Konstrukcja tarasu
Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i montażu tarasów zarówno z drewna egzotycznego desek kompozytowych i płyt kamiennych czy ceramicznych daje nam możliwość zaproponowania prawidłowo dobranego podłoża dla danego typu tarasu.
W zależności od panujących u klienta warunków wykonywana jest odpowiednia konstrukcja nośna pod deski tarasowe, płyty, czy ceramikę i późniejsza cała budowa tarasu w tym tarasu podniesionego/ wentylowanego.
Typ tarasu- tarasy drewniane, tarasy kompozytowe.
Tarasy można podzielić na wiele rodzajów.
Zarówno ze względu na rodzaj okładziny jak i rodzaj podłoża na jakim są zbudowane.
I tak mogę być to np. tarasy drewniane oraz tarasy z desek kompozytowych.
Natomiast ze względu na posadowienie wygląda to następująco: tarasy na gruncie, tarasy wykonywane na wylewce betonowej, tarasy pływające / wentylowane poziomowane przy zastosowaniu wsporników poziomujących bez konieczności kotwiczenia się do podłoża.
Tarasy bezspoinowe
To technologia zabezpieczania podłoży tarasów dzięki bezspoinowym izolacjom takim jak np.:szlamy izolacyjne, bitumiczne izolacje, izolacje poliuretanowe, farby do basenów.
Bezspoinowość zabezpieczeń gwarantuje równe podłoże dzięki,któremu następne warstwy tarasu mogą być układane i poziomowane np.: na wspornikach poziomujących zyskując dodatkowa stabilność i brak nierówności.
Typ balkonu
Balkony są elementem architektonicznym, stanowiącym integracyjną częścią budynku. Ze względu na konstrukcję wyróżniamy trzy główne rodzaje balkonów.
Najczęściej spotyka się balkony :
1. wspornikowe,
2. nieco rzadziej posadowione na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku
3. i podwieszane.
Izolacja przeciwwodna tarasu
Ze względu na wszechobecność wilgoci przy budowie tarasu, balkonu, loggi bardzo ważna jest prawidłowo wykonana izolacja przeciwwodna.
Konstrukcja balkonów i tarasów musi zostać zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby zapewnić ich bezpieczne użytkowanie. Jednym z głównych warunków trwałości tych elementów jest zapobieganie wnikaniu wilgoci i wody w głąb konstrukcji.
Hydroizolacja, która jest barierą przed przenikaniem wody i wilgoci do konstrukcji balkonu lub tarasu stanowi zarazem ochronę przed korozją płyty konstrukcyjnej, przeciekami oraz rozwojem mikroorganizmów.
Inwestor powinien wybierać materiały hydroizolacyjne według takich kryteriów jak rodzaj elementu konstrukcyjnego (balkon czy taras) oraz zakres pracy podłoża – im większa powierzchnia, tym aplikowane materiały powinny mieć większą elastyczność.
Prawidłowe wykonanie izolacji balkonu i tarasu, które ochroni przed wnikaniem wody w głąb konstrukcji, ma szczególne znaczenie gdy taras usytuowany jest bezpośrednio nad pomieszczeniem, na przykład salonem. Przedostanie się wody do wnętrza konstrukcji skutkuje zawilgoceniem sufitu i stworzeniem wewnątrz budynku warunków dla rozwoju korozji biologicznej, np. grzybów i pleśni”.
Tarasy nieustannie są wystawione na działanie czynników atmosferycznych – deszczu, zalegającego śniegu, silnego nasłonecznienia i zmiennej temperatury. Zwłaszcza temperatura jest w naszym klimacie mało przyjazna dla budownictwa – każdego roku przynajmniej kilkadziesiąt razy przekracza granicę 0°C, powodując na przemian zamarzanie i odmarzanie materiałów, a więc ich pęcznienie i kurczenie się.
W ten sposób wszystkie nie dokładnie uszczelnione miejsca, w które przecieka woda, pękają, doprowadzając do stopniowego niszczenia konstrukcji. Ponieważ kolejne warstwy przykrywają te ułożone wcześniej, ewentualne usterki trudno naprawić. Łatwo je za to ukryć lub przeoczyć.
