Poniżej postaramy się wyjaśnić na co zwrócić uwagę przy wyborze okładziny. Tak aby podczas długich lat użytkowania tarasu wasze płyty oparte na wspornikach nie ulegały pękaniu.
Najczęściej wybieranymi płytami na tarasy wentylowane są płyty ceramiczne o grubości 2 cm i wymiarze 60x60 cm.
O to, że zalejemy sąsiadowi ściany przez to, że nasze płytki odpadają i woda dostaje się pod ich powierzchnię. Nie musimy myśleć o tym jak tu w najszybszy sposób wymienić pękniętą płytkę, bo ani to estetyczne ani dobre dla naszej posadzki, która nasiąka deszczówką. No i zmora zamkniętych obrzeżami tarasów - zalegająca woda w poszczególnych miejscach. A to tylko dlatego, że wykonawca krzywo przykleił płytkę, spadek jest w innym kierunku czy jeden jej narożnik odstaje ku górze i woda nie spływa zgodnie ze spadkiem a wręcz przeciwnie w zupełnie inną stroną. Przez co zalega tam dniami, aż samoczynnie nie wyschnie. A wyobraźmy sobie że w tym miejscu jest lekko zdegradowana i uszkodzona fuga i zalegająca tam woda wsiąka w poniższe warstwy. Potem przychodzi zima, nasiąknięta woda zamarza i rozszerza swoją objętość przez co rozsadza większą część podłoża i tak degradacja się pogłębia dalej i dalej.
Teraz tylko wybierz odpowiednie płyty. Takie, które można ustawiać na wspornikach i oczywiście takie, które Ci się podobają i nie martw się, że będą pękać. Nic takiego się nie stanie. Rynek płyt w ostatnich latach tak się rozwinął, masz tak szeroki asortyment, że z pewnością wybierzesz takie, które będą służyły Tobie i Twojej rodzinie przez długie lata.
A poniżej kilka przykładów tarasów z różnego rodzaju płyt.
Należy ją poznać czy sprawdzić aby nie popełnić błędów.
Każdy ze wsporników DD Pedestals wytrzymuje około 1000 kg nacisku. (więcej informacji znajdziecie tutaj - Jak duża jest wytrzymałość wsporników pod tarasy)
Zatem wytrzymałością wspornika tarasowego nie ma się co martwić. On z pewnością wytrzymają nacisk płyt jak i ciężkich rzeczy ustawianych na tarasie / balkonie.
Należy wykonać bardzo solidne podłoże aby taras był stabilny. Aby płyty równo opierały się na każdym ze wsporników. Aby ich nacisk był równomierny w każdym kierunku. Nie możemy dopuścić do tego aby płyty tarasu były nienależycie podparte w którymkolwiek miejscu. To dzięki solidnemu montażowi taras będzie służył nam przez długie lata.
Tak dzieje się w przypadku wielkogabarytowych płyt. Im większa płyta, tym więcej punktów podparcia powinna posiadać.
Dla standardowego wymiary 60x60 cm zaleca się podparcie w 4-ech miejscach. Jednak jeśli płyta ma np. 30x120 mm zaleca się stosowanie 6 sztuk wsporników. I nie ma znaczenia czy będą to wsporniki o regulowanej czy stałej wysokości. Zasada jest taka sama w obu przypadkach. Najważniejsze to sprawdzić możliwości podparcia punktowego płyt tarasowych zgodnie z zaleceniami producenta. Takich danych możecie szukać najczęściej na opakowaniu płyt tarasowych.
Wszystkie wsporniki tarasowe posiadają specjalne motylki dystansowe / fugowe. Dzięki nim możemy określić równe szczeliny pomiędzy płytami. Jednak można je w prosty sposób wyjąć. Kiedy wyjmiemy motylki dystansowe możemy podnieść o kilka mm wspornik regulowany w górę i podłożyć go pod środek płyty. Dzięki temu w prosty sposób stworzymy wspornik, który możemy podstawić centralnie pod płytę.
Wymiary płyt zazwyczaj przechodzą w prostokąt. A niekiedy w większy kwadrat. Na przykład 30x120, 40x120 czy 45x90 i to każdy producent określa co jaką odległość należy podeprzeć płytę aby jej wytrzymałość została zachowana.
Bezspornie należy jej przestrzegać i ją zachować. Tu nie ma żadnej dyskusji. Dzięki tym danym mamy pewność, że płyty oparte na wspornikach nie pękną. To pewnego rodzaju zapewnienie producenta, po wielokrotnie przeprowadzonych próbach i badaniach, że płyty taki właśnie rozstaw wytrzymają.
