O tym jak wykonać taki montaż płyt tarasowych na podstawkach opowiemy później.
Teraz kilka słów czym jest taras wentylowany. Wszystkie informacje jakie przekażemy Ci w tym artykule znamy z doświadczenia. Możesz nam zaufać. Przez wiele lat zajmowania się tarasami udało nam się zdobyć wiele cennych informacji dotyczących zarówno tarasów wentylowanych jak i tradycyjnie klejonych. Dlatego też znamy różnica, wady czy zalety obydwu systemów.
O technologii tarasu wentylowanego dowiesz się z naszego przewodnika.
Taki system nie wymaga od nas klejenia wsporników do podłoża czy tak jak w tradycyjnych rozwiązaniach klejenia płyt do hydroizolacji.
Nic z tych rzeczy. Dzięki zastosowaniu wsporników tarasowych w szybki sposób wykonasz montaż tarasu wentylowanego.
I gwarantuje - pokochasz go od razu!
Poniżej wyjaśnimy krok po kroku jak wykonać montaż płyt tarasowych na podstawkach. Czyli jak poprawnie wykonać układanie płyt tarasowych tarasu wentylowanego.
Poniżej opowiemy i zobrazujemy na co zwrócić uwagę podczas montażu tarasu wentylowanego jak i na jakie detale zwrócić szczególną uwagę.
Będzie ona potrzebna do obliczenia ilości materiałów potrzebnych do wykonania montażu tarasu wentylowanego. Oto przykładowe zdjęcie wykonanej inwentaryzacji pozwalającej na późniejszy montaż płyt tarasowych na podstawkach.
Dobrze jest również wykonać projekt tarasu. Pozwoli on na dokładne obliczenie materiałów potrzebnych do budowy tarasu oraz ułatwi prace montażowe tarasu z płyt na podstawkach.
Musi być równe i ustabilizowane aby wspornik tarasowy sztywno opierał się na nim.
Aby bezpiecznie ułożyć na nim wspornik tarasowy - może to być:
- wylewka
- płyta betonowa
- bloczek betonowy na gruncie
- betonowa płyta ażurowa
- twardy styrodur XPS / ESP / PIR
Oto zobrazowanie przypadku.
Dopasowanie podstawy wspornika przy montażu płyt tarasowych przy ścianie oraz w narożniku jest również bardzo proste do wykonania. Wystarczy dopasować wspornik do konkretnego przypadku i dociąć jego podstawę według wymagań.
Docinanie płyt tarasowych jest konieczne prawie w każdym przypadku tarasu i balkonu. Płyty betonowe posadzki nie są wykonywane w wymiarach idealnych do wielokrotności płyt. Dlatego też należy dopasować je do wymiarów naszych tarasów.
Z uskokiem znajdującym się na powierzchni naszego tarasu lub na przykład podczas połączenia dwóch płyt betonowych w jedną płaszczyznę poradzimy sobie w prosty sposób. Wystarczy z dodatkowych niższych wsporników oraz płyty tarasowej zrobić mostek. Zobrazujemy to to poniżej:
Spójrz na swój taras i pomyśl jakie mogą być jego trudne do wykonania miejsca.
Jakieś newralgiczne punkty, które mogą stanowić problemy.
Wysokość posadzki finalnej najlepiej i najdokładniej wytyczysz przy pomocy niwelatora laserowego. Pozwoli Ci on na odpowiednie wyznaczenie geometrii tarasu.
Jak rozpocząć układanie płyt tarasowych na tarasie podniesionym.
Skąd je zacząć?
Oto kilka podpowiedzi na konkretnych przypadkach:
Wejście jest zazwyczaj miejscem według, którego planujemy wysokość tarasu wentylowanego.
Odpowiednio dopasowana wysokość względem progu pozwoli na komfortowe przechodzenie z pomieszczenia na zewnątrz.
W przypadku, gdy wentylowany taras posiada spadek zaczynający się od “zera”, należy użyć wsporników DD Pedestals o stałej wysokości. Przystosowane są one specjalnie do płyt tarasowych. Można również zastosować gumowe podkładki budowlane ogólnego przeznaczenia.
Jeśli jest to konieczne, stałe wsporniki tarasowe można wyrównać do chcianego poziomu za pomocą podkładania przekładek gumowych tylko z jednej strony wspornika tarasowego.
Narożnik tarasu wymaga zastosowania takiego wspornika DD Pedestals, który wpasuje się w niego idealnie. Czyli należy zdjąć ze wspornika tarasowego listki fugowe i “goły” podłożyć pod płytę. W przypadku, gdy podstawy wsporników tarasowych nie mieszczą się ze względu na niewielką odległość między sobą należy dociąć jego podstawę.
Niżej graficzne zobrazowanie problematycznych miejsc:
Line ukośne wymagają docinania płyt tarasowych w trapezy lub trójkąty. Wymaga to niestandardowego rozmieszczenia wsporników tarasowych oraz odpowiedniego dopasowania płyt.
Każdy taras posiada swoją wyjątkową geometrię. Często tarasy posiadają łukowe ściany attykowe. W takim przypadku ułożenie wsporników DDP oraz docięcie płyt będzie wymagało większej precyzji oraz zagęszczenia wsporników DDP. Docinanie płyt po łuku powinno się zaplanować już na etapie rozpoczynania układania tarasu.
A co gdy na tarasie mamy wpust dachowy lub inną dziurę, którą musimy pokonać?
Wpust dachowy zlokalizowany jest zazwyczaj w najniższym punkcie tarasu. Oznacza to, ze ze względu na kosz nie można ustawiać wsporników DDP bezpośrednio na wpuście. Czyli koniecznie trzeba wykonać wymian poprzez ustawienie wsporników DDP obok wpustu dachowego, na których jest umieszczona płyta, na której znajduje się docelowy wspornik DDP podtrzymujący płyty tarasowe.
Opracuj plan rozmieszczenia wsporników zwracając szczególną uwagę na miejsca takie jak rogi, progi, drzwi. Rozstaw wsporników uzależniony jest od wielkości przekroju legara i wagi tarasu. Przy prowadzeniu linii prostych pomocny jest sznurek.
Przygotuj wsporniki umieszczając w śrubie motylki dystansowe w taki sposób, aby odpowiadały szerokości legara lub adaptery do legarów. Rozstaw wsporniki w odpowiednich miejscach. Jeśli podłoże nie jest poziome użyj wsporników z głowicą samopoziomującą
3.1. Na wspornikach tarasowych z motylkami dystansowymi. Połóż legary na wspornikach i je wypoziomuj. Za pomocą nakrętek doreguluj wsporniki do prawidłowej wysokości.
3.2. Na wspornikach tarasowych z adapterami do legarów. Połóż legary na wspornikach i je wypoziomuj. Za pomocą nakrętek doreguluj wsporniki do prawidłowej wysokości. Przytwierdź legary do adapterów za pomocą wkrętów.
Czy to na wspornikach z listkami dystansowymi czy na wspornikach z adapterami do legarów dokręcanie odbywa się w ten sam sposób.
Jeśli masz jakiekolwiek inne pytania? Albo Twój taras nie znajduje się w powyższych przykładach?
Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.
To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.