Dadzą o sobie znać dopiero wtedy, kiedy wewnątrz domu pojawi się przeciek.
Izolacja termiczna tarasu
Kolejny bardzo istotny fragment przygotowania podłoża pod taras, szczególnie w miejscach, gdzie taras, balkon, loggia planowana jest nad istniejącym pomieszczeniem. Izolacja termiczna pozwala na oszczędności w zakresie strat ciepła.
Spadek i nachylenie tarasu, odpływy
Nieważne, czy jest to taras na gruncie, czy nad pomieszczeniem. Każdy musi mieć nadany odpowiedni spadek, umożliwiający odprowadzanie wody opadowej z posadzki tarasowej. Jaki powinien być spadek tarasu?
Powierzchnia tarasu powinna być ukształtowana ze spadkiem na zewnątrz, czyli musi opadać w kierunku od ściany budynku. Za wystarczający przyjmuje się spadek tarasu 1-2% (1-2 cm na metrze długości).
Taki spadek powierzchni tarasu jest praktycznie niezauważalny dla oka, a bardzo istotny dla żywotności tarasu. Zapobiega przedostawaniu się wody deszczowej czy pochodzącej z topniejącego śniegu do wnętrza budynku, zawilgoceniu ścian budynku, a także ułatwia swobodny odpływ wody.
Niedopuszczalny jest spadek tarasu w kierunku budynku – wtedy jego ściana narażona jest na wilgoć, a przy wyjściu na taras mogą powstawać kałuże.
Nieprawidłowo wykonany spadek tarasu
Skutkuje: zawilgoceniem podłoża, odklejaniem i niszczeniem się okładziny tarasu, przeciekaniem przez płytę tarasu, zalaniem pomieszczenia usytuowanego pod tarasem.
Negatywne cechy uszkodzonego tarasu opisaliśmy
tutaj. Poziomowanie na wspornikach poziomujących pozwala wypoziomować tarasy, balkony, loggie zgodnie ze wszystkimi zaleceniami i zabezpieczeniami dla izolacji w tym EPDM i bezspoinowych oraz uzyskać prawidłowe spadki dla odpływu wody, co jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania powierzchni tarasowej.
Podłoże do ustawienia wsporników tarasowych
Taras wentylowany to technologia możliwa do zastosowania zarówno na gruncie, ale także na starych i nowych wylewkach betonowych. Wykonanie takiego tarasu jest ekonomiczne i proste w montażu.
Czy tarasy wentylowane mają same zalety?
Wygląda na to, że tak. Ich budowa jest prosta i tania, więc możesz ją zrealizować samodzielnie. Do tego plusem jest łatwość w wymianie uszkodzonych elementów i dowolność podłoża, na jakim stanie taras.
Konstrukcję tarasu wentylowanego tworzą płyty zamontowane na specjalnych wspornikach ustawionych na stabilnym podłożu. W przestrzeni między powierzchnią tarasu a podłożem znajdzie się miejsce na przeprowadzenie niezbędnych instalacji, które możesz poprowadzić nawet po wykonaniu tarasu.
Wszystkie media znajdą się pod tarasem bezkolizyjnie i zawsze masz możliwość bezproblemowej odkrywki. Uniesienie tarasu nad podłoże daje możliwość odprowadzania wody opadowej, a nawierzchnia jest mrozoodporna.
Na wspornikach układa się płyty tarasowe. Ich montaż jest szybki i prosty, a jeżeli w trakcie użytkowania zaistnieje konieczność wymiany nie ma z tym najmniejszego problemu.
Płyty zdjęte podobnie jak wsporniki, o ile nie posiadały mechanicznych uszkodzeń i zniszczeń, nadają się do powtórnego wykorzystania np. w innym miejscu.
Jak wybudować taras wentylowany?
