Zapraszamy do zapoznania się właśnie z tym artykułem.
Fontanny na wspornikach tarasowych zaczęły pojawiać się w wielu miejscach.
Powstają na miejskich placach, w parkach, w obrębie starego miasta jak również nowych dzielnic itp.
Są to fontanny, których płyty okładziny wierzchniej oparte są na stabilnych wspornikach poziomujących. Jakich? O tym opowiemy później.
Pozwalają na zachowanie pustki przestrzennej na wodę oraz na przeprowadzenie niezbędnych instalacji. A takich instalacji przy fontannie jest bardzo dużo. Należy poprowadzić cały system rozprowadzenia rur doprowadzających wodę do otworów w płytach, aby w efektowny sposób cieszyła nasze oko gdy wydostaje się na zewnątrz.
Przygotowana posadzka do ustawienia wsporników zazwyczaj wykonana jest w określonym spadku, aby woda mogła krążyć w zamkniętym obiegu.
Jeśli spadki są niewielkie głowica samopoziomująca nakładana na wspornik regulowany nie jest konieczna.
Jeśli natomiast spadki są znaczące można ją zastosować.
Jest w pełni kompatybilna z systemem, zaprojektowana konkretnie pod nasze wsporniki regulowane.
Poziomuje kąt nachylenia do 7%. Jest on wystarczający na przeważającej większości inwestycji.
Oto przykład zastosowania tego przydatnego lecz jednak nie koniecznego akcesoria wspornika tarasu.
Podkładki gumowe mają średnicę 100 mm lub 145 mm dopasowaną do konkretnych systemów. Dla systemu SPIRAL i MAX stosuje się średnicę 145 mm natomiast do serii STANDARD to 100 mm.
Podkładki gumowe SH można przerywać w miejscach szczelin. Zatem z jednej podkładki mogą powstać aż 4 szt. Przydaje się to wtedy, kiedy chcemy wyrównać poziomy na jednym wsporniku dla każdej z płyty osobno. Płyty bowiem nie zawsze są idealnie równe i niekiedy wymagają wyrównania.
Ich możemy użyć na place miejskie, gdzie instalacją, jaką prowadzimy pod posadzką jest system nawadniania lub kable elektryczne. Takie instalacje zmieszczą się w pustce 10-16 mm.
Wsporniki tarasowe o stałej wysokości jak widzimy są zbyt niskie aby można poprowadzić pomiędzy nimi grube rury systemu wodnego fontann.
Jednak to nie jedyny minus.
Bo przecież stałe podstawki pod płyty można piętrować i uzyskać wysokość np. 3-krotnie większą czyli np. 45 mm.
Jednak podłoża fontann wykonywane są w określonych w projekcie spadkach aby woda gromadziła się w określonych miejscach a jej obieg był zamknięty.
Wspornik regulowany pozwala również na użycie głowicy samopoziomującej LE, o której już pisaliśmy we wcześniejszej części artykułu.
Fontanny zawsze musiały być montowane jako posadzki podniesione.
Wcześniej wykonywano skomplikowane konstrukcje stalowe aby na całości móc rozłożyć płyty. Ponadto problemem były również późniejsze wymiany uszkodzonych płyt. Z trudem można było dopasować nowe płyty dostępne na rynku do tych już zamontowanych no i do istniejącej konstrukcji.
Wysokości dostępnych na rynku wsporników do tarasów są ogromne i zawsze można dostosować je do naszych warunków
Regulowane wsporniki tarasowe DD Pedestals są często wybierane do budowy fontanny. Projektując je przygotowaliśmy odpowiednie rozwiązania techniczne aby ułatwić montaż a w późniejszym czasie chociażby opróżnienie wody z wnętrza wsporników przed zimą.
Płyty takie nie zagrażają użytkowaniu przez mieszkańców oraz są stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości. Z reguły myje je woda wypływająca z fontanny.
W upalne dni stanowią one ochłodę dla osób przebywających na placach wokół. Rozpraszająca się bryza i mgła wodna rozprasza się na okoliczny teren i daje ukojenie.
To dla nich fontanny są największą atrakcją i zabawą. Mogą biegać wokoło lejącej się wody czy nawet jeździć na małych rowerkach i hulajnogach.
Biorąc pod uwagę to, że do montażu wybieramy regulowane wsporniki tarasowe i wszystkie pozostałe akcesoria montażowe, które pomagają w sprawnym i odpowiednim montażu odpowiadamy:
Jeśli kształt nie jest zbyt skomplikowany a my mamy trochę sprzętu pozwalającego np. na docinkę tak grubych płyt można spróbować wykonać go samodzielnie.
Warto więc przemyśleć wybór wykwalifikowanej ekipy, która wyspecjalizowana jest od układania płyt tarasów.
Sami nie poradzimy sobie z takimi rzeczami. Tutaj musi wkroczyć fachowiec. To on wykona zarówno podłączenie wodnej instalacji jak również zrobi wszystkie docinki.
Sprawdź Tutaj załączam link do instrukcji montażu podłóg podniesionych.
Otóż podsumowując wcześniejsze informacje wszelkie podstawki o stałej wysokości nie będą dobrym rozwiązaniem do wykonania fontanny w systemie podłóg podniesionych.
Oczywiście wszystko zależy od konkretnego projektu.
Nie ma przeciwwskazań aby niskie stałe podstawki mogły zostać zastosowane do podniesienia posadzki jednak jest to spotykane niezwykle rzadko w dodatku w newralgicznych miejscach.
I nawet jeśli istnieje konieczność zastosowania tak niskich elementów można wybrać wsporniki regulowane serii SPIRAL. Więcej informacji o nich znajdziesz tutaj.
Najczęściej wybierane wsporniki regulowane to seria STANDARD i MAX
Wsporniki regulowane STANDARD są podstawowym rozwiązaniem montażowym.
Ich zakres wysokości to 30-420 mm.
I z reguły jest on wystarczający.
Inwestorzy jednak coraz częściej wybierają serię MAX gdyż ich budowa jest o wiele bardziej wzmocniona niż pozostałe.
A prezentuje się on tak:
Jak widzisz zastosowanie wsporników tarasowych jest szerokie. Jedna możliwość goni za sobą kolejną.
W tym artykule skupiliśmy się na fontannach, jednak warto zapoznać się z naszymi pozostałymi artykułami. Jesteśmy pewni, że znajdziesz tam wiele cennych informacji
Zawsze postaramy się Wam pomóc i doradzić w niepewnych kwestiach.
Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.
To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.