetycznych np. papy dachowej. W ten sposób układana jest posadzka pływająca – taras wentylowany inaczej taras podniesiony.Budowa wspornika: 

- podstawa wspornika ustawiana jest na podłożu tarasu, 
- pierścień który nadaje wspornikowi wysokość, 
- część górna wspornika na, którym opierana jest posadzka tarasu. 

 


Dodatkowo część górna zazwyczaj wykończona jest elementem, który pomaga na montaż finalnej posadzki tarasu np. płyt lub legarów czyli albo adapter albo motylki dystansowe.

Poziomowanie tarasów na wspornikach – rozwiązanie nowe, ale znane już od bardzo dawna.

Pomimo iż we współczesnym budownictwie zastosowanie wsporników poziomujących do budowy tarasów jest innowacyjne, nadal udoskonalane są kompatybilne systemy poziomujące do montażu podniesionych posadzek. W starożytności znano rozwiązania na podnoszenie posadzek względem podłoża.

Przykładem są np. łaźnie rzymskie,w których układano płyty posadzki podparte przez mniejsze płytki układane w stos tak,aby podnieść posadzkę do góry. Celem tego podnoszenia posadzki było umożliwienie wpuszczenia ciepłego powietrza pod posadzkę w termach i osiągnięcie w ten sposób – ogrzewania podłogowego.

Podstawowe informacje o technologii i zaletach podłóg i tarasów wentylowanych.

Dlaczego wsporniki tarasowe mogą być rozwiązaniem dla Ciebie?

Możliwe, że …

 • projektujesz swój wymarzony dom z tarasem
 • projektujesz swoje mieszkanie z balkonem
 • Planujesz na wiosnę renowację starego tarasu
 • montujesz tarasy dla klientów
 • pracujesz w branży budowlanej związanej z dachami, elewacjami i tarasami
 • zakładasz ogrody zielone na dachach
 • dostarczasz nowoczesne rozwiązania i produkty z branży budownictwa dla swoich klientów

W każdym z powyższych przypadków i nie tylko może okazać się, że podnoszenie i poziomowanie tarasów na wspornikach jest właśnie dla Ciebie. Zobaczysz w tym szansę na rozwiązanie przeszkód,które pojawią się na z planowanej realizacji tarasu. Wsporniki tarasowe pomogą tobie i twoim klientom.

 • Profesjonalne, bezpieczne, proste, trwałe poziomowanie tarasu wysokość posadzki tarasu np. względem posadzki wewnątrz domu lub mieszkania jakiej potrzebujesz, możliwe bezprogowe połączenie mieszkania z tarasem
 • zabezpieczenie izolacji przeciwwodnej przed uszkodzeniem nie przyklejasz, nie musisz kotwić do podłoża
 • bezpiecznie i bezkolizyjnie układasz media, wodę, gaz etc. pod tarasem
 • budujesz taras niezależnie od spadku podłoża
 • łatwy demontaż w wypadku konieczności rewizji tarasu
 • wentylacja, ograniczenie wilgotności pod tarasem
 • wsporniki poziomujące to niewielki ciężar dla poziomowanej posadzki w stosunku do pokonywanej wysokości
 • wsporniki poziomujące to zastosowanie prostych rozwiązań montażowych tarasy poziomowane na wspornikach są bezpieczne,
 • wsporniki poziomujące prawidłowo zamontowane nie ulegają przesunięciom na poziomowanej powierzchni posadzki pod tarasem,
 • wsporniki poziomujące nie ulegają degradacji biologicznej,
 • wsporniki poziomujące są odporne na zmiany temperatury otoczenia
 • Wsporniki poziomujące są odporne na zalegający pod tarasem lód

Zniszczenia i uszkodzenia starego tarasu – kiedy taras wymaga remontu.

Taras z płyt tarasowych czy taras z płytek klejonych - co wybrać? Wady i zalety systemów.


Bardzo często spotykamy się z pytaniami jak to jest - taras wentylowany czy taras z płytek montowanych na klej? Który lepiej wybrać? Czy faktycznie wentylowany taras z płyt tarasowych wytrzyma dużo więcej lat? W którym systemie układanie płyt jest prostsze?

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy porównanie dwóch systemów montażu okładziny tarasów - taras z płyt tarasowych z tarasem z płytek montowanych na zaprawę klejową.

Artykuł znajdziesz tutaj.
 Gdzie można zastosować dystanse pod płytki tarasowe. Uniwersalne rozwiązanie dla każdego tarasu.

Posadzki zewnętrzne – czyli co?

Posadzki zewnętrzne to powierzchnie posadowione na zewnątrz budynków, które narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, wilgotnościowe, zmieniające się nasłonecznienie i temperatury zależne od pory dnia i roku. 

Posadzkami zewnętrznymi możemy nazwać wszystkie: balkony, tarasy, schody tarasowe, tarasy z płyt ceramicznych, betonowych, kamiennych,  tarasy drewniane i kompozytowe, tarasy wypoczynkowe, tarasy ogrodowe, tarasy widokowe, fontanny miejskie, fontanny ogrodowe, fontanny interaktywne, kładki dla pieszych, bulwary, mola, place rekreacyjne, place zabaw, zewnętrzne ekspozycje firmowe, wejścia/wyjścia z budynków, patio wypoczynkowe w budynkach lub pomiędzy budynkami, tarasy na dachach budynków, tarasy zielone, tarasy odwrócone.

A oto kilka przykładów:Kiedy będę wiedział, że powinienem użyć dystansów pod płytki i legary tarasowe?

Zawsze wtedy kiedy zaistnieje potrzeba poziomowania zewnętrznych powierzchni posadzki tarasów czy balkonów.

Planujesz zrównać poziom tarasu z posadzką wewnątrz budynku?

Planujesz podnieść taras na wysokość i zrobić to profesjonalnie, prosto, bezpiecznie i trwale?

Planujesz montaż płyt, płyt ceramicznych, desek drewnianych, desek kompozytowych, desek ceramicznych i chcesz, aby w przyszłości nie ulegały rozsunięciom, czy zapadaniu się?

Nie możesz obciążać podłoża zbyt ciężką konstrukcją poziomującą?

Zastosowałeś membranę przeciw przenikaniu wilgoci i w żadnym razie nie możesz jej uszkodzić?

Na swoim tarasie czy balkonie masz wyłożoną papę, której nie można uszkodzić?

Planujesz pod tarasem montaż mediów?

Chcesz pod okładziną płyty rozprowadzić kable wyprowadzające prąd na ogród?

A może chcesz doprowadzić wodę do nawodnienia roślin w ogrodzie?

We wszystkich opisanych wyżej przypadkach pomogą Ci podstawki tarasowe czyli regulowane i stałe wsporniki tarasowe DD Pedestals. 

To one pomogą Ci w spełnieniu wszystkich wymagań jakie stawia przed Tobą twój taras czy balkon. Polepszysz jego wygląd estetyczny jak również warunki techniczne i użytkowe.Planujesz nowy taras i nie wiesz czy możesz u siebie użyć wsporniki tarasowe?

Zastosowanie wsporników poziomujących a podłoże pod taras prawidłowe podłoże pod taras, podłoże pod taras musi być równe i stabilne. To znaczy, że nie możesz układać tarasu bezpośrednio na nieprzygotowanej np. gliniastej ziemi, ziemi porośniętej darnią, trawą czy mchem, nie utwardzonej, która po pierwszym deszczu ulegnie erozji, a taras zacznie się odkształcać lub zapadać.

Wspornik poziomujący nie będzie stał stabilnie, ani na trawie, ani na kamieniach czy gruzie. Jakość podłoża pod tarasem przekłada się wprost proporcjonalnie na jakość użytkowania tarasu. > Stabilność podłoża pod taras jest elementem najważniejszym.

Wysokość tarasu – drugim bardzo ważnym parametrem jest wysokość tarasu.

Wysokość od planowanego podłoża do wejścia do budynku może być zbyt mała, by posadowić wspornik poziomujący, a na nim dodatkowo musisz uwzględnić, dodać wysokość planowanej płyty lub deski. Poznaj wysokości wsporników poziomujących, sprawdź czy wysokości wsporników podniosą twój taras na wysokość, którą masz do pokonania.

Pamiętaj, że wsporniki poziomujące mają różne wysokości, wsporniki poziomujące można przedłużać za pomocą tulei wkręcanej w podstawę. wspornika.

Montaż tarasów podniesionych. Planujesz taras podniesiony zapoznaj się z technologią tarasów podniesionych budowa tarasów podniesionych jest sprawdzony, bezawaryjny, bezusterkowy i prosty.

Cena wsporników poziomujących – planujesz podnieść wysokość podłoża oraz niwelować jego spadki i ewentualne nierówności na inne sposoby to przekalkuluj ceny. Jeśli cena wsporników poziomujących wydaje Ci się zbyt wysoka to najpierw przelicz wszystkie koszty, które zmuszony będziesz wydatkować, by wypoziomować taras bez ich użycia.

