Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się

Share this post:

Wspornik regulowany pod legary na hotelowych tarasach

Józef Baar
Menedżer produktu
drewniany taras z jacuzzy na wspornikach tarasowych poziomujących
W hotelu w nadmorskiej miejscowości wykonano 1 500 m2 tarasów drewnianych z drewna egzotycznego gdzie zastosowano wspornik regulowany pod legary
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak w prosty sposób podarować sobie luksus
Jak łatwo powrócisz do ciepłych letnich wspomnień
W jaki sposób zbudujesz taras wentylowany i zostaniesz bohaterem własnego domu

W roku 2019 mieliśmy przyjemność współpracować z wykonawcami  inwestycji hotelu APART we Władysławowie w zakresie prac montażowych polegających na układaniu tarasów drewnianych z drewna egzotycznego gdzie zastosowano wspornik regulowany pod legary.

Na tej inwestycji tarasy drewniane z desek egzotycznych zostały wykonane w każdym zakątku hotelu. Inwestor zatroszczył się o to aby jego goście miło spędzili swój wolny czas. Warunki panujące w hotelu są najwyższych standardów.

Tarasy drewniane zostały wykonane między innymi na przyległych do apartamentów zewnętrznych strefach relaksu. Zamontowano je również w miejscach użyteczności zbiorowej.  Na przykład na  tarasach ogólnodostępnych, patiach na parterze czy kładkach leśnych gdzie podłoża zostały przygotowane w specjalny indywidulany sposób. 

A oto kilka głównych informacji dotyczących przedsięwzięcia oraz zastosowanych produktów:

Projekt :  APART HOTEL

Lokalizacja : Władysławowo, Polska

Produkty - wspornik regulowany pod legary serii STANDARD oraz SPIRAL

Zakończenie prac : Sierpień 2019

Na inwestycji znajduje się ponad 1’500 m2 wbudowanej deski egzotycznej na wspornikach regulowanych. Zarówno w formie tarasów jak i konstrukcji niewielkich obiektów, siedzisk, obudowy basenów, jacuzzy itp.

Rozmowy dotyczące przedmiotowej inwestycji ( kosztów związanych z realizacją zadania, prac do wykonania przed rozpoczęciem montażu, wszystkich produktów jakie będą konieczne do użycia, ilości szt legarów, desek, wkętów itp)  rozpoczęły się już pod koniec 2018 r . Zaprzyjaźniona firma sprowadziła znakomite drewno z krajów egzotycznych. Ich pomoc okazała się nieoceniona. Takie czynności zajmują zazwyczaj kilka miesięcy a rozpoczęcie montażu zaplanowaliśmy na wczesną wiosnę więc czasu było niewiele. 

My zajęliśmy się produkcją wsporników. Nasz regulowany wspornik produkowany i dostarczany był w wielu partiach i wielu rozmiarach. Wysokości dopasowywane były do poszczególnych tarasów.

Jesteśmy producentem wsporników regulowanych jednak aby zapewnić ciągłe dostawy do stałych odbiorców i zagwarantować terminy na przedmiotowej inwestycji potrzebowaliśmy posiadać informację o rozpoczęciu działań na kilka tygodni wcześniej. Tylko wtedy mogliśmy przygotować się należycie do wszystkich zadań i prowadzonych projektów.

Wszystkie formalności udało się dopiąć w ostatnich dniach 2018 r. Dzięki temu w spokoju i radości rozpoczęliśmy Nowy Rok. Wtedy też mogliśmy na dobre rozpocząć działania i ustalić produkcję na poszczególny wspornik. Ustalone zostało, że deską okładziny będzie Brasilian Bangkirai, która zostanie ułożona na legarach z egzotycznego drewna oraz na naszych wspornikach regulowanych DD Pedestals serii Standard. Wtedy przystąpiliśmy do obmiarów budowy oraz ustalenia zapotrzebowania poszczególnych elementów. Ważne było, aby każdy nasz wspornik tarasowy dopasowany był odpowiednio do zastanej sytuacji na budowie.

Zgodnie z założeniem Architekta, regulowany wspornik pod legary okazał się niezbędny na tą inwestycję. Drzwi tarasowe zaprojektowane zostały na tyle wysoko, że człowiekowi ciężko było pokonać tę wysokość bez schodków.
A to właśnie ich chcieliśmy uniknąć.

Konieczne okazało się zastosowanie wyższych niż przewidywaliśmy produktów DD Pedestals. W celu określenia konkretnych zakresów wysokości konieczne okazało się wykonanie szczegółowych pomiarów wszystkich zakresów gdzie będą tarasy. Ilość wsporników pozostała bez większych zmian. Chodziło głównie o ich wysokość.

Gdy deski i legary egzotyczne przypłynęły, całość materiału została poddana obróbce, a przed wyjazdem na montaż zarówno legary jak i deska okładziny wierzchniej została zaimpregnowana bezbarwnym olejem lnianym. Poprzez impregnację olejem naturalnym drewno zostało zabezpieczone przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych i promieniowaniem UV. A one w nadmorskim klimacie szczególnie dają o sobie znać. Oddziałują bardziej intensywne i są znacznie bardziej zmienne niż w centralnej części kraju. 

