Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się

Share this post:

5 trików jak zrobić taras wentylowany schody do ogrodu lub siedziska.

Home » Blog » 5 trików jak zrobić taras wentylowany schody do ogrodu lub siedziska.
Józef Baar
Product Manager
taras wentylowany schody do ogrodu taras na wspornikach
Planujesz taras wentylowany schody do ogrodu a nie wiesz czy to w ogóle możliwe? Potrzebujesz inspiracji? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.
Z tego artykułu dowiesz się:
W jaki sposób wykonać schody na tarasie wentylowanym
Jak prawidłowo ustawiać wsporniki aby schody były stabilne
Jakie rozwiązania są najbardziej popularne

Jeśli planujesz wykonać na swojej działce taras wentylowany schody do zejścia do ogrodu lub jeśli masz balkon i wręcz przeciwnie chcesz pozbyć się schodka w progu świetnie trafiłeś. Ten artykuł wyjaśni Ci wszystko. Pokażemy jak zastosować system wsporników regulowanych aby pokonać zróżnicowane wysokości na tarasach i balkonach. Jak zbudować idealne schody ale też jak pozbyć się niechcianych nierówności. 

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych rad.

Nasze triki z pewnością będą przydatne.

Tarasy nie zawsze są montowane bezpośrednio na poziomie gruntu. Bardzo często posadzki wylane są zdecydowanie wyżej, tak jak podpiwniczenie, fundamenty a tym samym stolarka drzwiowa. 

Mniejszy koszt to stabilizacja gruntu na kilkanaście cm a późniejsze podnoszenie poziomu za pomocą wsporników regulowanych jednak podczas budowy domu są o wiele pilniejsze wydatki niż wykończenie tarasu więc tarasy są wylewane dużo wcześniej, przed jakimkolwiek planem na jego wykończenie. 

Dopiero po pewnym czasie inwestorzy decydują się na idealną okładzinę na tarasie i dopasowują system i wysokości do swoich potrzeb. 

Nie ma przeciwwskazań aby wsporniki poziomujące zastosować również w częściowo lub całkowicie zamkniętych pomieszczeniach  np. w ogrodach zimowych połączonych z tarasami, strefach SPA w hotelach, ogródkach piwnych w restauracjach itp.

Zacznijmy od tego w jaki sposób wykonać taras wentylowany schody pozwalające na zejście do ogrodu i oczywiście wejście na taras. Czy też jakiekolwiek inne schody tarasów wentylowanych na wspornikach regulowanych. A także podwyższone siedziska.

Niezależnie od tego czy montujemy kilka stopni prowadzących na taras czy wielkopowierzchniowe siedziska - każda z tych konstrukcji musi być stabilna. Gwarantuje to nasze bezpieczeństwo podczas użytkowania.

1. Schodki zazwyczaj generują potrzebę zakupu niższych wsporników niż na pozostałą część tarasu. Ale nie koniecznie...

Tak samo będzie w przypadku, kiedy sam musisz utworzyć schodki. Musisz dobrze obliczyć wysokości aby dopasować odpowiednie wsporniki. Nie musisz robić tego bardzo dokładnie gdyż wsporniki mają regulowane wysokości. Także wystarczy, że załapiesz się w odpowiednim zakresie.

I niekoniecznie będzie to taras wentylowany schody do zejścia, gdyż mogą prowadzić w górę.

Może się zdarzyć tak, że schody są tak nieregularne i nierównej wysokości, że będziesz potrzebował tych wyższych.

2. Czy to taras drewniany, czy z płyt jego boki należy zamaskować . Zakryć konstrukcję wsporników.

Dla tarasów z płyt zaprojektowaliśmy specjalny system klipsów stalowych, dzięki którym możesz zamontować płytę tarasową pionowo i zamaskować wszystko to co znajduje się pod powierzchnią tarasu. 

Płyta do maskowania jest tą samą płytą, używaną na posadzkę tarasu. Pozwala to na jednolite i spójne wykończenie prac. 

Możesz również wykorzystać wcześniej przycięte płyty jeśli tylko ich wysokość jest wystarczająca. Sprawia to, że system jest jeszcze bardziej ekonomiczny. 

Przy montażu tarasów z drewna sytuacja jest prostsza gdyż nie potrzebujesz innych, dodatkowych elementów. Należy poprowadzić legary tak, aby pozwoliło to na dokręcenie desek czołowych. 

3. Kiedy obliczasz zapotrzebowanie materiału pamiętaj o dodatkowych ilościach na zamaskowanie podkonstrukcji - pionowe elementy. Bez tego taras będzie wyglądał na nieskończony.