Przemyśl także niedogodności związane z planowanym montażem, a w przyszłości możliwość wystąpienia usterek na tarasach i balkonach poziomowanych metodami tradycyjnymi. Skonfrontuj wszystkie za i przeciw z zaletami innowacyjnej technologii budowy i montażu tarasów podniesionych, a szybko powrócisz do planu ich zastosowania.
Montaż płyty betonowej na regulowanym wsporniku MAX
wszystkie rodzaje wsporników tarasowych pod taras wentylowany
Drewniany legar tarasowy przymocowany do wspornika poziomującego

Moda na tarasy

Potrzeba wypoczynku na wolnym powietrzu i obcowania z naturą stała się bardzo ważnym elementem dla wielu osób. 

W dzisiejszych czasach widoczna nie tylko na wsiach w rustykalnym stylu ale także w wielkich aglomeracjach, gdzie nie tylko na małych balkonach, czy tarasach przydomowych, ale także na dachach budynków powstają tarasy, dachy zielone, a na nich ogrody z dużą ilością zieleni, krzewów w tym owocowych i drzew pośród, których można spotkać nawet ule dla pszczół. 

Szczególnie modne na dachach znanych restauracji a także wyjątkowych budynków jak np.: Budynek Opery Paryskiej. Są regiony świata, gdzie wypoczynek w cieple jest dla mieszkańców, a przede wszystkim turystów główną atrakcją. 

W budynkach o podniesionym standardzie, w rezydencjach, willach, resortach nadmorskich i w hotelach atrakcją są baseny przy tarasie. Wypoczynek na tarasie basenowym na ustawionych na nim fotelach i leżakach, pod parasolami czy nawet w wybudowanych nieopodal altanach jest często wybieramy przez turystów. Jednak taras stał się również synonimem wypoczynku, luksusu i obcowania z naturą gdzie znakomita pogoda jest rzadkim zjawiskiem. Na tarasach wypoczywa się także tam, gdzie wiosna i jesień jest chłodna, a zimą panuje silny mróz i pada śnieg.Taras czy balkon?

Weranda, ogród zimowy, taras półotwarty, wiata ogrodowa z markizą poziomowane na wspornikach poziomujących.

Domy prywatne,mieszkania.

Osiedla deweloperskie.

Fontanny.

Przygotowaliśmy artykuł, który szerzej wyjaśni zastosowanie wsporników tarasowych na fontannach miejskich jak i tych w prywatnych ogrodach. 

Znajdziesz go tutaj.


Przestrzenie publiczne i place.

Tarasy i balkony budują ludzie na wszystkich kontynentach.Każdy lubi wypoczywać na zewnątrz budynku w ogrodzie,parku,hotelu,na basenach,gdzie tarasy stanowią ważną atrakcję,a także we własnym domu,mieszkaniu,domu wakacyjnym.

W każdym klimacie i o każdej porze roku istnieje w nas potrzeba oddechu na zewnątrz budynku, pragnienie przebywania w przestrzeni,gdzie dociera słońce,wiatr,możliwość odpoczynku,wyciszenia na zewnątrz budynku we własnej strefie komfortu.

Wsporniki poziomujące DD Pedestals możesz zastosować wszędzie tam,gdzie temperatury w ciągu dnia i nocy pozostają zgodne z zakresem temperatur zadeklarowanych przez producenta produktu i możesz czuć się bezpiecznie.Twój balkon,taras,loggia,patio,zielony dach uzyskał bezawaryjne wsparcie na długi czas.

Sezonowość użytkowania tarasu

wiosna
lato
jesień
zima

Temperatury w ciągu roku na Twoim tarasie.

temperaturyniskie temperatury
Chcąc poznać koszty poziomowania tarasu na planowanej inwestycji czy budowie zapoznaj się z cennikiem produktów,który pomoże ci oszacować koszt,a w wypadku wątpliwości prześlij maila z projektem czy rysunkiem planowanego tarasu lub zadzwoń do konsultantki,która dobierze właściwy produkt i przygotuje ofertę cenową wraz z kosztem transportu na miejsce budowy.

Sprzedaż dla klientów detalicznych w Polsce prowadzimy poprzez firmę Libet, której konsultanci przeszkoleni w temacie budowy tarasów na wspornikach poziomujących, bezkolizyjnie przeprowadzą Państwa przez tematy techniczne oraz pomogą w wyborze właściwie dobranych na inwestycje produktów i finalnie w dokonaniu zakupów.
Koszty samego montażu tarasu wentylowanego podniesionego na wspornikach wykonanego z płyt ceramicznych w zależności od wielkości i skomplikowania tarasu mogą wynosić od ok. 50 zł za metr kwadratowy do 100 zł za metr kwadratowy.

Koszty samego montażu tarasu wentylowanego podniesionego na wspornikach wykonanego z desek i legarów mogą kosztować od około 70 zł do nawet 100 zł za metr kwadratowy.

Materiały do budowy tarasu na wspornikach?

Uwzględnienie grubości tarasu przy projektowaniu.

Zobacz jak można wypoziomować taras wentylowany z użyciem niskich podstawke pod płyty.

Płyty na taras wentylowanych układany na wspornikach tarasowych.

Czy układanie płyt na wspornikach jest możliwe?

Tak. Układanie płyt na wspornikach to najlepszy z możliwych systemów ich montażu.

Chroni powierzchnię posadzki, na której montowany jest taras poziomuje nierówności budowlane,umożliwia niewidoczne przeprowadzenie wszystkich potrzebnych mediów pod tarasem,do których w każdej chwili można mieć łatwy dostęp.

Poziomuje taras na pożądana wysokość, a dzięki wentylacji powietrznej utrzymuje wszystkie elementy tarasu i podłoża oraz podkonstrukcji w optymalnej wilgotności.

Czy powierzchnia płyt tarasowych jest śliska?

Prosze pamiętać,ze każda powierzchnia polana wodą może być śliska. Dotyczy to każdego rodzaju posadzki, w tym z całą pewnością także płyt.

Płyty tarasowe i deski ceramiczne posiadają stosowne certyfikaty związane z antypoślizgowością,ale pamiętajmy,że tarasy zewnętrzne wystawione na zmienne warunki wilgotności,opadającego kurzu i innych zanieczyszczeń pod wpływem wody tak jak jezdnie, po których poruszają sią auta mogą wykazywać zwiększoną tendencję do poślizgu.

Czy woda stoi na płytkach tarasowych

Brud na tarasie.

Czy płyty mogą pęknąć gdy są oparte na wspornikach?

Jaka szczelina między płytami?

Płyty gresowe / porcelanowe

Płyty gresowe i porcelanowe dostępne są w różnych wymiarach. Jest to dość szeroki wybór, który pozwala na zaplanowanie niemal dowolnej przestrzeni oraz aranżacji posesji zgodnej z najnowszymi trendami.

Pamiętajmy jednak, że cały czas na uwadze mamy ścieżki, chodniki i tarasy, czyli przestrzenie dostępne wyłącznie dla ruchu pieszego oraz lekkich, nie mechanicznych pojazdów kołowych, takich jak rower, taczka, wózek itd.

Płyty porcelanowe w żadnym wypadku nie nadają się na podjazdy lub parkingi.

Natomiast płyty gresowe polecane szczególnie do montażu przy zastosowaniu wsporników poziomujących wykazują się następującymi cechami w tym np: gresy mrozoodporne mogą posiadać antypoślizgową powierzchnię, wieloletnią trwałość, odporność na zginanie, odporność na plamy, nie nasiąkliwość, łatwość czyszczenia, odporność na ścieranie.

Jak ciąć płyty gresowe 2 cm?

Układanie płyt na posadzkach zawsze wiąże się z koniecznością ich przycinania. Aby nie tracić dużej liczby materiału i jak najlepiej wykonać cięcie, potrzebne jest użycie profesjonalnych narzędzi. Wszystko można zrobić samodzielnie.

Tylko czy to się opłaca? Czy mamy zasoby finansowe na zakup niezbędnego sprzętu do cięcia i obróbki materiału ceramicznego?

Czy dysponujemy wiedzą na temat powierzchni i twardości naszych płytek? Czy potrafimy obsłużyć narzędzia, jakie będą potrzebne do ich przycinania, szlifowania płytek i ich fazowania?

Czy posiadamy spory zapas materiału na eksperymenty? Jeśli tak to możemy planować, aby wykonać to samodzielnie.
Jeśli jednak na którekolwiek z powyższych pytań nie odpowiedzieliśmy twierdząco, bezpieczniej będzie skorzystać z usług profesjonalnej ekipy, która zajmie się położeniem płytek zgodnie ze sztuką budowlaną i zasadami estetyki.
Do cięcia płyt ceramicznych na taras zaleca się użycia piły z tarczą diamentową chłodzoną wodą.

Zniszczenia i uszkodzenia starego tarasu

Taras to jeden z najbardziej narażonych na zniszczenie elementów konstrukcji domu. Wszystko z powodu działających na niego zmiennych temperatur, a także czynników mechanicznych.

Często uszkodzenia tarasu  mogą być nawet niewidoczne, są to wówczas mikrorysy lub mikropęknięcia. Jeżeli nie zostaną one odpowiednio zakonserwowane z czasem zaczną pękać.