Budowę tarasu wentylowanego można podzielić na dwa etapy. Pierwszym jest przygotowanie podłoża, drugim natomiast układanie płyt, desek lub ceramiki na podstawkach tarasowych lub wspornikach regulowanych .
Należy pamiętać, aby w trakcie przygotowywania podłoża zagwarantować odpowiedni odpływ wody – czyli wyprofilować spadki na zewnątrz. Należy także zabezpieczyć podłoże przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, na przykład papą termozgrzewalną – należy dokładnie uszczelnić narożniki.
Na tak przygotowanym podłożu rozpoczynamy ustawianie wsporników, regulowanych. Wsporniki te wykonuje się z odpowiednich tworzyw sztucznych. Przenoszą one obciążenia / zakresy podane przez producenta, zarówno przy dodatnich, jak i ujemnych temperaturach /zakres temperatur podaje producent/. Dodatkowo wsporniki nie uginają i nie zginają się oraz są odporne na uszkodzenia. Od wysokości wspornika będzie zależało na jakiej wysokości znajdzie się twój taras wentylowany. Jednak dobiera się je głównie w zależności od podłoża. Na rynku dostępne są trzy typy wysokości wsporników :
1. Podstawki pod płyty tarasowe o stałej wysokości (bez możliwości regulacji)
2. Wsporniki o standardowych wysokościach i parametrach wytrzymałościowych przystosowane do większości tarasów użytkowych
3. Wsporniki regulowane o dużych wysokościach i zwiększonych parametrach wytrzymałościowych przeznaczone na specjalistyczne budowle np. przemysłowe czy użyteczności zbiorowej
Podłoże (podbudowa) pod każdy planowany taras powinno być stabilne.
Ponadto, korzystnym jest, aby podłoże było równe, ponieważ na takim podłożu można bezpośrednio układać/montować taras W przypadku, gdy podłoże/podbudowa jest nierówne/a należy zastosować element poziomujący (np. regulowane wsporniki poziomujące DD PEDESTALS). Od prawidłowo przygotowanego podłoża zależy trwałość konstrukcji tarasu.
Podsypka piaskowo cementowa
Każdą budowę należy dostosować do funkcji, którą będzie spełniać. Tarasy powinny być dostosowane do potrzeb właściciela. Fachowcy z pewnością doradzą Ci, jaka powinna być konstrukcja podsypki pod konkretną budowę i tych zaleceń projektowych, również w kwestii wyboru materiału, nie należy ignorować. Liczy się jakość i profesjonalizm.
Wybór powinien być dobrze przemyślany i dopasowany do projektu. W stanie luźnym wybraną podsypkę należy wyrównać, a jej grubość dopasować do potrzeb nawierzchni. Twój wybór pozwoli Ci na dokończenie budowy i radość z efektów. Zależy Ci przecież na tym, by efekt był trwały!
Wylewka betonowa
Wylewka na tarasie nie powinna być wykonywana bez dobrego przygotowania. Łatwo jest, bowiem przesadzić z ilością wylanego betonu,co może skutkować nierównym tarasem.
Na pewno zawsze musimy uwzględnić grubość materiału,który planujemy ułożyć na wylewce. Szczególnie,gdy wyjście na taras jest połączone z wejściem do budynku, a drzwi balkonowe otwierane na zewnątrz, to dość istotne.
Zanim zrobimy wylewkę na tarasie, trzeba przygotować podkład z prawidłową izolacją.Dawniej w budownictwie nie znano tego pojęcia i wiele budynków zaczynało niszczyć z powodu braku prawidłowej izolacji już u podstawy, a taras może też bezpośrednio przylegać do podłoża.
Wylewka może być też potrzebna, gdy chcemy stworzyć kolumny pod wykonanie tarasu.
Papa termozgrzewalna
Papa termozgrzewalna jest dobrze znanym materiałem izolacyjnym, stosowanym do wykonywania pokryć dachowych, izolacji fundamentów, hydroizolacji tarasów czy balkonów. Papa termozgrzewalna cieszy się coraz większą popularnością, zastępując papę tradycyjną klejoną lepikiem.
