Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się

Share this post:

Jak samodzielnie ułożyć taras na żwirze, trawie czy betonowej posadzce?

Józef Baar
Manager Projektu
Jak samodzielnie wykonać taras wentylowany na żwirze, trawie, kostce brukowej
Zastanawiasz się jak samodzielnie wykonać montaż tarasu wentylowanego? A może interesuje Cię taras na żwirze czy trawie? Podpowiemy jak poprawnie je wykonać.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest taras wentylowany
Jak poprawnie wykonać tarasy na żwirze, trawie, posadzce
Na co w szczególności zwrócić uwagę podczas montażu

Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem przydomowego tarasu, a w dodatku chciałbyś wykonać go samodzielnie - dobrze trafiłeś.  Czy to taras na żwirze, czy taras na trawie a może po prostu posadzce betonowej. Wszystkie wyjaśnienia znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest taras wentylowany?

Taras wentylowany to taki taras, który nie jest na stałe związany z gruntem / podłożem. Tj. instalacja płyt odbywa się bez użycia kleju.  Oraz co ważne nie wykonamy go bez wsporników / podkładek tarasowych. To właśnie dzięki wspornikom tarasowym, pod powierzchnią płyty może odbywać się wentylacja. Podstawki czyli wsporniki tarasowe przystosowane są zazwyczaj zarówno do montażu płyt tarasowych oraz legarów do montażu tarasów z desek. Czy to drewnianych czy kompozytowych. Dzięki swoim cechom i kompatybilności sprawdzą się w każdym przypadku.

Zalety zewnętrznych gresów tarasowych o grubości 2 cm:

 • prosta instalacja płytek (na trawie, na betonie, na żwirze czy każdym innym zagęszczonym i utwardzonym podłożu)
 • możliwość ponownego wykorzystania gresu (bez klejenia na stałe)
 • płytki ceramiczne odporne są na warunki atmosferyczne, mróz, pękanie,
 • mają antypoślizgową powierzchnię,
 • płytki nie wymagają konserwacji,
 • łatwe w utrzymaniu czystości,
 • nienasiąkliwe,
 • odporne na blaknięcie,
 • przyjazne dla środowiska

Dzięki systemowi tarasów wentylowanych pozbywamy się zbędnych kosztów w formie klejenia płyt tarasowych do podłoża. Nie dość, że jest to dodatkowy koszt materiałów w postaci kleju czy krzyżyków to montaż tradycyjny jest znacznie wolniejszy. O około 30% więcej czasu zabiera nam montowanie poprzez klejenie niżeli ustawianie gresów na wspornikach regulowanych czy podstawkach pod płyty.

Takie rozwiązanie pozwala również na odpowiednie zabezpieczenie podłoża / posadzki warstwą hydroizolacji, a ona zabezpiecza niższe warstwy przed przeciekaniem wody. A co za tym idzie posadzka nie ulega erozji. 

Z pewnością często słyszeliście opinie znajomych jak to po kilku latach od klejenia płytek na balkonie coś przecieka. Klejenie płytek niestety nie wystarcza na długie lata. Z każdą kolejną zimą fuga coraz bardziej wykrusza się, a w tych miejscach woda wnika pod płytki i dokonuje ogólnego spustoszenia. Niszczy okładzinę wierzchnią jak i płytę stropową. 

Pomiędzy płytami dostępnymi na rynku jest bardzo dużo płyt o zróżnicowanych parametrach. Parametry te określają przeznaczenie finalne produktu. 

Np.:

 • gresu możemy użyć w miejscach gdzie będziemy spędzali wolny czas
 • płyty betonowe sprawdzą się na podjazdach
 • do ogrodu wybierzemy zarówno płyty ceramiczne grubości 2 cm jak i gresy czy płyty kamienne
 • powierzchnię betonowej płyty tarasowej wykładamy najczęściej płytami ceramicznymi 60x60 grubości 2 cm, 
 • płytki ceramiczne sprawdzą się również na tarasach przy restauracjach czy zaaranżowanych do użytku dachach budynków.

Jak poprawnie wykonać tarasy na żwirze, trawie, posadzce betonowej.

Montaż płyt ceramicznych 60x120 na wspornikach poziomujących

Przystępując do montażu tarasu czy to na żwirze, czy trawie czy wylewce betonowej 
należy mieć jego wizję i projekt.