Dlatego taras powinien być nie tylko starannie zaprojektowany i wykonany, ale też właściwie pielęgnowany. Co i jak robić? Na co szczególnie uważać? O czym koniecznie pamiętać?

Pękanie płytek,    przecieki tarasu

Do najczęstszych przyczyn problemów ze szczelnością balkonu lub tarasu należy zaliczyć odspojenia i pęknięcia płytek. Odspojenia i pęknięcia płytek powstają na skutek doboru nieodpowiedniej zaprawy klejowej lub zastosowania niewłaściwej metody aplikacji.

Dobrej jakości zaprawa musi być odkształcalna, a klejenie powinno być całopowierzchniowe z naniesieniem zaprawy klejowej zarówno na podłoże, jak i klejone płytki. Jeśli te zasady nie są przestrzegane, to płytki mogą odspajać się i pękać już po pierwszym sezonie zimowym.

Ceramiczne płytki w Polskim klimacie – najczęstsze błędy montażowe

Oto najczęstsze przyczyny odpadania płytek na tarasie: 

- brak hydroizolacji , 
- brak właściwej hydroizolacji konstrukcji objawia się najpierw wysolenia na płytkach, po pewnym czasie płytki się odkleją;
-  zastosowanie niewłaściwego kleju do płytek; 
- pustki powietrzne pod płytkami 
- kruszące się spoiny otwierają drogę wodzie, która już pracuje pod spodem okładziny, płytki wkrótce odpadną; 
- zbyt wąskie spoiny mogą spowodować pękanie płytek; 
- brak właściwej dylatacji na dużym tarasie.

Dlaczego płytki na tarasie odpadają? – Praca materiału. Rozszerzanie i zwężanie, przemarzanie.

Okładzina na tarasie lub schodach na gruncie musi być wodoszczelna, ale jednocześnie paroprzepuszczalna. Wodoszczelna, żeby nie dopuścić wody do wnętrza konstrukcji.

Paroprzepuszczalna, żeby umożliwić odparowanie wilgoci, która jednak tam się przedostanie. Wilgoć ta może pochodzić z różnych źródeł. Na przykład może to być resztka wody użytej do rozrabiania zapraw klejowych lub wykonania płyty betonowej.

Może to być także wilgoć podciągana kapilarnie z gruntu, jeśli płyta tarasu nie ma odpowiedniej hydroizolacji. Woda w połączeniu z mrozem zimą i wysoką temperaturą latem powoduje powstawanie ogromnych sił.Podczas zamiany wody w lód na skutek zwiększania jej objętości występuje tak wielkie parcie od spodu na płytki gresowe /płyty ceramiczne itp,  że może je oderwać od podłoża. 

Kolejnym etapem jest zmiana  wody w parę wodną. Wtedy znowu działają duże siły.  Powstaje duże ciśnienie, bo woda szuka ujścia. 

W efekcie parcia pary wodnej może również dojść do odklejania się płytek na tarasie.

Gnicie materiału. Drewno, mech, grzyby i porosty.

W przypadku drewna jako materiału organicznego o budowie anizotropowej wystawionego na zewnątrz i nie zabezpieczonego przed działaniem wilgoci w sposób naturalny podlega starzeniu biologicznemu w tym także destrukcji i procesowi gnicia.

Drewno niezabezpieczone przed wilgocią może także powstać grzybkiem powierzchniowym i mchem.

Kto powinien wykonać mój taras?

Montaż tarasu wentylowanego z pewnością najlepiej jest zlecić ekipie montażowej z dużym doświadczeniem i z referencjami od klientów.

Jednak jeśli masz zmysł techniczny i chcesz spróbować przygotowaliśmy poradnik jak samodzielnie wykonać montaż tarasu wentylowanego.  

Na co zwrócić uwagę i wiele innych przydatnych informacji. 

Dodatkowo przygotowaliśmy krótki film instruktażowy, który zobrazuje zasadę montażu tarasu wentylowanego na podporach tarasowych. 


Widać jak montowany jest na nim taras z paneli drewnianych zwanych też podestami drewnianymi. W analogiczny sposób montowane są płyty ceramiczne, kamienne czy betonowe. 

Więcej filmów, które mogą Cię zainteresować znajdziesz   tutaj. 

Jak sprawdzić firmę montującą tarasy na podporach regulowanych przed podpisaniem umowy

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z firmą wykonawczą, która ma wykonać Twój taras warto sprawdzić jej referencje.

Referencje od zadowolonych klientów są bardzo ważne, bo podnoszą zaufanie do prawidłowego wykonania prac montażowych. Niezależnie czy masz duży taras w ogrodzie lub na dachu budynku, czy może niewielki balkon lub loggie ważne, żeby prace wykonane były poprawnie.

Tutaj,  możesz sprawdzić kilka z setek naszych referencji. 

Samodzielny montaż tarasu na wspornikach vs. profesjonalna ekipa montażowa

Jeśli jesteś miłośnikiem techniki montażowej i posiadasz doświadczenie w pracach budowlanych a dodatkowo chcesz oszczędzić na kosztach montażu to wybierz montaż samodzielny. Montaż tarasu na wspornikach poziomujących jest prosty.

Jeśli jednak możesz wydać dodatkowe środki to zamów profesjonalną ekipę.

Ważne informacje przed montażem tarasu na podstawkach pod płyty i legary

Pierwsza ważna informacja dotycząca planowanego montażu tarasu, balkonu czy loggi na wspornikach poziomujących to cena tego produktu w stosunku do jego jakości. Warto zwrócić uwagę na referencje zarówno przedmiotów w tym wypadku wsporników regulowanych jak i samego sprzedającego.

Opinie i realizacje wykonywane przez naszą firmę znajdziesz tutaj.
Kolejny ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę to podłoże pod taras. Należy zadać sobie pytanie czy planowany taras, balkon, loggia może być montowany na wspornikach regulowanych. To znaczy: jakie mamy podłoże (z jakiego materiału zbudowane, czy jest sztywne i stabilne, czy wytrzyma nacisk wsporników regulowanych i nie będzie się zapadać / rozmywać) i jakie mamy wysokości do pokonania dla uzyskania właściwego poziomu górnej powierzchni posadzki wykończeniowej.Stosowanie podstawek tarasowych pod taras vs. tradycyjny montaż tarasu

Tradycyjny montaż tarasu może spowodować w przyszłości usterkowość podkonstrukcji, a w konsekwencji także tarasu, szczególnie wykonanego z drewna montowanego systemem tradycyjnym na śruby, gdzie deska tarasowa przylega do legara. Proces niszczenia takiego tarasu będzie związany z przenikaniem i zaleganiem wilgoci na wszystkich elementach zastosowanych przy budowie konstrukcji i podkonstrukcji, a także samego tarasu. Taras poziomowany na wspornikach nazywany także tarasem wentylowanym / tarasem podniesionym zdecydowanie przeciwdziała zaleganiu wilgoci, innowacyjna technika budowy tarasów wentylowanych szczególnie przy zastosowaniu płyt i jak i systemów ukrytego montażu desek np.: z zastosowaniem łączników niewidocznego montażu desek DECK-DRY daje wieloletnią pewność, że taras będzie funkcjonował bezusterkowo w tzw. stanie powietrzno-suchym, który przeciwdziała rozwojowi drobnoustrojów, grzybów i mchów. 

Jednak nie zawsze jest taka możliwość. W wielu przypadkach dostępne wysokości na balkonach czy tarasach nie pozwalają na zastosowanie wsporników a nawet podstawek o stałej wysokości. Można jedynie zamortyzować legar na niewielkich podkładach gumowych. Warto wtedy zatroszczyć się o nienaganną hydroizolację oraz o jej należyte zabezpieczenie. Tak aby montowane legary nie uszkodziły jej przez wiele lat. Wspomniane wcześniej podkładki gumowe czy specjalne taśmy naklejane na legary z pewnością pomogą.

Tutaj pokażemy Ci balkon, na którym znajdowały się płytki gresowe klejone do podłoża. Były jeszcze w stanie pozwalającym na ich zachowanie jednak warto było je dodatkowo zabezpieczyć specjalnym środkiem chroniącym przed przeciekaniem. Możliwość pozostawienia ich na posadzce balkonu uchroniło inwestora przed dodatkowymi kosztami w postaci zrywania płytek i wyrównywania powierzchni płyty balkonowej jednak takie rozwiązanie nie dało miejsca na montaż tarasu w systemie podłogi wentylowanej. Dostępna wysokość była zbyt mała.Koszt tarasu na wspornikach   
vs. klasycznie wykonany taras

Cena tarasu montowanego na wspornikach przewyższy koszt tarasu montowanego techniką tradycyjną. Należy jednak rozważyć czy wyższa cena za bezusterkowość tarasu nie jest bardziej opłacalna dla inwestora, który dzięki nowoczesnej technologii może korzystać z tarasu przez wiele lat bez kłopotów i usterek. 

Ponadto, to jaki będzie ostateczny koszt tarasu montowanego metodą tradycyjną zależne jest od warunków technicznych podłoża / posadzki. Jeśli konieczne jest podniesienie tarasu do określonej wysokości i konieczne jest przygotowanie konstrukcji stalowej lub wylewanie słupów i rozkład podwójnego legarowania z grubych belek koszt może okazać się jeszcze wyższy niż zastosowanie wsporników regulowanych.