Papa termozgrzewalna – charakterystyka
Papa termozgrzewalna składa się z kilku warstw: posypki, górnej warstwy bitumu, osnowy nośnej, spodniej/dolnej warstwy bitumu, folii antyadhezyjnej. Papy termozgrzewalne klei się przez roztopienie palnikiem bitumu znajdującego się na ich spodniej warstwie.
Mają przygotowany fabrycznie zakład, który pozwala na szybkie wykonanie szczelnych połączeń poszczególnych pasów papy, więc dobrze ułożona hydroizolacja z papy jest trwała.
Należy także pamiętać, że lepik roztapia się w temperaturze 70oC, więc pokrycie dachu trzeba co kilka lat uszczelniać na nowo. Papy termozgrzewalne mają znacznie lepsze właściwości i nie wymagają remontu przez długi czas.
Izolacja przeciwwodna w płynie
Zwana także folią w płynie. Czy folia w płynie to naprawdę folia? Tak naprawdę to jest to raczej oparty o żywice syntetyczne specjalistyczny produkt, który po zaschnięciu ma właściwości uszczelniające –przeciwwodne i przeciwwilgociowe, podobnie jak prawdziwa folia.
O ile jednak trudno wyobrazić sobie zwykłą folię jako materiał, który izolował by elementy od wilgoci przez dłuższy okres – to folia w płynie jest stworzona właśnie do takich zastosowań.
Izolacja z gumy EPDM
EPDM to syntetyczny kauczuk (guma) należący do grupy elastomerów. Epdm to skrót od angielskiej nazwy głównego składnika membrany, czyli etyleno-propyleno-dienowego-monomeru.
Pozostałe składniki gumy EPDM to: sadza techniczna, ił, olej techniczny, siarka, stabilizatory. Guma ta powstaje w procesie wulkanizacji. Główne zalety EPDM: wysoka elastyczność w b. Niskich temperaturach, wysoka sprężystość i rozciągliwość, odporność na ciśnienie, stabilność wymiarów, wysoka trwałość, łatwa instalacj, odpornośc chemiczna i przyjazność dla srodowiska. „
Twardość płyt izolacyjnych XPS przy stawianiu wsporników
– dla styroduru XPS – 200 dopuszczalne naprężenie ściskające przy odkształceniu do 10% wynosi 200 kPa. Przeliczając Kilopaskale na kg/cm^2 mamy 200 kPa = 2 kg/cm^2. Wychodzi zatem że na jednym wsporniku możemy postawić obciążenie wynoszące do 357 kg.
– dla styroduru XPS – 300 dopuszczalne naprężenie ściskające przy odkształceniu do 10% wynosi 300 kPa. Przeliczając kilopaskale na kg/cm^2 mamy 200 kPa = 3 kg/cm^2. Wychodzi zatem że na jednym wsporniku możemy postawić obciążenie wynoszące do 535,5 kg.Powyższe dotyczy wsporników serii Standard.
Jak zakończyć krawędź tarasu ?
Okapnik, rynny, balustrada prawidłowe wykonanie wszystkich warstw tarasu nie gwarantuje , że z czasem nie pojawią się na nim uszkodzenia. Jeśli krawędzie nie zostaną starannie wykończone i przestrzeń wzdłuż ścian domu nieskutecznie uszczelniona – taras może przeciekać i niszczyć.
Okapnik -Brzegi tarasu muszą być zawsze zakończone okapnikiem w postaci fartucha z blachy, wystającego 3–5 cm poza krawędź płyty tarasowej. Zabezpiecza on nie tylko przed powstawaniem zacieków na ścianie lub cokole, ale przede wszystkim chroni przed wnikaniem wody pod nawierzchnię.
Okapniki mocuje się bezpośrednio w warstwie kleju do płytek, przy czym część wchodząca pod płytki powinna być perforowana, aby umożliwić dobre ich przyklejenie. Jako okapnik wykorzystuje się odpowiednio ukształtowaną powlekaną blachę aluminiową, bądź systemowe profile, dostosowane do odwodnienia tarasu.