Montaż krok po kroku opisaliśmy w tym artykule
Montaż tarasu krok po kroku

 

Po to aby już po rozpoczęciu pracy np. w gruncie nie zastanawiać się nad układem konstrukcji czy gresu okładziny wierzchniej. 

Musimy rozejrzeć się dookoła naszego ogrodu i podjąć decyzję jaki materiał będzie do niego pasował.

Zastanówmy się czy mają być to płyty betonowe, czy może płyty ceramiczne grubości 2 cm, czy może deski drewniane albo też płyty drewnopodobne.

Z każdego rodzaju płytkami sprawa jest o tyle prosta, że wystarczy ułożyć je na wspornikach czy podkładkach tarasowych. 

Deski zaś trzeba kręcić odpowiednimi wkrętami czy klipsami do legarów konstrukcyjnych. Montowanie powierzchni tarasu z desek jest zdecydowanie bardziej czasochłonny. 

Taras na żwirze

Układanie płyt bezpośrednio na żwirze jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez klientów. 

Instalacja takiego tarasu jest prosta, szybka i przyjemna. Takie rozwiązanie wybierane jest  przez osoby, które posiadają dostęp zarówno do ogrodu jak i tych, którzy posiadają np. do wykonania chodnik na niewykończonym w żaden sposób podłożu przed wejściem na posesję.

Na takie przedsięwzięcie można zastosować zarówno płyty tarasowe gresowe, jak i ceramiczne, betonowe czy kamienne.  Wszystko zależy od funkcji użyteczności tarasu. Jedne będą bardziej pękliwe a inne o wiele wytrzymalsze na obciążenia z zewnątrz czy niewielkie stuknięcia.  

Ostateczny wybór oczywiście zależy od gustu Inwestora. 

Jednak częstym ograniczeniem jest również dostępny budżet, który nie zawsze pozwala na szaleństwa. W tej kwestii mamy dla Was osobny artykuł. Tam znajdziecie informacje dot. szacunkowego kosztu tarasów wentylowanych z różnych materiałów.

Płyty tarasowe wybieramy głównie pod względem wizualnym. Jednak równie ważne są ich  właściwości. Delikatny materiał przystosowany do montażu na balkonie nie sprawdzi się na podjeździe samochodowym itp. 

Bez względu na to czy powierzchnią naszego gruntu jest trawa czy ziemia musimy odpowiednio przygotować podłoże do wysypania na nim żwiru. 
Jeśli na naszym podłożu znajduje się trawa należy ją usunąć.

Usuwamy darń na głębokość ~3-5 cm poniżej płyty, aby wysypać tam żwir. 

Jeśli mamy płyty grubości 2 cm usuwamy grunt z 5-7 cm głębokości. 

Trawę usuwamy w tych miejscach gdzie leżeć będą płytki. To znaczy z całości chodnika lub jeśli płyty mają być rozsunięte - osobno pod każdą oddzielnie ułożoną płytką. 

Kiedy podłoże jest gotowe, bezpośrednio na nie wysypujemy żwir. To dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania woda nie będzie stała na powierzchni płyty. Żwir pomiędzy sąsiednimi kamykami gromadzi wodę, która z upływem czasu wsiąka w ziemię. Należy pamiętać, że podczas dużych opadów wody deszczowej gromadzi się naprawde wiele. A im grubsza warstwa żwiru, tym woda może zostać kumulowana w większych ilościach. 

Proponujemy zakupić dwie grubości kruszywa. Grube ziarna wysypać na spód a ten bardziej drobny na wierzch. Takie rozwiązanie pozwoli na odpowiednie ich zagęszczenie i łatwe ułożenie płyt. Bez konieczności dodatkowego zagęszczania specjalnymi maszynami. 

Na tak przygotowany żwir bezpośrednio należy ułożyć podkładki tarasowe 2 mm. 

Mamy do wyboru wersję w dwóch kolorach:

 • transparentne 
 • czarne

Podstawki do układania płyt bezpośrednio na żwirze mają wbudowane listki fugowe do odznaczania szczelin 3 5 mm. Fuga 3 mm wbudowana jest standardowo. 