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Przygotowaliśmy artykuł, w którym znajdują się tabele określające szacunkowy koszt tarasu wentylowanego za m2. Sprawdź to.

Jak stosowanie wsporników zastępuje stare technologie w budownictwie

Budownictwo jako branża związana bezpośrednio z wykonawstwem szybko wprowadza nowe i innowacyjne rozwiązania techniczne, a szczególnie te, które gwarantują sprawny i szybki montaż oraz bezusterkowość danego produktu w przyszłości.

Dzięki temu technika poziomowania tarasów wentylowanych na podstawkach regulowanych w dużym stopniu wypiera stare technologie i przestarzałe metody ich budowy jako nierentowne i nieopłacalne ze względu na konieczność napraw i wymiany pokrycia tarasu w nieodległym terminie.

Podejmij decyzję czy chcesz wentylowany taras podniesiony na podstawkach regulowanych

Decyzja na tak pozwoli inwestorowi “nie wracać do tematu” i dlatego warto zdecydować się na taką inwestycję

Schemat poziomowania posadzki

Ile ten taras przetrwa? Jak długo wytrzymują tarasy na wspornikach

Jako, że wsporniki poziomujące są wykonywane ze specjalnie dobranych tworzyw sztucznych o wysokiej odporności na zużycie biologiczne, obciążenia i zmiany temperatur to taras prawidłowo wypoziomowany i zamontowany z użyciem wsporników poziomujących przetrwa minimum dziesięciolecia w niezmienionym stanie.

Słabszym ogniwem może się okazać materiał zastosowany na pokrycie górnej warstwy tarasu i sposób jego użytkowania oraz konserwacji.

Różnice między płytami ceramicznymi a porcelanowymi

Płyty porcelanowe kojarzą nam się z kuchnią, łazienką oraz innymi powierzchniami znajdującymi się pod dachem lub zadaszeniem.

Tymczasem mogą one stanowić jedno z rozwiązań aranżacyjnych, które stosować można na terenie przydomowym, w tym na ścieżkach i alejkach.

Płyty tarasowe 2 cm ceramiczne, gresowe czy porcelanowe — odrobina cennej wiedzy.

Tak naprawdę nie ma wyraźnej różnicy między płytkami ceramicznymi 2 cm i porcelanowymi. Ceramiki i porcelany nie można traktować jako dwóch osobnych segmentów. Należą one bowiem do jednego zbioru o nazwie „płyty ceramiczne”. Porcelana to jedna z odmian wypalanej gliny.

Do jej produkcji wykorzystuje się chińską glinkę charakteryzującą się większą ilością kaolinitu. Czysty kaolin jest bardzo rzadkim materiałem, którego cechą jest nieskazitelna wręcz biel.

Złoża zawierające więcej tlenku żelaza mają zwykle ciemniejszą barwę. Glina wypalana w wysokich temperaturach charakteryzuje się wysoką odpornością na wchłanianie wody.

Płyty chodnikowe na podstawkach tarasowych

Płyty chodnikowe z granitu spełniają oba te wymagania – nie odbarwiają się, łatwo utrzymać je w czystości, a prawidłowo zamontowane wytrzymują ruch samochodowy bez najmniejszych ubytków.

Można po na nich wygodnie chodzić w szpilkach lub szaleć na hulajnodze. Ich wygląd z pewnością stworzy minimalistyczny i nowoczesny design otoczenia.

Dodatkowym atutem sprzedawanych na rynku granitowych płyt chodnikowych, zarówno tych wykonanych w technologii piaskowania, jak i płomieniowania jest to, że są one banalne w czyszczeniu i konserwacji.

Płyty granitowe oraz płyty tarasowe wprowadzą na Państwa inwestycję ponadczasową elegancję i trwałość.

Płyty kamienne- płyty kamienne poligonalne i formatowane

Płyty kamienne poligonalne – o cechach: brzegi łupane, nieregularne, lico łupane lub cięte (piaskowiec). Dostępne: gnejs, granit, kwarcyt, piaskowiec, wapień.

Płyty kamienne formatowane - o brzegach ciętych lub łamanych (antykowane), lico łupane “po pile” (kamień cięty bez obróbki), szlifowane, polerowane, piaskowane, szczotkowane np: gnejs, granit, kwarcyt, piaskowiec. Materiał super wytrzymały i łatwy do utrzymania w czystości.

Różnice w grubościach płyt i jak je zniwelować

W trakcie montażu tarasu, balkonu przy zastosowaniu wsporników poziomujących w wypadku różnic w grubościach płyt, znajdą zastosowanie podkładki gumowe.

Podzielone na części podkładki gumowe służą do niwelowania różnic w grubościach płyt tarasowych.

W przypadku nierównej powierzchni tarasu wynikającej z różnicy grubości płyt tarasowych należy określić grubość najgrubszej płyty i podłożyć pod pozostałe płyty odpowiednią ilość podkładek gumowych podkłady wyrównująco wygłuszające.Odgłosy w trakcie chodzenia po tarasie z płyt – właściwości akustyczne tarasu i inne dźwięki.

„Izolacyjność akustyczna to, mówiąc najprościej – zdolność konstrukcyjnych elementów budynków (tj. ścian, stropów, dachu) do zapobiegania przenoszeniu się dźwięków między sąsiednimi pomieszczeniami.

Warto o nią zadbać na każdym etapie budowy tarasu czy balkonu. Należy zwrócić uwagę, że tarasy ze względu na swoją ekspozycję na zewnątrz są zagrożone dostaniem się drobinek piasku pod spód co może spowodować trzeszczenie lub chrzęszczenie drobinek piasku w trakcie chodzenia.

W wypadku poziomowania tarasu, balkonu przy układaniu zarówno ceramiki, kamienia, płyt czy desek drewnianych i kompozytowych na wspornikach poziomujących doskonałym elementem wygłuszającym jest podkładka gumowa SBR.

Tarasy drewniane

Nieocenione miejsce wypoczynku w kontakcie z materiałem pochodzenia organicznego, szczególnie dla użytkowników ceniących możliwość obcowania z materiałami naturalnymi. Tarasy i balkony z drewna korzystnie jest poziomować na wspornikach poziomujących.

Poziomowanie tarasów, balkonów wykonanych z drewna na wspornikach jest bardzo korzystne z kilku powodów: usprawnia montaż połączony z poziomowaniem, ułatwia i rozwiązuje montaż tzw. trudnych miejsc, dzięki wspornikom media przeprowadza się pod tarasem bezkolizyjnie i w wypadku potrzeby można dokonać prostej odkrywki, taras od spodu jest wentylowany, co zwiększa jego odporność na starzenie biologiczne.

Tarasy wykonane z drewna wymagają konserwacji minimum raz do roku w celu podtrzymania ich odporności, a tym samym wytrzymałości na starzenie biologiczne.

Czynności związane z myciem, odszarzaniem i olejowaniem deck-ów podnoszą także walory estetyczne tarasów drewnianych.

Deski egzotyczne (hardwood)

Drewno egzotyczne stosowane do montażu tarasów drewnianych charakteryzuje się zwiększona twardością, a tym samym odpornością na starzenie biologiczne.

Niezależnie od systemu montażu tarasu z drewna egzotycznego zastosowanie wsporników poziomujących DD Pedestals i innych elementów do montażu tarasów np: niewidoczny system montażu desek taraosywch DECK-DRY daje wiele korzyści zarówno w trakcie jego montażu jak i w przyszłym użytkowaniu.

Najważniejsze to bezusterkowość poziomowania i wentylacja spodu tarasu.Deski regionalne (softwood)

Drewno rodzime, którego gęstość, a tym samym twardość jest niższa korzystnie poziomuje się na wspornikach poziomujących DD Pedestals, które gwarantują wentylację tarasu od spodu.

Użycie systemu montażu tarasu z drewna rodzimego na łącznikach tarasowych DECK-DRY może uchronić zastosowaną deskę przed gniciem.
Na rynku istnieje wiele sposobów  montażu tarasów z drewna. Najbardziej popularny to system tradycyjny przy użyciu śrub montażowych wkręcanych w deski od góry.

Na rynku funkcjonują także systemy tzw.  ukrytego montażu, między innymi system DECK-DRY, który jako jedyny daje desce możliwość bytowania w stanie tzw. powietrzno-suchym, co w połączeniu z systemem poziomowania na wspornikach DD Pedestals szczególnie przy drewnie rodzimym znacznie przedłuża żywotność tarasu, balkonu zamontowanego z ich zastosowaniem.

Legary tarasowe

Zależnie od materiału, który zastosujemy na powierzchni tarasu oraz systemu montażu tego tarasu możemy zastosować legary drewniane w tym z drewna egzotycznego lub z drewna rodzimego, legary z kompozytu , PVC w tym DECK-DRY PVC uniepal oraz legary stalowe np.: DECK-DRY ALU.