Montaż orynnowania – na dużych, nieosłoniętych zadaszeniem tarasach, wzdłuż najniżej położonej krawędzi montuje się rynny. Zapobiegnie to zaciekom, jakie na elewacji mogłaby powodować woda deszczowa, która zawsze spłukuje zanieczyszczenia z powierzchni tarasu. Rynny montuje się przy najniższej krawędzi nachylenia powierzchni, ale na większych tarasach warto również rynny mocować po jego bokach. Brzegi tarasu powinny być zakończone fartuchami blaszanymi kierującymi deszczówkę do wnętrza rynny.
Montaż balustrady tarasu - Osadzenie balustrady
Jak poprawnie osadzić balustradę na płycie balkonowej?
Jak to zrobić, żeby taras nie przeciekał?
Jaką balustradę wybrać?
Jak dopasować ją do naszego małego balkonu czy dużego tarasu na dachu?
Częstą przyczyną przecieków tarasu jest niewłaściwe osadzenie słupków balustrady. Ze względu na wytrzymałość, powinny one być osadzone w płycie tarasowej, co przerywa ciągłość izolacji przeciwwodnej. W miejscu osadzenia słupków konieczne więc jest nałożenie warstwy uszczelniającej z silikonu (w formie stożkowego pierścienia, otaczającego słupek).
Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest mocowanie słupków nie do wierzchu płyty tarasowej, ale od spodu lub na krawędzi czołowej. Bez naruszania izolacji przeciwwodnej. System takiego osadzania balustrad wprowadziła miedzy innymi firma
DECK-DRY, balustrady kotwione do rusztu z legarów, tak aby nie wchodzić w hydroizolację. Aby balustrada została sztywno i solidnie zamocowana bez inwazji w podłoże tarasu.
Balustrady na balkonach często są już przystosowane do montażu płyt w systemie tarasu wentylowanego. Posiadają stalowy kątownik, na którym można oprzeć płyty.
Takie rozwiązania najczęściej stosowane są na założeniach deweloperskich, gdzie już na etapie projektowania architekt zaplanował system podłóg podniesionych i kątowniki są już uwzględnione w zestawieniach materiałów.
Takie rozwiązania zdecydowanie ułatwiają montaż płyt. Stanowią idealne ograniczenie brzegowe dla posadzki z płyt.
Często listwy te montowane są do słupków balustrady (czy to od zewnątrz czy wewnątrz w zależności od systemu) i można to zrobić w każdym momencie prac. Również już w momencie montażu okładziny plyt ceramicznych na balkonach.
Takie rozwiązania najczęściej stosowane są na założeniach deweloperskich, gdzie już na etapie projektowania architekt zaplanował system podłóg podniesionych i kątowniki są już uwzględnione w zestawieniach materiałów.
Takie rozwiązania zdecydowanie ułatwiają montaż płyt. Stanowią idealne ograniczenie brzegowe dla posadzki z płyt.
Często listwy te montowane są do słupków balustrady (czy to od zewnątrz czy wewnątrz w zależności od systemu) i można to zrobić w każdym momencie prac. Również już w momencie montażu okładziny płyt ceramicznych na balkonach.
Połączenia warstw tarasowych ze ścianą budynku
Istotne znaczenie dla szczelności i trwałości tarasu ma prawidłowe wykonanie tego połączenia. Podstawowym warunkiem jest wywinięcie izolacji przeciwwilgociowej 10–15 cm na ścianę domu.
Jeśli podczas remontu układana jest izolacja przeciwwodna, w postaci papy na warstwie spadkowej, należy ją wywinąć również na ścianę, przy czym w narożniku trzeba utworzyć skośne wypełnienie, pozwalające na łagodne zagięcie izolacji. Natomiast w przypadku izolacji podpłytkowej, w narożu wkleja się wkładkę z taśmy izolacyjnej, a na ścianę nakłada warstwę płynnej folii.
