Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się

Share this post:

Taras z płyt tarasowych czy taras z płytek klejonych - co wybrać? Wady i zalety systemów.

Home » Blog » Taras z płyt tarasowych czy taras z płytek klejonych - co wybrać? Wady i zalety systemów.
Józef Baar
Menadżer Produktów
płyty na posadzkę czy taras klejony porównanie
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy porównanie dwóch systemów montażu okładziny tarasów - taras z płyt tarasowych z tarasem z płytek montowanych na zaprawę klejową.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakimi cechami charakteryzuje się taras wentylowany
Z łatwością porównasz cechy tarasu z płyty ceramicznej z tarasem klejonym
Dowiesz się czy samodzielnie wykonasz poprawne układanie płyt

Bardzo często spotykamy się z pytaniami jak to jest - taras wentylowany czy taras z płytek montowanych na klej? Który lepiej wybrać? Czy faktycznie wentylowany taras z płyt tarasowych wytrzyma dużo dłużej? Będzie nam służył przez więcej lat? W którym systemie montaż jest szybszy? Który montaż jest prostszy?

W tym artykule postaramy się wyjaśnić ważne kwestie. Porównamy obydwa systemy abyście mogli podjąć decyzję, który system jest dla Was bardziej odpowiedni.

Taras tradycyjny - tarasowe płyty gresowe klejone do podłoża.

Płytki gresowe klejone do podłoża na zaprawę
Płytki gresowe klejone do podłoża na zaprawę

System montażu płytek na tarasie w sposób tradycyjny przewiduje przyklejenie ich na stałe do posadzki. Na płytki nakładana jest odpowiednia warstwa kleju a następnie płytki są przyklejane do hydroizolacji znajdującej się na wylewce betonowej. Zazwyczaj jest to papa termozgrzewalna ale równie często klienci wybierają folię w płynie. 

Zastanawiasz się jakiego wyboru dokonać? Co na balkon a co na taras? Czy są jakiekolwiek wytyczne co jest lepsze na małą powierzchnię balkonu a co na wielkopowierzchniowy taras?

Otóż nie!

Wybierz to co Ci się podoba!

Co na balkon? A no możesz wybrać zarówno płyty tarasowe ceramiczne ale również możesz użyć płyt betonowych. Znakomicie również wyglądać będą deski. Naturalne potrzebują więcej uwagi a kompozytowe są bardziej samowystarczalne.

Najczęściej wykorzystuje się płytki ceramiczne w wymiarze 30x30 cm. Po przyklejeniu ich do podłoża szczeliny pomiędzy płytami wypełniane są szczelnie zaprawą fugową, w celu zabezpieczenia odkrytych miejsc przed dostaniem się wody pod warstwy płytek. 

Przestrzeń pod przyklejoną płytką musi być w pełni wypełniona zaprawą klejową. Każda wolna przestrzeń może generować w przyszłości problemy. Wilgoć panująca na stałe w atmosferze jak również zmiany temperatury (słońce / mróz) powodują gromadzenie się w pozostawionych szczelinach wody (para ulega kondensacji). Nagromadzona z biegiem czasu woda pod wpływem wielokrotnego zamarzania rozszerza swoją objętość i wyrządza nieodwracalne szkody. Płytki odklejają się, fuga wykrusza i cała posadzka jest do wymiany. 

Ponadto tarasowe płytki ceramiczne mają sztywną strukturę. Budynek zaś cały czas pracuje i osiada z biegiem lat. W warstwie płytek powstają naprężenia, które mogą doprowadzić do pęknięcia gresu oraz fug pomiędzy nimi. W efekcie końcowym do trwałego zniszczenia posadzki. 

Ze względu na wielkość uszkodzeń oraz specyfikę gresu jedyną rzeczą jaką możemy zrobić aby naprawić posadzkę, jest wymiana wszystkich materiałów. Całej dotychczasowej posadzki. 

Należy usunąć zniszczone płytki ceramiczne wraz  z fugą i klejem. Naprawić uszkodzoną hydroizolację i następnie wybrać nową okładzinę. 

Ważne abyśmy prowadzili systematyczne przeglądy techniczne tarasu. Jeśli naprawa nastąpi w szybkim terminie od jej powstania można wykonać ją na wyżej wspomnianych warunkach. Tylko jeśli woda nie dostanie się w niższe warstwy stropu możliwa jest wymiana samej wierzchniej warstwy. 