Wsporniki poziomujące DD Pedestals posiadają specjalny adapter do legara, który zabezpiecza go przed przesuwaniem.

Odległość między legarami tarasowymi

Wybór rodzaju i wymiarów legara i odległości w jakich powinien być montowany wyznaczona jest zazwyczaj przez projektanta z uwzględnieniem rozstawu podpór pod legary, czy ilości wsporników poziomujących na m2 dla przeniesienia planowanych obciążeń tarasu, balkonu i planów na jego użytkowanie.

Montaż legarów tarasowych

W wypadku zastosowania wsporników poziomujących DD Pedestals zastosuj także specjalny uchwyt adapter do legara, który uniemożliwia przesuwanie się legarów ze wspornika.

Mocuje się go na zatrzaski do górnego kapelusza wsporników serii: SPIRAL, STANDRAD oraz MAX

Utrzymanie i konserwacja tarasu z drewna

Tarasy wykonane z drewna wymagają konserwacji minimum raz do roku w celu podtrzymania ich odporności i wytrzymałości na warunki zewnętrzne w tym wilgoć, nasłonecznienie, a tym samym wytrzymałości na starzenie biologiczne.

Czynności związane z myciem, odszarzaniem i olejowaniem deck-ów podnoszą także walory estetyczne tarasów drewnianych.

Serwis i konserwacja tarasu drewnianego powinna być wykonywana jedynie w określonych warunkach pogodowych od maja do września.

Płytki z desek na taras i balkon

Tańszą wersją tarasu drewnianego do łatwego montażu na wspornikach poziomujących są gotowe elementy skręcane w gotowe moduły najczęściej o kształcie kwadratów.

Nadają się one doskonale zarówno na duże tarasy jak i na małe balkony. A prawidłowo poziomowane na wspornikach uzyskują pożądaną wysokość i stabilność.

Tarasy z kompozytu drewna WPC

Tarasy z desek kompozytowych nie wymagają skomplikowanego serwisowania i konserwacji.

Przypominają naturalne drewno nie wymagają konserwacji.

Niezależnie od ich struktury wewnętrznej tarasy z desek kompozytowych można poziomować przy zastosowaniu wsporników poziomujących.

Zalety tarasów kompozytowych WPC

Deska kompozytowa w znacznie mniejszym stopniu niż drewniana ulega deformacjom czyli, że jest bardziej stabilna. Wymaga także mniej zabiegów konserwujących.

Cena deski kompozytowej jest zazwyczaj niższa niż drewna.

Przygotowaliśmy dla Ciebie tabelę, określającą szacunkowe ceny tarasów wentylowanych. 

Wysokiej klasy deski kompozytowe zbliżają się cenowo do poziomu sumy jaką trzeba wyłożyć za deski egzotyczne.

Różnice pomiędzy drewnem a kompozytem

Drewno jako materiał naturalny jest przyjazne w kontakcie ze skórą, daje uczucie ciepła i przytulności. Każda deska ma również swój harakterystyczny wzór, nie znajdziemy dwóch identycznych. Drewno naturalne podlega jednak zmianom charakterystycznym dla materiałów pochodzenia organicznego np. pokrywa się patyną (szarzeje) czy niezabezpieczone ulega rozkładowi naturalnemu.

Deska kompozytowa wykazuje wyższą stabilność i odporność na warunki zewnętrzne, dodatkowo wszystkie deski mają taką samą strukturę i barwę, tworzą więc jednolitą kolorystycznie powierzchnię. Kompozyt jest rówież materiałem praktycznie bezobsługowym.

Cena deski kompozytowej jest zazwyczaj niższa niż drewna (przy drewnie rodzimym ceny są zbliżone). Wysokiej klasy deski kompozytowe zbliżają się cenowo do poziomu cen desek egzotycznych. Zarówno tarasy wykonane z drewna jaki i kompozytu mogą, a nawet powinien być poziomowane na wspornikach poziomujących.

Utrzymanie i konserwacja tarasu z kompozytu WPC

Taras wykonany z desek kompozytowych jest w zasadzie “bezobsługowy”, dla podniesienia jego estetyki można wykonać mycie ciśnieniowe z użyciem ogólnie dostępnych środków do pielęgnacji powierzchni wykonanych z włókna kompozytowego.

Obliczenia zapotrzebowania wsporników tarasowych

Konstrukcja tarasu

Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i montażu tarasów zarówno z drewna egzotycznego desek kompozytowych i płyt kamiennych czy ceramicznych daje nam możliwość zaproponowania prawidłowo dobranego podłoża dla danego typu tarasu.

W zależności od panujących u klienta warunków wykonywana jest odpowiednia konstrukcja nośna pod deski tarasowe, płyty, czy ceramikę i późniejsza cała budowa tarasu w tym tarasu podniesionego/ wentylowanego.

Typ tarasu- tarasy drewniane, tarasy kompozytowe.

Tarasy można podzielić na wiele rodzajów. 

Zarówno ze względu na rodzaj okładziny jak i rodzaj podłoża na jakim są zbudowane. 

I tak mogę być to np. tarasy drewniane oraz tarasy z desek kompozytowych. 

Natomiast ze względu na posadowienie wygląda to następująco: tarasy na gruncie, tarasy wykonywane na wylewce betonowej, tarasy pływające / wentylowane poziomowane przy zastosowaniu wsporników poziomujących bez konieczności kotwiczenia się do podłoża.Tarasy bezspoinowe

To technologia zabezpieczania podłoży tarasów dzięki bezspoinowym izolacjom takim jak np.:szlamy izolacyjne, bitumiczne izolacje, izolacje poliuretanowe, farby do basenów.

Bezspoinowość zabezpieczeń gwarantuje równe podłoże dzięki,któremu następne warstwy tarasu mogą być układane i poziomowane np.: na wspornikach poziomujących zyskując dodatkowa stabilność i brak nierówności.

Typ balkonu

Balkony są elementem architektonicznym, stanowiącym integracyjną częścią budynku. Ze względu na konstrukcję wyróżniamy trzy główne rodzaje balkonów.

Najczęściej spotyka się balkony : 
1. wspornikowe, 
2. nieco rzadziej posadowione na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku  
3. i podwieszane.

Izolacja przeciwwodna tarasu

Ze względu na wszechobecność wilgoci przy budowie tarasu, balkonu, loggi bardzo ważna jest prawidłowo wykonana izolacja przeciwwodna.

Konstrukcja balkonów i tarasów musi zostać zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby zapewnić ich bezpieczne użytkowanie. Jednym z głównych warunków trwałości tych elementów jest zapobieganie wnikaniu wilgoci i wody w głąb konstrukcji.

Hydroizolacja, która jest barierą przed przenikaniem wody i wilgoci do konstrukcji balkonu lub tarasu stanowi zarazem ochronę przed korozją płyty konstrukcyjnej, przeciekami oraz rozwojem mikroorganizmów.

Inwestor powinien wybierać materiały hydroizolacyjne według takich kryteriów jak rodzaj elementu konstrukcyjnego (balkon czy taras) oraz zakres pracy podłoża – im większa powierzchnia, tym aplikowane materiały powinny mieć większą elastyczność.

Prawidłowe wykonanie izolacji balkonu i tarasu, które ochroni przed wnikaniem wody w głąb konstrukcji, ma szczególne znaczenie gdy taras usytuowany jest bezpośrednio nad pomieszczeniem, na przykład salonem. Przedostanie się wody do wnętrza konstrukcji skutkuje zawilgoceniem sufitu i stworzeniem wewnątrz budynku warunków dla rozwoju korozji biologicznej, np. grzybów i pleśni”.

Tarasy nieustannie są wystawione na działanie czynników atmosferycznych – deszczu, zalegającego śniegu, silnego nasłonecznienia i zmiennej temperatury. Zwłaszcza temperatura jest w naszym klimacie mało przyjazna dla budownictwa – każdego roku przynajmniej kilkadziesiąt razy przekracza granicę 0°C, powodując na przemian zamarzanie i odmarzanie materiałów, a więc ich pęcznienie i kurczenie się.

W ten sposób wszystkie nie dokładnie uszczelnione miejsca, w które przecieka woda, pękają, doprowadzając do stopniowego niszczenia konstrukcji. Ponieważ kolejne warstwy przykrywają te ułożone wcześniej, ewentualne usterki trudno naprawić. Łatwo je za to ukryć lub przeoczyć.

Dadzą o sobie znać dopiero wtedy, kiedy wewnątrz domu pojawi się przeciek.

Izolacja termiczna tarasu

Kolejny bardzo istotny fragment przygotowania podłoża pod taras, szczególnie w miejscach, gdzie taras, balkon, loggia planowana jest nad istniejącym pomieszczeniem. Izolacja termiczna pozwala na oszczędności w zakresie strat ciepła.

Spadek i nachylenie tarasu, odpływy

Nieważne, czy jest to taras na gruncie, czy nad pomieszczeniem. Każdy musi mieć nadany odpowiedni spadek, umożliwiający odprowadzanie wody opadowej z posadzki tarasowej. Jaki powinien być spadek tarasu?