Ze względu na ochronę przed zabrudzeniem, jak i dodatkowe zabezpieczenie przed wnikaniem wody, pas ściany przy podłodze tarasu warto pokryć płytkami ceramicznymi. Nie mogą one stykać się bezpośrednio z nawierzchnią tarasu – na styku ze ścianą pozostawiamy przerwę dylatacyjną (wypełnioną sznurem dylatacyjnym, osłoniętym warstwą silikonu). Górną krawędź płytek cokołowych także zabezpieczamy silikonem lub masą akrylową.
Attyka wokół tarasu
Attyka to część konstrukcyjna, która zamyka przestrzeń balkonu lub tarasu od zewnątrz. Zazwyczaj ma ona postać charakterystycznego murku. We współczesnym budownictwie, attyki spotyka się najczęściej na dachach płaskich, jednak coraz częściej są stosowane na tarasach i balkonach.
Attyki mogą mieć różną wysokość. Najważniejsza jednak jest funkcja, jaką pełnią. Przede wszystkim: attyka zamyka izolację termiczną balkonu czy tarasu. Jest również rodzajem ograniczenia dla wody.
Niskie murki attykowe idealnie nadają się do montażu balustrad. Wysokie mogą z powodzeniem być alternatywą dla barierek, będąc jednocześnie efektownym elementem architektonicznym.
Dzięki attyce na tarasie lub balkonie, zapewniona zostaje ciągłość warstw izolacyjnych – wszystko dzięki temu, że nie jest konieczny montaż balustrad i profili okapowych.
Framuga stolarki okiennej przy tarasie
Niezależnie od lokalizacji, tarasu warto zadbać o właściwy dla tego miejsca dobór okien, drzwi i rolet. Montując wielkoformatowe przeszklenia warto zastosować takie,które działają w oparciu o okucia podnoszono-przesuwne,które wraz z niskim progiem i możliwościa sterowania drzwiami za pomocą pilota stanowią prawdziwie nowoczesne połączenie techniki i wygody w życiu codziennym.Duże znaczenie przy wyborze stolarki okiennej ma technologia gwarantująca ciepło. Warto zwrócić uwagę na wysokość pomiędz framugą okna balkonowego a podłożem na tarasie. Niski taras to taki na którym pomiędzy dolną krawędzią framugi okiennej a podłożem jest mniej niż 5 cm. W takich przypadkach trzeba będzie wykorzystać nasz
regulowany wspornik tarasowy na niski taras.Przy doborze stolarki okiennej na taras, nie możemy również zapominać o właściwościach termicznych. Bez względu na to, czy wybierzemy okna drewniane, z aluminium czy PVC, aby uniknąć dużych strat ciepła, muszą one posiadać odpowiednie parametry techniczne.
Przy dużych przeszkleniach ważne są także zabezpieczenia antywłamaniowe.Planując montaż framug okiennych i drzwiowych przy tarasie należy na pewno przemyśleć:
lokalizację, rodzaj budynku i sposób użytkowania połaci (budynek użyteczności publiczne, mieszkalny itp.), koncepcję uszczelnienia (uszczelnienie zespolone, układ drenażowy) i rodzaj warstwy użytkowej, wymagania techniczne i użytkowe (np: możliwość przejazdu wózkami inwalidzkimi), poziom posadzki wewnątrz oraz warstwy użytkowej tarasu, konstrukcję i rodzaj drzwi (otwierane, przesuwne), rodzaj materiału uszczelniającego (rolowy, bezspoinowy), obecność dodatkowych elementów (np. prowadnic rolet zewnętrznych).
niezwykle ważne jest, by przyjęte rozwiązanie projektowe umożliwiało wykonanie hydroizolacji. Każda niepotrzebna krawędź, załamanie itp. to potencjalne miejsce utrudniające wykonanie szczelnego połączenia.
szczególną uwagę należy zwrócić na umiejscowienie oraz sposób i moment montażu rolet zewnętrznych. Zbyt wczesne zamontowanie prowadnic może wręcz uniemożliwić wykonanie uszczelnienia.