Pozostawienie uszkodzonej posadzki z płytek klejonych na dłuższy okres generuje niesamowite szkody.  W dalszej perspektywie prowadzi do trwałego zniszczenia wszystkich warstw tarasu. W takiej sytuacji naprawa polega na usunięciu i wymianie wszystkich warstw posadzki / stropu : płytek, zaprawy klejowej, hydroizolacji i wysuszeniu warstwy betonowej. A to wiążę się z dużymi kosztami. 

Tutaj mamy przykład tarasu wyłożonego płytkami mocowanymi do podłoża na klej. Jednak po pewnym czasie użytkowania posadzka uległa uszkodzeniu. Mimo  złej kondycji posadzki taras został naprawiony. 

Z jednym wyjątkiem… 

jako nowe rozwiązanie zdecydowano, że płyty tarasowe ustawione zostaną na regulowanych wspornikach w systemie tarasu wentylowanego.

Taras wentylowany - tarasowe płyty swobodnie ułożona na podstawkach.

BEZ GRAMA KLEJU.


Na wspornikach tarasowych czy to tych regulowanych czy stałych układane są zazwyczaj płyty tarasowe w trzech różnych rodzajach:

  • płyty ceramiczne
  • betonowe płyty tarasowe
  • oraz płyty kamienne 

Ich rozmiar to często 60x60 cm o grubości ok 2 cm oraz 5 cm. Jednak na rynku są również dostępne inne wymiary np. 30x90 lub 30x120 cm. Płyty tarasowe mają również różne grubości.  Mogą wynosić ok 2 cm ale również około 5 cm. 

W przypadku tarasów wentylowanych musimy zatroszczyć się aby zachować odpowiednie parametry sztywności podłoża. 

Wylewka betonowa oczywiście spełnia je w każdym przypadku ale np. dla styroduru minimalnymi wymaganiami jakie podają producenci charakteryzuje się XPS 200. Jego odporność na nacisk jest wystarczająca aby taras zachował sztywność. Dzięki przestrzeganiu wytycznych wsporniki nie będą zapadać się w podłoże z biegiem lat. A my nie będziemy mieli żadnego uszkodzenia. 

Pamiętajmy, poprawnie przygotowane podłoże zapewni nam dobre użytkowanie tarasu przez długie lata. 

Wsporniki tarasowe pozwalają nam również zachować równą grubość fug. Możemy dokonać wyboru czy fuga ma mieć szerokość 3 czy 5 mm. 

fuga szczelina między płytami ceramicznymi na balkonie na wspornikach
Szczelina fugowa między płytami ceramicznymi na balkonie na wspornikach

Sąsiednie płyty tarasowe mają pozostawioną szczelinę pomiędzy sobą wzajemnie. Zachowanie jej umożliwia swobodny spływ wody z powierzchni płytek. Takie rozwiązanie sprawdza się na zewnętrznych tarasach w naszym klimacie. W tej technologii nie używamy kleju ani zapraw więc woda nie wnika w ich głąb. To właśnie nasiąkliwość tych materiałów jest ogromnym problemem. Przy wyborze płyt tarasowych nie pozbywasz się na zawsze tego problemu.

Największą zaletą technologii wsporników czy to o stałej wysokości czy regulowanych jest to, że w każdej chwili bez problemów możemy wymienić każdą płytkę osobno. Możemy ją podnieść, wyczyścić podłoże pod tarasem i znowu ułożyć w odpowiednie miejsce. Kiedy ulegnie zniszczeniu wymieniamy również tylko tę, która mu uległa. 

Platten auf Terrassen Stelzlager DD Pedestals verlegt
Układanie płyt tarasowych przy pomocy wsporników

Czy samodzielny montaż tarasu wentylowanego jest możliwy?

Układanie płyt na tarasie wentylowanym na podstawkach stałych lub regulowanych jest niezmiernie proste. Bez znaczenia jest rodzaj płyt - czy to płyty betonowe, czy ceramiczne lub też kamienne. Każde układa się podobnie. Oczywiście najlepiej to robić w super pogodę, jak wszystkie prace na zewnątrz jednak pomijając złą aurę warunków atmosferycznych również jesteśmy w stanie wykonać montaż poprawnie.