Możesz jednak zamontować dodatkowe motylki fugowe 5 mm. 

PODPOWIEDŹ: Do płytek ceramicznych grubości 2 cm polecamy fugę 3 mm. jednak do płytek betonowych i kamiennych 5 mm.

Podstawki tarasowe 2 mm pozwalają na układanie płyt każdego wymiaru. Czy to 60x60 grubości 2 cm czy  60x60 grubości 5 cm czy 30x120, 40x80  i innych.

Do stabilizacji płytek nie musimy stosować kleju. Płytki leżąc swobodnie na podkładce zamontowane są stabilnie. 

Jednak jeśli bardzo chcemy użycie kleju jest dopuszczalne. Oto przykład jak można go użyć. 

Niewielką warstwę wyciskamy pod miejsce ułożenia gresu i na tą że warstwę wykonujemy układanie płyt. Warto mieć klej mrozoodporny, aby wytrzymał niesprzyjające zimowe warunki atmosferyczne panujące w naszym ogrodzie. 

Podstawki 2 mm  mają specjalnie zaprojektowane bardzo  ważne rozwiązanie. Dzięki wykonanym otworom w podstawie można kotwić podkładki w warstwie żwiru. 

Za kotwy służą gwoździe czy wkręty. Sami dobieramy odpowiednią długość, dostosowaną do naszych warunków w ogrodzie i potrzeb. 

Nasze podstawki 2 mm DD Pedestals przygotowane są na układanie płyt przy ścianie. W prosty sposób możemy przełamać podstawkę i dostosować ją do ułożenia płytek przy ścianie budynku lub innej prostej powierzchni np. przy krawężniku w ogrodzie. Podstawka ma zaprojektowane specjalne wyżłobienie, wzdłuż którego należy wykonać przełamania. Takie rozwiązanie jest niezmiernie łatwe. A najważniejsze że, znacznie przyspiesza pracę.

Na zakończenie prac możesz użyć drobnego piasku do wypełnienia szczelin pomiędzy płytami. Jednak nie jest to konieczne. Płytki mogą leżeć z pustymi szczelinami gdyż są one na tyle niewielkie, że nie utkną nam tam np. obcasy a jednak woda będzie swobodniej przepływać. 

Taras na wylewce betonowej / posadzce.

Kiedy rozpoczynasz układanie płyt tarasowych na wspornikach podobnie jak w przypadku tarasu na żwirze musisz mieć jego konkretny plan. 

Musisz wiedzieć gdzie konkretnie leżeć będą płytki tarasowe  aby w odpowiednich miejscach ustawić regulowane wsporniki czy też stałe podstawki pod gres. 

Jeśli już wiesz jak będziesz układać płytki tarasowe, możesz przystąpić do prac.

Układanie rozpocznij w takim miejscu aby finalnie wyszło Ci jak najmniej niewielkich płytek. Możesz rozpocząć np. od skośnego narożnika czy jeśli to możliwe od wejścia na taras. 

Jeżeli masz płytę betonową, nie będziesz miał problemu z  przygotowaniem podłoża. Musisz je jedynie dobrze oczyścić, zamieść czy odkurzyć z piasku i pozostałych zanieczyszczeń. Nie to co w przypadku przygotowania gruntu, gdzie należy zebrać całkowitą powierzchnię trawy. 

Wsporniki rozkładasz kolejno pod każdy osobny gres. I od razu kolejno możesz układać na nich płytki np. gresowe płyty tarasowe 60x60 2 cm. Bez użycia kleju. Możesz wyznaczyć sobie sznurkiem prostą linię aby usprawnić układanie płytek. 

Wsporniki powinny być zabezpieczone od spodu podkładami z granulatu gumowego bądź innymi materiałami aby po raz kolejny zabezpieczyć hydroizolację przed przetarciem. 

Lub po prostu do wygłuszenia. Pomiędzy wspornik wykonany z twardego i wytrzymałego plastiku a wylewkę betonową z biegiem czasu (a nawet już na wstępie) dostają się ziarenka piasku, które mogą przeszkadzać podczas korzystania z tarasu. Dlatego też zaleca się użycia pod wspornik materiału miękkiego typu guma, posiadającego parametry sprężyste.