Powierzchnia tarasu powinna być ukształtowana ze spadkiem na zewnątrz, czyli musi opadać w kierunku od ściany budynku. Za wystarczający przyjmuje się spadek tarasu 1-2% (1-2 cm na metrze długości).

Taki spadek powierzchni tarasu jest praktycznie niezauważalny dla oka, a bardzo istotny dla żywotności tarasu. Zapobiega przedostawaniu się wody deszczowej czy pochodzącej z topniejącego śniegu do wnętrza budynku, zawilgoceniu ścian budynku, a także ułatwia swobodny odpływ wody.

Niedopuszczalny jest spadek tarasu w kierunku budynku – wtedy jego ściana narażona jest na wilgoć, a przy wyjściu na taras mogą powstawać kałuże.

Nieprawidłowo wykonany spadek tarasu

Skutkuje: zawilgoceniem podłoża, odklejaniem i niszczeniem się okładziny tarasu, przeciekaniem przez płytę tarasu, zalaniem pomieszczenia usytuowanego pod tarasem.

Negatywne cechy uszkodzonego tarasu opisaliśmy tutaj. 

Poziomowanie na wspornikach poziomujących pozwala wypoziomować tarasy, balkony, loggie zgodnie ze wszystkimi zaleceniami i zabezpieczeniami dla izolacji w tym EPDM i bezspoinowych oraz uzyskać prawidłowe spadki dla odpływu wody, co jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania powierzchni tarasowej.

Podłoże do ustawienia wsporników tarasowych

Taras wentylowany to technologia możliwa do zastosowania zarówno na gruncie, ale także na starych i nowych wylewkach betonowych. Wykonanie takiego tarasu jest ekonomiczne i proste w montażu.

Czy tarasy wentylowane mają same zalety?

Wygląda na to, że tak. Ich budowa jest prosta i tania, więc możesz ją zrealizować samodzielnie. Do tego plusem jest łatwość w wymianie uszkodzonych elementów i dowolność podłoża, na jakim stanie taras.

Konstrukcję tarasu wentylowanego  tworzą płyty zamontowane na specjalnych wspornikach ustawionych na stabilnym podłożu. W przestrzeni między powierzchnią tarasu a podłożem znajdzie się miejsce na przeprowadzenie niezbędnych instalacji, które możesz poprowadzić nawet po wykonaniu tarasu.

Wszystkie media znajdą się pod tarasem bezkolizyjnie i zawsze masz możliwość bezproblemowej odkrywki. Uniesienie tarasu nad podłoże daje możliwość odprowadzania wody opadowej, a nawierzchnia jest mrozoodporna.

Na wspornikach układa się płyty tarasowe. Ich montaż jest szybki i prosty, a jeżeli w trakcie użytkowania zaistnieje konieczność wymiany nie ma z tym najmniejszego problemu.

Płyty zdjęte podobnie jak wsporniki, o ile nie posiadały mechanicznych uszkodzeń i zniszczeń, nadają się do powtórnego wykorzystania np. w innym miejscu.

Jak wybudować taras wentylowany?

Budowę tarasu wentylowanego można podzielić na dwa etapy. Pierwszym jest przygotowanie podłoża, drugim natomiast układanie płyt, desek lub ceramiki na podstawkach tarasowych lub wspornikach regulowanych .

Należy pamiętać, aby w trakcie przygotowywania podłoża zagwarantować odpowiedni odpływ wody – czyli wyprofilować spadki na zewnątrz. Należy także zabezpieczyć podłoże przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, na przykład papą termozgrzewalną – należy dokładnie uszczelnić narożniki.

Na tak przygotowanym podłożu rozpoczynamy ustawianie wsporników, regulowanych. Wsporniki te wykonuje się z odpowiednich tworzyw sztucznych. Przenoszą one obciążenia / zakresy podane przez producenta, zarówno przy dodatnich, jak i ujemnych temperaturach /zakres temperatur podaje producent/. Dodatkowo wsporniki nie uginają i nie zginają się oraz są odporne na uszkodzenia. Od wysokości wspornika będzie zależało na jakiej wysokości znajdzie się twój taras wentylowany. Jednak dobiera się je głównie w zależności od podłoża. Na rynku dostępne są trzy typy wysokości wsporników :

1. Podstawki pod płyty tarasowe o stałej wysokości (bez możliwości regulacji)


2. Wsporniki o standardowych wysokościach i parametrach wytrzymałościowych przystosowane do większości tarasów użytkowych

3. Wsporniki regulowane o dużych wysokościach i zwiększonych parametrach wytrzymałościowych przeznaczone na specjalistyczne budowle np. przemysłowe czy użyteczności zbiorowej
Podłoże (podbudowa) pod każdy planowany taras powinno być stabilne. 

Ponadto, korzystnym jest, aby podłoże było równe, ponieważ na takim podłożu można bezpośrednio układać/montować taras W przypadku, gdy podłoże/podbudowa jest nierówne/a należy zastosować element poziomujący (np. regulowane wsporniki poziomujące DD PEDESTALS). Od prawidłowo przygotowanego podłoża zależy trwałość konstrukcji tarasu.

Podsypka piaskowo cementowa

Każdą budowę należy dostosować do funkcji, którą będzie spełniać. Tarasy powinny być dostosowane do potrzeb właściciela. Fachowcy z pewnością doradzą Ci, jaka powinna być konstrukcja podsypki pod konkretną budowę i tych zaleceń projektowych, również w kwestii wyboru materiału, nie należy ignorować. Liczy się jakość i profesjonalizm.

Podsypka – piasek, cement czy żwir?

Wybór powinien być dobrze przemyślany i dopasowany do projektu. W stanie luźnym wybraną podsypkę należy wyrównać, a jej grubość dopasować do potrzeb nawierzchni. Twój wybór pozwoli Ci na dokończenie budowy i radość z efektów. Zależy Ci przecież na tym, by efekt był trwały!

Wylewka betonowa

Wylewka na tarasie nie powinna być wykonywana bez dobrego przygotowania. Łatwo jest, bowiem przesadzić z ilością wylanego betonu,co może skutkować nierównym tarasem.

Na pewno zawsze musimy uwzględnić grubość materiału,który planujemy ułożyć na wylewce. Szczególnie,gdy wyjście na taras jest połączone z wejściem do budynku, a drzwi balkonowe otwierane na zewnątrz, to dość istotne.

Zanim zrobimy wylewkę na tarasie, trzeba przygotować podkład z prawidłową izolacją.Dawniej w budownictwie nie znano tego pojęcia i wiele budynków zaczynało niszczyć z powodu braku prawidłowej izolacji już u podstawy, a taras może też bezpośrednio przylegać do podłoża.

Wylewka może być też potrzebna, gdy chcemy stworzyć kolumny pod wykonanie tarasu.

Papa termozgrzewalna

Papa termozgrzewalna jest dobrze znanym materiałem izolacyjnym, stosowanym do wykonywania pokryć dachowych, izolacji fundamentów, hydroizolacji tarasów czy balkonów. Papa termozgrzewalna cieszy się coraz większą popularnością, zastępując papę tradycyjną klejoną lepikiem.

Papa  termozgrzewalna – charakterystyka

Papa termozgrzewalna składa się z kilku warstw: posypki, górnej warstwy bitumu, osnowy nośnej, spodniej/dolnej warstwy bitumu, folii antyadhezyjnej. Papy termozgrzewalne klei się przez roztopienie palnikiem bitumu znajdującego się na ich spodniej warstwie.

Mają przygotowany fabrycznie zakład, który pozwala na szybkie wykonanie szczelnych połączeń poszczególnych pasów papy, więc dobrze ułożona hydroizolacja z papy jest trwała.

Należy także pamiętać, że lepik roztapia się w temperaturze 70oC, więc pokrycie dachu trzeba co kilka lat uszczelniać na nowo. Papy termozgrzewalne mają znacznie lepsze właściwości i nie wymagają remontu przez długi czas.

Izolacja przeciwwodna w płynie

Zwana także folią w płynie. Czy folia w płynie to naprawdę folia? Tak naprawdę to jest to raczej oparty o żywice syntetyczne specjalistyczny produkt, który po zaschnięciu ma właściwości uszczelniające –przeciwwodne i przeciwwilgociowe, podobnie jak prawdziwa folia.

O ile jednak trudno wyobrazić sobie zwykłą folię jako materiał, który izolował by elementy od wilgoci przez dłuższy okres – to folia w płynie jest stworzona właśnie do takich zastosowań.

Izolacja z gumy EPDM

EPDM to syntetyczny kauczuk (guma) należący do grupy elastomerów. Epdm to skrót od angielskiej nazwy głównego składnika membrany, czyli etyleno-propyleno-dienowego-monomeru.

Pozostałe składniki gumy EPDM to: sadza techniczna, ił, olej techniczny, siarka, stabilizatory. Guma ta powstaje w procesie wulkanizacji. Główne zalety EPDM: wysoka elastyczność w b. Niskich temperaturach, wysoka sprężystość i rozciągliwość, odporność na ciśnienie, stabilność wymiarów, wysoka trwałość, łatwa instalacj, odpornośc chemiczna i przyjazność dla srodowiska. „

Twardość płyt izolacyjnych XPS przy stawianiu wsporników

– dla styroduru XPS – 200 dopuszczalne naprężenie ściskające przy odkształceniu do 10% wynosi 200 kPa. Przeliczając Kilopaskale na kg/cm^2 mamy 200 kPa = 2 kg/cm^2. Wychodzi zatem że na jednym wsporniku możemy postawić obciążenie wynoszące do 357 kg.