Jeśli masz jakiś bardzo ciężki przedmiot, który chcesz ustawić na tarasie możesz ustawić niewielką część płyt na wspornikach regulowanych czy tych o stałej wysokości i ustawić na nich tenże element aby sprawdzić samodzielnie jak płyty zachowują się pod takim obciążeniem.
Kiedy przyjrzymy się płycie o wymiarach 40x120 , z łatwością dojdziemy do wniosku, że musimy ją podeprzeć co 40 cm . Zatem w jednym kierunku w dwóch skrajnych punktach. W drugim zaś dodatkowo w dwóch miejscach długości tj. 0 - 40 - 80 - 120 cm. Jeśli producent pozwala wystarczy podeprzeć ją w drugim kierunku co 60 cm czyli 0 - 60 - 120 cm.
Beton ma swoje specyficzne właściwości fizyczne. Jest to bardzo kruche tworzywo. Dzięki zwiększeniu grubości betonowe płyty można ją w pełni bezpiecznie opierać punktowo na wspornikach regulowanych.
Niezależnie od rodzaju płyt czy to ceramiczne czy betonowe lub kamienne, jeśli wykonasz montaż w systemie tarasu wentylowanego w dowolnym momencie możesz usunąć / podnieść / wymienić osobno każdą z płyt. Niekiedy jeszcze na etapie montażu jakaś płyta już zamontowana ulegnie uszkodzeniu. W systemie tradycyjnym trzeba by skuwać płytki i wymiana jednej byłaby strasznie problematyczna. Jednak w tym systemie cieszącym się coraz większą popularnością i uznaniem wśród fachowców to znaczy systemie tarasów wentylowanych wymiana pojedynczej płyty jest banalnie prosta. Nie trzeba nic rozkładać czy skuwać. Wystarczy zdjąć uszkodzoną płytę z nawierzchni tarasu i już możesz ułożyć w jej miejsce nową. Taką, która nie posiada żadnych uszkodzeń i defektów.
To ono generuje poprawność użytkowania przez kolejne lata.
Wsporniki tarasowe należy ustawić stabilnie. A to można osiągnąć tylko dzięki odpowiedniej sztywności podłoża. Jeśli na podłożu mamy wiele wystających elementów najlepiej podpierać wsporniki tak aby je pominąć. Warto również poprawnie zaprojektować rozstaw płyt aby ustrzec się takich problemów.
Jeśli podłoże będzie ruchome, doprowadzi do poruszania się wsporników. Również ich zapadania. A to w rezultacie wygeneruje negatywne skutki. Sprawi, że płyty okładziny wierzchniej nie będą miały odpowiedniego podparcia narożników. Przez co narazimy je na pękanie.
Ponadto taras nie będzie miał krzywizn a to ma duży wpływ na wygodę użytkowania i względy wizualne.
A jest to niewiarygodnie ważna kwestia, która spędza sen z powiek wielu architektom jak również monterom.
Do czasu, kiedy nieznany był system tarasów podniesionych odprowadzenie wody deszczowej z powierzchni płyt było zależne od poprawności wykonania montażu. A sami wiemy jak to z tym bywa. Często możesz spotkać się z realizacjami które w teorii były świetne ale komuś coś po drodze nie wyszło.
Pomiędzy sąsiednimi płytami pozostawione są szczeliny, dzięki którym woda może swobodnie przepływać i wpływać na dół. Odpływ wody deszczowej czy tej po myciu tarasu nigdy nie był tak prosty.
Bo oprócz tarasów czy balkonów otwartych, gdzie spadek był w jednym kierunku a woda spływa na zewnątrz budynku do rynny czy po prostu na grunt często występują również tarasy zamknięte czy chociażby loggie przy naszych mieszkaniach. W takich miejscach trzeba naprawdę dobrze zaplanować spadki a jeszcze lepiej je wykonać aby woda nie zalegała na powierzchni hydroizolacji tylko swobodnie spłynęła do wykonanych rur spustowych.
To właśnie od takich niby drobiazgowych elementów a jakże ważnych robią się wielkie problemy, których jak widać w łatwy sposób możemy uniknąć.
Niezależnie od tego czy będą to wsporniki regulowane czy stałe podstawki pod płyty. Każdy z tych systemów tarasowych sprawi, że użytkowanie naszych "małych ogrodów" będzie przyjemne przez lata.
Takie negatywne skutki nie jest spowodowane złym oparciem płyt na wspornikach, lecz złą jakością samych płyt.
Jeśli zakupione przez nas płyty przystosowane są do punktowego podparcia na regulowanych podporach tarasowych, wsporniki z pewnością wytrzymają ich nacisk.
Zarówno ich jak i elementów na nich ustawionych.