Do zabezpieczenia warto wykorzystać pozostałe skrawki papy.

Płyty tarasowe czy legary można układać bezpośrednio na powierzchni wsporników. Jednak aby wygłuszyć stukanie płyty na wspornikach zaleca się zastosowanie cienkich gumowych podkładek SH. Mają one grubość 1,5 mm. Są odporne na tarcie wywołane nawet przez grube płyty.

Już samo układanie płyt na wspornikach jest ostatecznym elementem wykończeniowym. Jeśli poziom wsporników jest należycie ustawiony, przystępujemy do ułożenia płyt. 

Jeśli po ułożeniu płyt na przygotowanej konstrukcji okaże się, że trzeba poprawić wysokości wsporników można to zrobić bez żadnego problemu. 

Kręcąc kołnierzem znajdującym się na wsporniku możemy wyregulować powierzchnię płytek nawet kiedy ułożone są już na nim płytki czy deski z legarami. Bez konieczności ich zdejmowania. 

Takim właśnie sposobem kontynuujemy montaż.
Zachowując wszystkie zasady odpowiedniego układania tarasów wentylowanych. Powinny również zostać zachowane wszystkie ogólnie obowiązujące zasady budowlane. Pamiętaj o nich, to bardzo ważne. 
Taras wentylowany na dachu
Prace montażu tarasu na dachu

Podsumowując:

 • wybierając płytki okładziny tarasu, warto wybrać te odporne na mróz, ścieranie i chemikalia,  i najlepiej antypoślizgowe
 • przy wyborze gresów zwróć również uwagę na jego odporność na blaknięcie oraz konieczność konserwacji,
 • przystępując do prac miej gotowy plan rozkładu płyt,
 • pod tarasem powinny znaleźć się wszystkie instalacje, które chcesz ukryć (możesz zasypać je żwirem) 
 • od staranności układania zależy wygląd ostateczny. Przyłóż się do należytego równania / poziomowania nawierzchni
 • mierz poziomicą każdą płytę w kilku kierunkach. Miej pewność, że ułożyłeś ją równo,
 • w przypadku ciągów długich nawierzchni tarasów pamiętaj o zachowaniu odpowiednich spadków
taras w ogrodzie na żwirze
Taras z płyt ceramicznych układanych na żwirze w ogrodzie

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące podkładek przystosowanych do układania płyt na żwirze przejdź na naszą stronę kontaktową. My oraz nasi partnerzy posiadamy wieloletnie doświadczenie. Pomożemy wybrać odpowiedni materiał i doradzimy w sposobie montażu.

Jednak jeśli chciałbyś więcej dowiedzieć się na temat wsporników regulowanych czy stałej wysokości  podkładek pod płyty skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź nasz profil - znajdziesz tam wiele zdjęć.

Jeżeli montujesz tarasy wentylowane zawodowo i potrzebujesz konkretnych informacji o produktach DD Pedestals, skontaktuj się z nami - przygotujemy dla Ciebie specjalną ofertę współpracy.

AKTUALIZACJA czerwiec 06.2021

Kompletny przewodnik po tarasach wentylowanych.

Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.

To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.

Sprawdź przewodnik
inne artykuły.

Te artykuły mogą cię zainteresować.

Karty techniczne wszystkich produktów

Z przyjemnością prezentujemy Państwu Karty Techniczne wszystkich naszych produktów.

Krajowa Ocena Techniczna dla tarasów wentylowanych

Nasze produkty posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Pragniemy poinformować że w dniu 29.06.2022 nasze produkty uzyskały Krajową Ocenę Techniczną wystawioną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Na podstawie Krajowej Oceny Technicznej stworzyliśmy Krajową Deklarację Zgodności. Od teraz nasze produkty oznaczamy znakiem budowlanym. Dlaczego jest to tak ważna informacja? W branży wsporników to nowość. Nowe przepisy z […]
porównanie dostępnych serii wsporników tarasowych

Porównanie wsporników tarasowych DDPedestals wszystkich serii

Szukasz cennych informacji o wspornikach? Zatem to porównanie wsporników tarasowych jest dla Ciebie! Nie znasz różnic pomiędzy seriami? Nie wiesz gdzie, jak i kiedy możesz je zastosować? Sprawdź to!
1 2 3 10