– dla styroduru XPS – 300 dopuszczalne naprężenie ściskające przy odkształceniu do 10% wynosi 300 kPa. Przeliczając kilopaskale na kg/cm^2 mamy 200 kPa = 3 kg/cm^2. Wychodzi zatem że na jednym wsporniku możemy postawić obciążenie wynoszące do 535,5 kg.Powyższe dotyczy wsporników serii Standard.

Jak zakończyć krawędź tarasu ?

Okapnik, rynny, balustrada prawidłowe wykonanie wszystkich warstw tarasu nie gwarantuje , że z czasem nie pojawią się na nim uszkodzenia. Jeśli krawędzie nie zostaną starannie wykończone i przestrzeń wzdłuż ścian domu nieskutecznie uszczelniona – taras może przeciekać i niszczyć.

Okapnik -Brzegi tarasu muszą być zawsze zakończone okapnikiem w postaci fartucha z blachy, wystającego 3–5 cm poza krawędź płyty tarasowej. Zabezpiecza on nie tylko przed powstawaniem zacieków na ścianie lub cokole, ale przede wszystkim chroni przed wnikaniem wody pod nawierzchnię.

Okapniki mocuje się bezpośrednio w warstwie kleju do płytek, przy czym część wchodząca pod płytki powinna być perforowana, aby umożliwić dobre ich przyklejenie. Jako okapnik wykorzystuje się odpowiednio ukształtowaną powlekaną blachę aluminiową, bądź systemowe profile, dostosowane do odwodnienia tarasu.

Montaż orynnowania – na dużych, nieosłoniętych zadaszeniem tarasach, wzdłuż najniżej położonej krawędzi montuje się rynny. Zapobiegnie to zaciekom, jakie na elewacji mogłaby powodować woda deszczowa, która zawsze spłukuje zanieczyszczenia z powierzchni tarasu. Rynny montuje się przy najniższej krawędzi nachylenia powierzchni, ale na większych tarasach warto również rynny mocować po jego bokach. Brzegi tarasu powinny być zakończone fartuchami blaszanymi kierującymi deszczówkę do wnętrza rynny.

Montaż balustrady tarasu - Osadzenie balustrady

Jak poprawnie osadzić balustradę na płycie balkonowej? 

Jak to zrobić, żeby taras nie przeciekał? 

Jaką balustradę wybrać? 

Jak dopasować ją do naszego małego balkonu czy dużego tarasu na dachu?

Częstą przyczyną przecieków tarasu jest niewłaściwe osadzenie słupków balustrady. Ze względu na wytrzymałość, powinny one być osadzone w płycie tarasowej, co przerywa ciągłość izolacji przeciwwodnej. W miejscu osadzenia słupków konieczne więc jest nałożenie warstwy uszczelniającej z silikonu (w formie stożkowego pierścienia, otaczającego słupek).


Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest mocowanie słupków nie do wierzchu płyty tarasowej, ale od spodu lub na krawędzi czołowej. Bez naruszania izolacji przeciwwodnej. System takiego osadzania balustrad wprowadziła miedzy innymi firma   DECK-DRY, balustrady kotwione do rusztu z legarów, tak aby nie wchodzić w hydroizolację. Aby balustrada została sztywno i solidnie zamocowana bez inwazji w podłoże tarasu.


Balustrady na balkonach często są już przystosowane do montażu płyt w systemie tarasu wentylowanego. Posiadają stalowy kątownik, na którym można oprzeć płyty.


Takie rozwiązania najczęściej stosowane są na założeniach deweloperskich, gdzie już na etapie projektowania architekt zaplanował system podłóg podniesionych i kątowniki są już uwzględnione w zestawieniach materiałów. 

Takie rozwiązania zdecydowanie ułatwiają montaż płyt. Stanowią idealne ograniczenie brzegowe dla posadzki z płyt. 

Często listwy te montowane są do słupków balustrady (czy to od zewnątrz czy wewnątrz w zależności od systemu) i można to zrobić w każdym momencie prac. Również już w momencie montażu okładziny plyt ceramicznych na balkonach.


Takie rozwiązania najczęściej stosowane są na założeniach deweloperskich, gdzie już na etapie projektowania architekt zaplanował system podłóg podniesionych i kątowniki są już uwzględnione w zestawieniach materiałów. 

Takie rozwiązania zdecydowanie ułatwiają montaż płyt. Stanowią idealne ograniczenie brzegowe dla posadzki z płyt. 

Często listwy te montowane są do słupków balustrady (czy to od zewnątrz czy wewnątrz w zależności od systemu) i można to zrobić w każdym momencie prac. Również już w momencie montażu okładziny płyt ceramicznych na balkonach.Połączenia warstw tarasowych ze ścianą budynku

Istotne znaczenie dla szczelności i trwałości tarasu ma prawidłowe wykonanie tego połączenia. Podstawowym warunkiem jest wywinięcie izolacji przeciwwilgociowej 10–15 cm na ścianę domu.

Jeśli podczas remontu układana jest izolacja przeciwwodna, w postaci papy na warstwie spadkowej, należy ją wywinąć również na ścianę, przy czym w narożniku trzeba utworzyć skośne wypełnienie, pozwalające na łagodne zagięcie izolacji. Natomiast w przypadku izolacji podpłytkowej, w narożu wkleja się wkładkę z taśmy izolacyjnej, a na ścianę nakłada warstwę płynnej folii.

Ze względu na ochronę przed zabrudzeniem, jak i dodatkowe zabezpieczenie przed wnikaniem wody, pas ściany przy podłodze tarasu warto pokryć płytkami ceramicznymi. Nie mogą one stykać się bezpośrednio z nawierzchnią tarasu – na styku ze ścianą pozostawiamy przerwę dylatacyjną (wypełnioną sznurem dylatacyjnym, osłoniętym warstwą silikonu). Górną krawędź płytek cokołowych także zabezpieczamy silikonem lub masą akrylową.

Attyka wokół tarasu

Attyka to część konstrukcyjna, która zamyka przestrzeń balkonu lub tarasu od zewnątrz. Zazwyczaj ma ona postać charakterystycznego murku. We współczesnym budownictwie, attyki spotyka się najczęściej na dachach płaskich, jednak coraz częściej są stosowane na tarasach i balkonach.

Attyki mogą mieć różną wysokość. Najważniejsza jednak jest funkcja, jaką pełnią. Przede wszystkim: attyka zamyka izolację termiczną balkonu czy tarasu. Jest również rodzajem ograniczenia dla wody.

Niskie murki attykowe idealnie nadają się do montażu balustrad. Wysokie mogą z powodzeniem być alternatywą dla barierek, będąc jednocześnie efektownym elementem architektonicznym.

Dzięki attyce na tarasie lub balkonie, zapewniona zostaje ciągłość warstw izolacyjnych – wszystko dzięki temu, że nie jest konieczny montaż balustrad i profili okapowych.

Framuga stolarki okiennej przy tarasie

Ściana i elewacja jako krawędź tarasu

Przydomowe tarasy można zrobić na wiele sposobów. Jednym z popularniejszych jest wykonanie betonowej płyty tarasu na warstwie zagęszczonego piasku, opartej krawędziami o ściany z bloczków betonowych, wymurowane na ławie fundamentowej.

Nie ma przy tym specjalnego znaczenia, czy taras przylega tylko do jednej ściany czy do dwóch – w narożniku domu.Tak samo jak schody, taras też powinien być oddylatowany od konstrukcji domu – najlepiej jeśli będzie on jedynie dotykał do ocieplenia ścian fundamentowych, wykonanych z polistyrenu ekstrudowanego lub twardego styropianu.

Także ławy, na których zostaną wymurowane okalające taras ściany z bloczków betonowych powinny być zagłębione w gruncie (zwłaszcza wysadzinowym) na głębokość równą strefie przemarzania gruntu. Ponieważ na ścianach tych opiera się obwodowo betonowa płyta tarasu, nie byłoby dobrze, gdyby została ona złamana z powodu wysadzin mrozowych, unoszących jej brzegi.

Maskownice tarasu

Maskownice tarasów można określić jako zasłona bocznych i końcowych części tarasu. Są to zazwyczaj elementy przytwierdzone do bocznych krawędzi części frontowej lub od jej spodu w celu zamaskowania tzw. podkonstrukcji tarasu. Np. poziomowania wykonanego na wspornikach poziomujących.


Maskownice mogą być wykonane z wielu różnych materiałów w zależności od tego czym pokryty jest taras: z deski drewnianej dociętej na odpowiednią szerokość, z gotowych kompozytowych listew maskujących, z płyt tarasowych, krawężnika czy nawet kamienia.