Kiedy już drewno było gotowe, duży tranzyt w odpowiednich partiach rozpoczął dostawy i przetransportował je na plac budowy. Wtedy i my regulowane wsporniki tarasowe pod legary również dostarczyliśmy na plac budowy. 

Inwestor udzielił nam dostępu do przygotowanego zakresu prac. Zatem w przeciągu kilku godzin udało się sprawnie rozpocząć montaż.

Dzięki temu, że nasz wspornik tarasowy ma adapter specjalnie przystosowany do przytwierdzenia do niego legara (drewnianego czy plastikowego)  jak i skręcenia dwóch sąsiednich legarów ze sobą podpierając je na jednym wsporniku, stabilizacja konstrukcji odbywała się bardzo sprawnie. Monterzy zaoszczędzili sporo czasu na skręcanie legarów osobnymi łącznikami. Pozytywnie wpłynęło to również za stronę ekonomiczną przedsięwzięcia. Taki wybór produktów zmniejszył koszty materiałów ale także pozwolił zaoszczędzić pieniądze na zmniejszeniu roboczo-godzin pracowników.

Jedno jest pewne - WSPORNIK TARASOWY DD PEDESTALS okazał się strzałem w 10-tkę!

Rozstaw plastikowych podpórek oraz ich odpowiednie wypoziomowanie nie było łatwym zadaniem. Ich ilość była ogromna. Dlatego do poziomowania zostali wybrani doświadczeni pracownicy. Pozwoliło to uniknąć wielu problemów. Trudność spowodowana była wielkością powierzchni i koniecznością dopasowania się do wielu elementów np. opierzenia balustrady,  ram okiennych czy elementów elewacji.

Ale i z tym monterzy poradzili sobie sprawnie.


Dzięki takiemu rozwiązaniu poprowadziliśmy pod deckiem instalacje takie jak:
- oświetlenie,
- odprowadzenie wody,
- elementy urządzeń klimatyzacji
- i inne elektryczne okablowanie itp.
wspornik tarasowy poziomujący pod legary drewniane
Legary drewniane ułożone na regulowanych wspornikach

Bardzo dobrym miejscem obrazującym przydatność plastikowych podstawek poziomujących były również wpusty rewizyjne. A uwierz mi, na takiej powerzchni ich ilość była ogromna. Na skraju stabilnego podłoża wokół wpustu odwodnienia ustawialiśmy nasz wspaniały produkt czyli wspornik regulowany pod legary. Pozwoliło nam to na stabilne ustawienie podkonstrukcji. I właśnie w taki sposób bezpiecznie i estetycznie wykonaliśmy montaż.

Wpusty rewizyjne zostały estetycznie zabudowane. Ich miejsca było widać tylko poprzez dodatkowe nacięcie desek tj. wykonanie pewnego rodzaju paletki, którą można w każdej chwili zdemontować aby dostać się do spustu.

Kiedy poziom okładziny tarasów został ustalony oraz należycie i starannie wykonany pracownicy mogli przystąpić  do montażu finalnej okładziny wierzchniej czyli desek drewnianych. Inwestor wybrał tradycyjny system montażu czyli każda kolejna szt deski kręcona do podkonstrukcji (czyli legarów) od góry wkrętem. Jeżeli zdecydujemy się na taki system montażu, deskę należy przewiercić odpowiednim nawiertakiem z ogranicznikiem, a następnie przykręcić wkrętem nierdzewnym w legar ustawiony na regulowany wspornik. 

Współpracę przy montażu prowadziliśmy przez kilka miesięcy. Nasze produkty były dostarczane na inwestycję partiami.

Montaż rozpoczął się od długich ciągów tarasów hotelowych wzdłuż budynku. Aby okładzina tarasu tzn deski egzotyczne pracowały równomiernie na całym decku wspólnie z inwestorem podjęliśmy decyzję aby wspornik regulowany pod legary rozłożyć odrobinę gęściej niż zazwyczaj. Nie przekroczyliśmy 40 cm. Rozstaw legarów również był lekko zagęszczony w celu podniesienia wytrzymałości nacisku na deski i legar z zewnątrz np. większą liczbą gości hotelowych. To była bardziej praktyczna strona produktów niżeli wymogi konstrukcyjne.

Taki układ został wygenerowany również przez inne czynniki np.:

  • konkretne dostępne długości desek
  • czy szerokość biegu tarasu

Ze względu na powyższe, Architekt zaprojektował układ naprzemiennego łączenia desek. Pozwoliło to na symetryczny rozstaw desek na ciągu tarasowym i dzięki temu mogliśmy wpłynąć na równomierny nacisk na pokrycie tarasu oraz poniżej znajdujące się wsporniki tarasowe. Symetryczny układ deskowania generuje mniejszy odpad drewna. Zużywamy również mniejszą ilość legara i wsporników.

Na tak wysokiej klasy hotelu nie mogło również zabraknąć innych wspaniałych atrakcji.