Ściana i elewacja jako krawędź tarasu
Przydomowe tarasy można zrobić na wiele sposobów. Jednym z popularniejszych jest wykonanie betonowej płyty tarasu na warstwie zagęszczonego piasku, opartej krawędziami o ściany z bloczków betonowych, wymurowane na ławie fundamentowej.
Nie ma przy tym specjalnego znaczenia, czy taras przylega tylko do jednej ściany czy do dwóch – w narożniku domu.Tak samo jak schody, taras też powinien być oddylatowany od konstrukcji domu – najlepiej jeśli będzie on jedynie dotykał do ocieplenia ścian fundamentowych, wykonanych z polistyrenu ekstrudowanego lub twardego styropianu.
Także ławy, na których zostaną wymurowane okalające taras ściany z bloczków betonowych powinny być zagłębione w gruncie (zwłaszcza wysadzinowym) na głębokość równą strefie przemarzania gruntu. Ponieważ na ścianach tych opiera się obwodowo betonowa płyta tarasu, nie byłoby dobrze, gdyby została ona złamana z powodu wysadzin mrozowych, unoszących jej brzegi.
Maskownice tarasu
Maskownice tarasów można określić jako zasłona bocznych i końcowych części tarasu. Są to zazwyczaj elementy przytwierdzone do bocznych krawędzi części frontowej lub od jej spodu w celu zamaskowania tzw. podkonstrukcji tarasu. Np. poziomowania wykonanego na wspornikach poziomujących.
Maskownice mogą być wykonane z wielu różnych materiałów w zależności od tego czym pokryty jest taras: z deski drewnianej dociętej na odpowiednią szerokość, z gotowych kompozytowych listew maskujących, z płyt tarasowych, krawężnika czy nawet kamienia.
Maskowanie krawędzi tarasu może także stanowić odpowiedni typ roślin posadzonych na obrzeżu tarasu, które również spełnią funkcję zakrycia podkonstrukcji.
Profile okapowe tarasu wentylowanego
Prawidłowe wykończenie okapu to warunek trwałego tarasu czy balkonu. Profil okapowy powinien posiadać właściwe do zastosowania powłoki antykorozyjne oraz budowę pozwalającą na zapewnienie szczelności okapu.
Posadzki wentylowane to współcześnie najdynamiczniej rozwijająca się technologia stosowana w wykonaniu tarasów i balkonów. Technologia ta zawdzięcza swój rozwój prostemu wykonawstwu, braku sztywnych i klejonych połączeń, wysokiej trwałości.
Do prawidłowego funkcjonowania posadzki wentylowanej, niezbędne są profile okapowe, pełniące funkcję oparcia dla płyt posadzkowych oraz zapewniających prawidłowe odwodnienie posadzki.
Bordy
Bordy to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne zwieńczenie aranżacji nawierzchni tarasowych.
Rozwiązanie bazujące na prostym, innowacyjnym mechanizmie i trwałym materiale, umożliwia szybkie i skuteczne wykończenie także nieregularnych układów tarasowych.Stosowane przy nawierzchniach żwirowych, trawiastych i betonowych, znakomicie pasują do różnego typu kostek tarasowych.
Ponadto, po wycięciu bocznych mostków można je instalować nawet w kompozycjach opartych o kształt łuku. Obrzeża sprawdzają się też jako listwy dylatacyjne.
Podbudowa pod tarasy na legarach
Powinna być zaprojektowana i wykonana stosownie do planowanej nawierzchni tarasu.
Odpowiednia dla deski drewnianej, kompozytowej, ceramiki czy płyt. Uzależniona także od typu podłoża czy warunków zabudowy.
Czyli dobrana zawsze odpowiednio dla planowanego tarasu czy balkonu, zależna od jego przeznaczenia i obciążeń.
Podbudowy mogą być różne.
Począwszy od starych posadzek typu stara kostka brukowa czy stare płytki ceramiczne klejone do podłoża (pamiętaj aby nie przeciekały - jeśli tak jest należy naprawić uszkodzenia i miejsca przeciekania a dopiero później przystąpić do montażu nowej okładziny).