Maskowanie krawędzi tarasu może także stanowić odpowiedni typ roślin posadzonych na obrzeżu tarasu, które również spełnią funkcję zakrycia podkonstrukcji.Profile okapowe tarasu wentylowanego

Prawidłowe wykończenie okapu to warunek trwałego tarasu czy balkonu. Profil okapowy powinien posiadać właściwe do zastosowania powłoki antykorozyjne oraz budowę pozwalającą na zapewnienie szczelności okapu.

Posadzki wentylowane to współcześnie najdynamiczniej rozwijająca się technologia stosowana w wykonaniu tarasów i balkonów. Technologia ta zawdzięcza swój rozwój prostemu wykonawstwu, braku sztywnych i klejonych połączeń, wysokiej trwałości.

Do prawidłowego funkcjonowania posadzki wentylowanej, niezbędne są profile okapowe, pełniące funkcję oparcia dla płyt posadzkowych oraz zapewniających prawidłowe odwodnienie posadzki.

Bordy

Bordy to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne zwieńczenie aranżacji nawierzchni tarasowych.

Rozwiązanie bazujące na prostym, innowacyjnym mechanizmie i trwałym materiale, umożliwia szybkie i skuteczne wykończenie także nieregularnych układów tarasowych.Stosowane przy nawierzchniach żwirowych, trawiastych i betonowych, znakomicie pasują do różnego typu kostek tarasowych.

Ponadto, po wycięciu bocznych mostków można je instalować nawet w kompozycjach opartych o kształt łuku. Obrzeża sprawdzają się też jako listwy dylatacyjne.

Podbudowa pod tarasy na legarach

Powinna być zaprojektowana i wykonana stosownie do planowanej nawierzchni tarasu. 

Odpowiednia dla deski drewnianej, kompozytowej, ceramiki czy płyt. Uzależniona także od typu podłoża czy warunków zabudowy.

Czyli dobrana zawsze odpowiednio dla planowanego tarasu czy balkonu, zależna od jego przeznaczenia i obciążeń.
Podbudowy mogą być różne. 

Począwszy od starych posadzek typu stara kostka brukowa czy stare płytki ceramiczne klejone do podłoża (pamiętaj aby nie przeciekały - jeśli tak jest należy naprawić uszkodzenia i miejsca przeciekania a dopiero później przystąpić do montażu nowej okładziny). 

Innymi rozwiązaniami są płyty ażurowe, betonowe obrzeża i bloczki czy chociażby stare płytki betonowe układane bezpośrednio pod wspornikiem aby rozłożyć jego punktowy nacisk na podłoże. 

Najbardziej stabilne i najczęściej spotykane są wylewki betonowe czy to pokryte papą czy bez niej Bo jeśli pod płytą tarasu nie ma pomieszczeń nie ma konieczności zabezpieczania wylewki papą termozgrzewalną czy inną hydroizolacją. Na dachach odwróconych zazwyczaj na dużych założeniach deweloperskich na dachu wysypany jest żwir, który dla stabilności wsporników przed ich rozstawieniem należy rozsunąć. 

Oto klika zdjęć z naszych realizacji.Legary aluminiowe

Aluminiowe legary najczęściej stosowane są dla konstrukcji które potrzebują większej sztywności, także często stosowane dla inwestycji w wypadku potrzeby NRO dla całego obiektu. Legary aluminiowe często są te z wymagane przy większych obciążeniach tarasów zależnie od nośności zastosowanego materiału a także tam gdzie konieczne jest uziemienie konstrukcji.Legary drewniane

Legary drewniane stosowane są głównie do konstrukcji tarasów z desek drewnianych. Gatunek drewna legarów dobiera się o parametrach zbliżonych lub takich samych jak materiał zastosowany na tarasie. Najważniejsza zasada to: legar konstrukcyjny nie może być gorszej klasy wytrzymałości niż deski okładziny, gdyż nie będzie utrzymywał sztywności całego tarasu. Jest to bardzo ważne. Niedopełnienie tego wymogu będzie skutkowało odkształceniem desek, łódkowaniem, klawiszowaniem itp.Legary kompozytowe

Kompozytowe legary czy to PVC czy to HDPE dobiera się stosownie do zastosowanego materiału lub systemu montażu tarasu. Stosuje się je na przykład w systemie montażu ukrytego DECK-DRY (gdyż tak przewiduje system). Korzystnie jest również stosować legary kompozytowe przy budowie tarasów wentylowanych na wspornikach poziomujących DD Pedestals. Jednolitość materiałów ułatwia dobieranie innych elementów np. wkrętów.Konstrukcja ramy z legarów

Taka konstrukcja ramy podkonstrukcji wykonana z legarów jest bardzo ważnym elementem tarasów z desek. Zarówno kompozytowych jak i drewnianych. 

Konieczność wykonania ramy generują parametry techniczne użytych desek a także szacowane i zaprojektowane obciążenie zewnętrzne generowane na gotowy taras. Jeśli planowane jest ustawienie na decku ciężkich elementów konstrukcję ramy z legarów należy odpowiednio zagęścić. 

Rama usztywnia konstrukcję i przeciwdziała zniekształceniom materiału.

Konstrukcja schodów na wspornikach

Jeśli planujesz wykonać na swojej działce taras wentylowany schody do zejścia do ogrodu lub jeśli masz balkon i wręcz przeciwnie chcesz pozbyć się schodka w progu świetnie trafiłeś.

Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, który wyjaśni Ci wszystko. Pokażemy jak zastosować system wsporników regulowanych aby pokonać zróżnicowane wysokości na tarasach i balkonach. Jak zbudować idealne schody ale też jak pozbyć się niechcianych nierówności.Przepierzenia tarasu

Wykonywane są w celu zachowania prywatności oraz jako element dekoracyjny, jako wydzielenie wielkości tarasu / balkonu dla poszczególnych lokali mieszkalnych znajdujących się w ciągu. 

Przepierzenia balkonów zazwyczaj mocowane są do płyt stropowych zarówno od dołu jak i góry, tak aby po pierwsze wykonane były stabilnie a po drugie aby ich elementy montażowe zostały ukryte pod wykończeniem posadzki. Zdarza się jednak, że są mocowane do ściany co również jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
„Wsporniki z regulowaną wysokością i bez – zależnie od potrzeb wsporniki dzielimy na regulowane tzn. takie,których wysokości możemy samodzielnie regulować lub je piętrować i takie,których wysokość jest stała.

Wsporniki o stałej wysokości tzw. Podkładki pod płyty tarasowe o niezmiennej wysokości 2 mm do układania pod płyty tarasowe w celu ustabilizowania narożników i szczelin pomiędzy płytami.
Wsporniki o stałej wysokości tzw.

Podstawki tarasowe pod płyty to wsporniki nie regulowane stałej wysokości, piętrowalne “jeden na drugim “w stosy,maks.3 sztuki jako regulowane skokowo, służące do montażu(podtrzymywania)płyt ceramicznych, betonowych,kamiennych. Wśród nich dostępnych jest kilka typów do różnych zastosowań.

Wsporniki regulowane seria SPIRAL – zakres wysokości umożliwia poziomowanie w zakresie 17-30 mm
Wsporniki regulowane seria STANDARD- regulowane śrubowo “płynnie”w zakresie wysokości 30-420 mm
Wsporniki regulowane seria MAX-regulowane śrubowo-płynnie w zakresie wysokości 150-950 mm”

Porównanie wsporników-

Jeśli zastanawiasz się nad tym, która seria wsporników tarasowych będzie idealna na Twój taras przygotowaliśmy zestawienie, który szybko wyjaśni Ci wszelkie zależności pomiędzy każdą serią. Znajdziesz tam podstawowe zalety każdej z serii, sprawdzisz jakie akcesoria dodatkowe możesz użyć do poszczególnych wsporników czy chociażby zakresy wysokości oraz obciążenia.

Kliknij tutaj a dowiesz się więcej w temacie porównania wsporników tarasowych różnych serii.

W przypadku gdy podłoże na tarasie jest płaskie tj. nie posiada zagłębień, nierówności, dziur i nie zależy nam na tym aby jego posadzka była w poziomie powinniśmy zastosować podkładki pod płyty tarasowe o stałej wysokości.

Te podstawki podnoszą płyty tarasowe ponad podłoże tarasu i ustalają szczelinę pomiędzy płytami. To jest najbardziej podstawowe rozwiązanie w przypadku montażu tarasów wentylowanych.
Jeśli planujemy układanie płyt tarasowych na ustabilizowanym podłożu tj. podsypce piaskowo-cementowej, ubitym kruszywie. Ponadto nie chcemy stosować klejów i zapraw do płyt aby nie było potrzeby ich fugowania.

W tym przypadku najlepiej sprawdzą się podkładki pod płyty do układania na żwirku na sucho. Te podkładki o grubości tylko 2 mm zapewniają ustalenie szczeliny pomiędzy płytami dla swobodnego odpływu wody i jednocześnie utrzymują narożniki płyt na tej samej wysokości przez co płyty będą leżeć równo.
Temu jak samodzielnie wykonać montaż    takiego tarasu na żwirze poświeciliśmy osobny artykuł - znajdziesz go tutaj. 

Taras o niskiej wysokości vs. taras o dużej wysokości