Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem przydomowego tarasu, a w dodatku chciałbyś wykonać go samodzielnie - dobrze trafiłeś. Czy to taras na żwirze, czy taras na trawie a może po prostu posadzce betonowej. Wszystkie wyjaśnienia znajdziesz w poniższym artykule.
Taras wentylowany to taki taras, który nie jest na stałe związany z gruntem / podłożem. Tj. instalacja płyt odbywa się bez użycia kleju. Oraz co ważne nie wykonamy go bez wsporników / podkładek tarasowych. To właśnie dzięki wspornikom tarasowym, pod powierzchnią płyty może odbywać się wentylacja. Podstawki czyli wsporniki tarasowe przystosowane są zazwyczaj zarówno do montażu płyt tarasowych oraz legarów do montażu tarasów z desek. Czy to drewnianych czy kompozytowych. Dzięki swoim cechom i kompatybilności sprawdzą się w każdym przypadku.
Dzięki systemowi tarasów wentylowanych pozbywamy się zbędnych kosztów w formie klejenia płyt tarasowych do podłoża. Nie dość, że jest to dodatkowy koszt materiałów w postaci kleju czy krzyżyków to montaż tradycyjny jest znacznie wolniejszy. O około 30% więcej czasu zabiera nam montowanie poprzez klejenie niżeli ustawianie gresów na wspornikach regulowanych czy podstawkach pod płyty.
Takie rozwiązanie pozwala również na odpowiednie zabezpieczenie podłoża / posadzki warstwą hydroizolacji, a ona zabezpiecza niższe warstwy przed przeciekaniem wody. A co za tym idzie posadzka nie ulega erozji.
Z pewnością często słyszeliście opinie znajomych jak to po kilku latach od klejenia płytek na balkonie coś przecieka. Klejenie płytek niestety nie wystarcza na długie lata. Z każdą kolejną zimą fuga coraz bardziej wykrusza się, a w tych miejscach woda wnika pod płytki i dokonuje ogólnego spustoszenia. Niszczy okładzinę wierzchnią jak i płytę stropową.
Np.:
Po to aby już po rozpoczęciu pracy np. w gruncie nie zastanawiać się nad układem konstrukcji czy gresu okładziny wierzchniej.
Musimy rozejrzeć się dookoła naszego ogrodu i podjąć decyzję jaki materiał będzie do niego pasował.
Z każdego rodzaju płytkami sprawa jest o tyle prosta, że wystarczy ułożyć je na wspornikach czy podkładkach tarasowych.
Deski zaś trzeba kręcić odpowiednimi wkrętami czy klipsami do legarów konstrukcyjnych. Montowanie powierzchni tarasu z desek jest zdecydowanie bardziej czasochłonny.
Układanie płyt bezpośrednio na żwirze jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez klientów.
Instalacja takiego tarasu jest prosta, szybka i przyjemna. Takie rozwiązanie wybierane jest przez osoby, które posiadają dostęp zarówno do ogrodu jak i tych, którzy posiadają np. do wykonania chodnik na niewykończonym w żaden sposób podłożu przed wejściem na posesję.
Na takie przedsięwzięcie można zastosować zarówno płyty tarasowe gresowe, jak i ceramiczne, betonowe czy kamienne. Wszystko zależy od funkcji użyteczności tarasu. Jedne będą bardziej pękliwe a inne o wiele wytrzymalsze na obciążenia z zewnątrz czy niewielkie stuknięcia.
Ostateczny wybór oczywiście zależy od gustu Inwestora.
Jednak częstym ograniczeniem jest również dostępny budżet, który nie zawsze pozwala na szaleństwa. W tej kwestii mamy dla Was osobny artykuł. Tam znajdziecie informacje dot. szacunkowego kosztu tarasów wentylowanych z różnych materiałów.
Płyty tarasowe wybieramy głównie pod względem wizualnym. Jednak równie ważne są ich właściwości. Delikatny materiał przystosowany do montażu na balkonie nie sprawdzi się na podjeździe samochodowym itp.
Bez względu na to czy powierzchnią naszego gruntu jest trawa czy ziemia musimy odpowiednio przygotować podłoże do wysypania na nim żwiru.
Jeśli na naszym podłożu znajduje się trawa należy ją usunąć.
Trawę usuwamy w tych miejscach gdzie leżeć będą płytki. To znaczy z całości chodnika lub jeśli płyty mają być rozsunięte - osobno pod każdą oddzielnie ułożoną płytką.
Kiedy podłoże jest gotowe, bezpośrednio na nie wysypujemy żwir. To dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania woda nie będzie stała na powierzchni płyty. Żwir pomiędzy sąsiednimi kamykami gromadzi wodę, która z upływem czasu wsiąka w ziemię. Należy pamiętać, że podczas dużych opadów wody deszczowej gromadzi się naprawde wiele. A im grubsza warstwa żwiru, tym woda może zostać kumulowana w większych ilościach.
Proponujemy zakupić dwie grubości kruszywa. Grube ziarna wysypać na spód a ten bardziej drobny na wierzch. Takie rozwiązanie pozwoli na odpowiednie ich zagęszczenie i łatwe ułożenie płyt. Bez konieczności dodatkowego zagęszczania specjalnymi maszynami.
Podstawki do układania płyt bezpośrednio na żwirze mają wbudowane listki fugowe do odznaczania szczelin 3 5 mm. Fuga 3 mm wbudowana jest standardowo.