Niezależnie od tego czy taras będziesz miał z desek drewnianych, kompozytowych czy z płyt, potrzebne Ci będą dodatkowe materiały. 

Oczywiście, część możesz odzyskać z odciętych wcześniej resztek od płyt czy desek z okładziny podstawowej tarasu czyli tej poziomej. Jednak to może być zbyt mało. Zależy oczywiście jak wysoka jest twoja pionowa zabudowa. 

Poniżej kilka przykładów.

4. Schodki możesz budować, ale możesz je także ukryć.

Już ich nie potrzebujesz? A może chcesz mieć je w innym miejscu? Żaden problem. 

Dzięki wspornikom pozbędziesz się nierówności na tarasie których nie chcesz mieć. 

Najczęściej są to progi. Muszą być ocieplone dodatkową warstwą styroduru aby zabezpieczyć przemarzanie. Mostki cieplne, przez które tracilibyśmy ciepło z ogrzewania domu czy mieszkania znajdują się między innymi przy stolarce drzwiowej i okiennej. Dlatego też aby zabezpieczyć te miejsca koniecznie należy dodatkowo zaizolować te miejsca. 

Niestety generuje to progi, które w przyszłości nam przeszkadzają.

Możesz również wyrównać inne miejsca na tarasie, które tego wymagają.

W tarasach na dachach często są to opierzenia stalowe wokół krawędzi zewnętrznej tarasu.

Zdarza się również, że nie tylko próg musi być dodatkowo ocieplony. Pod częścią naszego balkonu, sąsiad z dołu może mieć jeszcze mieszkanie i właśnie tą powierzchnię należy wyłożyć dodatkową warstwą termoizolacji. A to generuje kolejną różnicę wysokości. 

Jednak kiedy masz regulowane wsporniki taka sytuacja jest niestraszna.

5. Znakomitym rozwiązaniem są podwyższone schodki, które służą za siedziska.  I to niekoniecznie niestandardowych, zwiększonych wymiarów.

Idealne na krótki odpoczynek ale również na długie chwile  z przyjaciółmi na tarasie okazują się zabudowane siedziska. Zabudowane z tego samego materiału co główna posadzka / okładzina tarasowa.   

Rozwiązanie wręcz  idealne -  materiały spójne z pozostałymi.  Troska o nie czy czyszczenie wykonujemy razem dla całości, tymi samymi środkami. 

Dzięki wielu rodzajom systemów wsporników regulowanych DD Pedestals można dopasować odpowiednie do założenia. Nie koniecznie skorzystać tylko z jednego. Nie ma przeciwwskazań do łączenia kilku systemów na jednej inwestycji. Jeśli tylko jest taka potrzeba i możliwość proszę bardzo! kombinacje dowolne. 

A później wystarczy już tylko położyć poduchę i można tak spędzić cały wieczór.

Ale przecież nie muszą być aż tak wysokie. Wystarczy, że jest ich więcej i również można wygodnie usiąść.

Przygotowaliśmy dla Ciebie rysunki / przekroje przez schody na tarasach wentylowanych w kilku różnych wariantach:

  1. Schody wentylowane na tarasie z płyt na wylewce betonowej
  2. A tutaj schody wentylowane z desek na wylewce betonowej
  3. Dodatkowo schody wentylowane z płyt na ustabilizowanym gruncie ze standardowym wykończeniem maskownicy z płyt tarasowych
  4. A także ze specjalną listwą maskującą na pierwszym schodku
  5. Plus taras ze schodami z desek na ustabilizowanym gruncie

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu czy to za pośrednictwem czatu czy maila lub kontaktu przez naszą stronę internetową.

Kompletny przewodnik po tarasach wentylowanych.

Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.

To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.

Sprawdź przewodnik
inne artykuły.

Te artykuły mogą cię zainteresować.

Karty techniczne wszystkich produktów

Z przyjemnością prezentujemy Państwu Karty Techniczne wszystkich naszych produktów.

Krajowa Ocena Techniczna dla tarasów wentylowanych

Nasze produkty posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Pragniemy poinformować że w dniu 29.06.2022 nasze produkty uzyskały Krajową Ocenę Techniczną wystawioną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Na podstawie Krajowej Oceny Technicznej stworzyliśmy Krajową Deklarację Zgodności. Od teraz nasze produkty oznaczamy znakiem budowlanym. Dlaczego jest to tak ważna informacja? W branży wsporników to nowość. Nowe przepisy z […]
taras wentylowany schody do ogrodu taras na wspornikach

5 trików jak zrobić taras wentylowany schody do ogrodu lub siedziska.

Planujesz taras wentylowany schody do ogrodu a nie wiesz czy to w ogóle możliwe? Potrzebujesz inspiracji? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.