Innymi rozwiązaniami są płyty ażurowe, betonowe obrzeża i bloczki czy chociażby stare płytki betonowe układane bezpośrednio pod wspornikiem aby rozłożyć jego punktowy nacisk na podłoże.
Najbardziej stabilne i najczęściej spotykane są wylewki betonowe czy to pokryte papą czy bez niej Bo jeśli pod płytą tarasu nie ma pomieszczeń nie ma konieczności zabezpieczania wylewki papą termozgrzewalną czy inną hydroizolacją. Na dachach odwróconych zazwyczaj na dużych założeniach deweloperskich na dachu wysypany jest żwir, który dla stabilności wsporników przed ich rozstawieniem należy rozsunąć.
Oto klika zdjęć z naszych realizacji.
Legary aluminiowe
Aluminiowe legary najczęściej stosowane są dla konstrukcji które potrzebują większej sztywności, także często stosowane dla inwestycji w wypadku potrzeby NRO dla całego obiektu. Legary aluminiowe często są te z wymagane przy większych obciążeniach tarasów zależnie od nośności zastosowanego materiału a także tam gdzie konieczne jest uziemienie konstrukcji.
Legary drewniane
Legary drewniane stosowane są głównie do konstrukcji tarasów z desek drewnianych. Gatunek drewna legarów dobiera się o parametrach zbliżonych lub takich samych jak materiał zastosowany na tarasie. Najważniejsza zasada to: legar konstrukcyjny nie może być gorszej klasy wytrzymałości niż deski okładziny, gdyż nie będzie utrzymywał sztywności całego tarasu. Jest to bardzo ważne. Niedopełnienie tego wymogu będzie skutkowało odkształceniem desek, łódkowaniem, klawiszowaniem itp.
Legary kompozytowe
Kompozytowe legary czy to PVC czy to HDPE dobiera się stosownie do zastosowanego materiału lub systemu montażu tarasu. Stosuje się je na przykład w systemie montażu ukrytego DECK-DRY (gdyż tak przewiduje system). Korzystnie jest również stosować legary kompozytowe przy budowie tarasów wentylowanych na wspornikach poziomujących DD Pedestals. Jednolitość materiałów ułatwia dobieranie innych elementów np. wkrętów.
Konstrukcja ramy z legarów
Taka konstrukcja ramy podkonstrukcji wykonana z legarów jest bardzo ważnym elementem tarasów z desek. Zarówno kompozytowych jak i drewnianych.
Konieczność wykonania ramy generują parametry techniczne użytych desek a także szacowane i zaprojektowane obciążenie zewnętrzne generowane na gotowy taras. Jeśli planowane jest ustawienie na decku ciężkich elementów konstrukcję ramy z legarów należy odpowiednio zagęścić.
Rama usztywnia konstrukcję i przeciwdziała zniekształceniom materiału.
Konstrukcja schodów na wspornikachJeśli planujesz wykonać na swojej działce taras wentylowany schody do zejścia do ogrodu lub jeśli masz balkon i wręcz przeciwnie chcesz pozbyć się schodka w progu świetnie trafiłeś.
Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, który wyjaśni Ci wszystko. Pokażemy jak zastosować system wsporników regulowanych aby pokonać zróżnicowane wysokości na tarasach i balkonach. Jak zbudować idealne schody ale też jak pozbyć się niechcianych nierówności.
Przepierzenia tarasu
Wykonywane są w celu zachowania prywatności oraz jako element dekoracyjny, jako wydzielenie wielkości tarasu / balkonu dla poszczególnych lokali mieszkalnych znajdujących się w ciągu.
Przepierzenia balkonów zazwyczaj mocowane są do płyt stropowych zarówno od dołu jak i góry, tak aby po pierwsze wykonane były stabilnie a po drugie aby ich elementy montażowe zostały ukryte pod wykończeniem posadzki. Zdarza się jednak, że są mocowane do ściany co również jest bardzo dobrym rozwiązaniem.