Możesz jednak zamontować dodatkowe motylki fugowe 5 mm.
Podstawki tarasowe 2 mm pozwalają na układanie płyt każdego wymiaru. Czy to 60x60 grubości 2 cm czy 60x60 grubości 5 cm czy 30x120, 40x80 i innych.
Do stabilizacji płytek nie musimy stosować kleju. Płytki leżąc swobodnie na podkładce zamontowane są stabilnie.
Jednak jeśli bardzo chcemy użycie kleju jest dopuszczalne. Oto przykład jak można go użyć.
Niewielką warstwę wyciskamy pod miejsce ułożenia gresu i na tą że warstwę wykonujemy układanie płyt. Warto mieć klej mrozoodporny, aby wytrzymał niesprzyjające zimowe warunki atmosferyczne panujące w naszym ogrodzie.
Podstawki 2 mm mają specjalnie zaprojektowane bardzo ważne rozwiązanie. Dzięki wykonanym otworom w podstawie można kotwić podkładki w warstwie żwiru.
Za kotwy służą gwoździe czy wkręty. Sami dobieramy odpowiednią długość, dostosowaną do naszych warunków w ogrodzie i potrzeb.
Nasze podstawki 2 mm DD Pedestals przygotowane są na układanie płyt przy ścianie. W prosty sposób możemy przełamać podstawkę i dostosować ją do ułożenia płytek przy ścianie budynku lub innej prostej powierzchni np. przy krawężniku w ogrodzie. Podstawka ma zaprojektowane specjalne wyżłobienie, wzdłuż którego należy wykonać przełamania. Takie rozwiązanie jest niezmiernie łatwe. A najważniejsze że, znacznie przyspiesza pracę.
Na zakończenie prac możesz użyć drobnego piasku do wypełnienia szczelin pomiędzy płytami. Jednak nie jest to konieczne. Płytki mogą leżeć z pustymi szczelinami gdyż są one na tyle niewielkie, że nie utkną nam tam np. obcasy a jednak woda będzie swobodniej przepływać.
Kiedy rozpoczynasz układanie płyt tarasowych na wspornikach podobnie jak w przypadku tarasu na żwirze musisz mieć jego konkretny plan.
Musisz wiedzieć gdzie konkretnie leżeć będą płytki tarasowe aby w odpowiednich miejscach ustawić regulowane wsporniki czy też stałe podstawki pod gres.
Układanie rozpocznij w takim miejscu aby finalnie wyszło Ci jak najmniej niewielkich płytek. Możesz rozpocząć np. od skośnego narożnika czy jeśli to możliwe od wejścia na taras.
Jeżeli masz płytę betonową, nie będziesz miał problemu z przygotowaniem podłoża. Musisz je jedynie dobrze oczyścić, zamieść czy odkurzyć z piasku i pozostałych zanieczyszczeń. Nie to co w przypadku przygotowania gruntu, gdzie należy zebrać całkowitą powierzchnię trawy.
Wsporniki rozkładasz kolejno pod każdy osobny gres. I od razu kolejno możesz układać na nich płytki np. gresowe płyty tarasowe 60x60 2 cm. Bez użycia kleju. Możesz wyznaczyć sobie sznurkiem prostą linię aby usprawnić układanie płytek.
Wsporniki powinny być zabezpieczone od spodu podkładami z granulatu gumowego bądź innymi materiałami aby po raz kolejny zabezpieczyć hydroizolację przed przetarciem.
Lub po prostu do wygłuszenia. Pomiędzy wspornik wykonany z twardego i wytrzymałego plastiku a wylewkę betonową z biegiem czasu (a nawet już na wstępie) dostają się ziarenka piasku, które mogą przeszkadzać podczas korzystania z tarasu. Dlatego też zaleca się użycia pod wspornik materiału miękkiego typu guma, posiadającego parametry sprężyste.
Płyty tarasowe czy legary można układać bezpośrednio na powierzchni wsporników. Jednak aby wygłuszyć stukanie płyty na wspornikach zaleca się zastosowanie cienkich gumowych podkładek SH. Mają one grubość 1,5 mm. Są odporne na tarcie wywołane nawet przez grube płyty.
Już samo układanie płyt na wspornikach jest ostatecznym elementem wykończeniowym. Jeśli poziom wsporników jest należycie ustawiony, przystępujemy do ułożenia płyt.
Jeśli po ułożeniu płyt na przygotowanej konstrukcji okaże się, że trzeba poprawić wysokości wsporników można to zrobić bez żadnego problemu.
Kręcąc kołnierzem znajdującym się na wsporniku możemy wyregulować powierzchnię płytek nawet kiedy ułożone są już na nim płytki czy deski z legarami. Bez konieczności ich zdejmowania.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące podkładek przystosowanych do układania płyt na żwirze przejdź na naszą stronę kontaktową. My oraz nasi partnerzy posiadamy wieloletnie doświadczenie. Pomożemy wybrać odpowiedni materiał i doradzimy w sposobie montażu.
Jednak jeśli chciałbyś więcej dowiedzieć się na temat wsporników regulowanych czy stałej wysokości podkładek pod płyty skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź nasz profil - znajdziesz tam wiele zdjęć.
Jeżeli montujesz tarasy wentylowane zawodowo i potrzebujesz konkretnych informacji o produktach DD Pedestals, skontaktuj się z nami - przygotujemy dla Ciebie specjalną ofertę współpracy.
AKTUALIZACJA czerwiec 06.2021
Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.
To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.