Na życzenie i wskazanie Inwestora ekipa monterska wykonała przepiękną okładzinę basenów, jacuzzy, miejsc do ćwiczeń itp.
jacuzzy ustawiona na tarasie drewnianym na tarasowych wspornikach regulowanych

Ze wszystkich elementów dodatkowych (poza tarasami poziomymi) do wykonania zaprojektowana była również zabudowa basenu na górnym piętrze. Do jej wykonania użyto te same produkty co do tarasów poziomych.

Jedna ze ścian basenu wykonana została z przezroczystego szkła co znacznie wzmacnia efekty wizualne.

Sama konstrukcja drewnianej zabudowy basenu, z licznymi stopniami, ławkami, siedziskami wykonywana była przez monterów przez  wiele roboczogodzin. Zastosowano do nich dostępne na budowie materiały od tarasów.

Dopiero po przygotowaniu skomplikowanych elementów firma montażowa mogła przystąpić do przykręcania do niej okładziny z desek. Efekt finalny zwala z nóg, ale żeby go zobaczyć zapraszamy do odwiedzin nadmorskiego hotelu.

Na parterze w strefie ogólnodostępnej również znajdują się atrakcje w postaci dwóch jacuzzy.  Po przygotowaniu specjalnej konstrukcji one również zostały obudowane deskami egzotycznymi analogicznymi do wszystkich pozostałych tarasów.  Prowadzą do nich długie ciągi piesze, które Architekt zaprojektował wzdłuż budynku. 

Do ich poziomowania użyto nie tylko regulowany wspornik ale również bloczki betonowe ustabilizowane na podsypce z suchego betonu. Każdy grunt sam w sobie jest na tyle niestabilny, że wspornik regulowany nie mógłby stać na nim stabilnie długimi latami. Podstawa wspornika zostałaby podmyta przy pierwszym deszczu a wtedy cała konstrukcja straciłaby sztywność i stabilność.

Do stabilizacji gruntu można użyć starych płyt betonowych z rozbiórki chodników.

Ze względu na trudny do ujarzmienia grunt nadmorski stabilne posadowienie tarasów zewnętrznych nie było łatwym zadaniem. 

Na każdym bloczku betonowym ustawiliśmy wspornik regulowany pod legary aby podnieść poziom tarasu do zamontowanej wcześniej stolarki drzwiowej i okiennej. Zazwyczaj było to około 100 mm. (Bardzo optymalna wysokość). Wspornik regulowany pod legary dzięki swoim cechom, daje nam możliwość aby dopasować wysokość do każdego elementu konstrukcji budynku.  Takie rozwiązanie generuje w przyszłości wielką wygodę dla użytkowników, którzy nie będą musieli pokonywać wysokich progów. Co więcej oferta DD Pedestals pozwala na wykonanie schodków.

Nie ma konieczności wykonywania podjazdów dla wózków dziecięcych czy inwalidzkich ponieważ każdy jest w stanie samodzielnie przekroczyć drzwi i wejść do środka, na recepcję hotelową czy do restauracji, kawiarni czy klubu fitness, siłowni.  Wspornik tarasowy eliminuje nam zbędne progi. Tyczy się to również tarasów z płyt.


Całość parterowej  strefy relaksu znajduje  się od zacisznej strony morskiej pomiędzy drzewami pasu nadmorskiego. Przekroczenie go pozwoli nam dojść bezpośrednio do Bałtyku. Kiedy w ciszy, relaksując się na tarasach spędzamy swój wolny czas z łatwością możemy usłyszeć szum polskiego morza i fal obijających się o brzeg.

Przykład podniesionego tarasu wentylowanego na wspornikach regulowanych z wypoziomowanymi legarami. Na wypoziomowanych legarach leżą deski na odpowiedniej wysokości w stosunku do posadzki wewnątrz pomieszczenia. Taras stoi na podłożu ze spadkiem dla odprowadzenia wody.

Interesuje Cię technologia tarasów wentylowanych? 

Zapoznaj się z naszym kompletnym przewodnikiem . 
Przewodnik

aktualizacja listopad 2020.

Kompletny przewodnik po tarasach wentylowanych.

Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.

To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.

Sprawdź przewodnik
inne artykuły.

Te artykuły mogą cię zainteresować.

Karty techniczne wszystkich produktów

Z przyjemnością prezentujemy Państwu Karty Techniczne wszystkich naszych produktów.

Krajowa Ocena Techniczna dla tarasów wentylowanych

Nasze produkty posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Pragniemy poinformować że w dniu 29.06.2022 nasze produkty uzyskały Krajową Ocenę Techniczną wystawioną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Na podstawie Krajowej Oceny Technicznej stworzyliśmy Krajową Deklarację Zgodności. Od teraz nasze produkty oznaczamy znakiem budowlanym. Dlaczego jest to tak ważna informacja? W branży wsporników to nowość. Nowe przepisy z […]
porównanie dostępnych serii wsporników tarasowych

Porównanie wsporników tarasowych DDPedestals wszystkich serii

Szukasz cennych informacji o wspornikach? Zatem to porównanie wsporników tarasowych jest dla Ciebie! Nie znasz różnic pomiędzy seriami? Nie wiesz gdzie, jak i kiedy możesz je zastosować? Sprawdź to!
1 2 3 10