 Dzięki tak prostym i innowacyjnym rozwiązaniom układanie płyt tarasowych / balkonowych może być proste i przyjemne. Możesz wykonać prace samodzielnie. Należy jednak posiadać niezbędne narzędzia chociażby do docinki płyt. Jeśli na Twoim tarasie nie ma ograniczeń brzegowych i docinka nie jest konieczna, sprawa montażu staje się banalnie prosta.

Poziom skomplikowania wykonania tarasu z płyt betonowych czy wszystkich innych płyt tarasowych na wspornikach zależy od kształtu obrysu powierzchni posadzki. Trudniejsze okazuje się odpowiednie dopasowanie płyt na niewielkich i niesymetrycznych balkonach, które przez małą powierzchnię generują duży odpad na płytach. Plus jest taki, że zastanawiając się co na balkon, ze względu na jego powierzchnię można wszystko dokładnie rozrysować i obliczyć.
  1. Jeśli jest to prostokąt, a podłoże jest sztywne np. posadzka betonowa  montaż jest szybki i nieskomplikowany. Nie musisz wykonywać stabilizacji gruntu, która często wymaga usunięcia około 20 cm a niekiedy nawet 30 cm darni i gruntu z humusem.
  2. W przypadku tarasów o zaokrąglonych krawędziach docinka płyt może sprawiać problem dla niedoświadczonego montera. Potrzebny jest również do tego specjalny sprzęt. 
  3. Jeżeli jest to taras na gruncie, należy go ustabilizować. Nie można ustawiać wsporników bezpośrednio na gruncie. Może to skutkować destabilizacją w czasie użytkowania tarasy, zapadaniem wsporników, rozmiękaniem podłoża itp.
czym jest montaż gresu na podstawkach - możliwość stosowania na przydomowych tarasach
Czym jest montaż gresu na podstawkach - możliwość stosowania na przydomowych tarasach

Posadzkę podniesioną należy układać bezpośrednio na sztywnym podłożu. 

Bez konieczności aranżacji specjalnych konstrukcji. 

Takim podłożem może być np:
  • wylewka betonowa z papą  (lub bez jeśli pod płytą nie ma żadnych pomieszczeń) - tak najczęściej jest na balkonach
  • płyty betonowe pełne lub ażurowe - pozostałe tyczą się tarasów na gruncie
  • bloczki betonowe
  • czy chociażby stare betonowe płyty chodnikowe pochodzące np. z rozbiórki. 

Nie ma konieczności zastosowania nowych elementów. Warto poszukać w okolicy starych płyt. Może ktoś wymieniał swój chodnik i chce pozbyć się z ogrodu zbędnych płyt. Powinny znaleźć się w okolicy bez problemu.

Pamiętaj, nie ustawiaj wsporników na nieutwardzonym gruncie. Grunt zawsze musi być odpowiednio ustabilizowany - tylko to zapewni trwałość tarasu przez długie lata. 

Taras z płyt 

taras klejony

porównanie przygotowane specjalnie dla Was!

TARASY Z PŁYTEK
KLEJONYCH
TARASY
WENTYLOWANY
Szybki czas montażu
Możliwość użytkowania nawierzchni
bezpośrednio po montażu
Możesz układać je samodzielnie
Odporność na przemarzanie, nasiąkliwość
Możliwość łączenia kilku
rodzajów płyt na jednym tarasie domu
Konieczny zakup  dodatkowych elementów np. fugi, kleju,
wsporników...
Możliwość wymiany
pojedynczej płytki bez uszkodzenia pozostałej okładziny
Płytki okładziny tarasu są trwałe odporne

Właśnie tak kształtują się cechy / właściwości tarasów klejonych i tarasów wentylowanych.

Powyższe porównanie pokazuje, że taras z płyt tarasowych niezależnie od tego w jakim systemie zostanie zamontowany tzn czy płytki zostaną przyklejone na zaprawę klejową czy ułożone na wspornikach w systemie podłogi wentylowanej każdy z nich wymaga dokupienia dodatkowych akcesoriów. Nie można po prostu położyć płytek na posadzce tarasu. Trzeba je tam jakoś zamocować i albo jest to klej albo wspornik regulowany bądź o stałej wysokości. 

Widzimy również w tym zestawieniu, że taras z płyt tarasowych jest trwałym wykończeniem posadzki zewnętrznej.

Jednak tutaj podobieństwa się kończą. 

Taras z płyt tarasowych na wspornikach czy to regulowanych czy tych o stałej wysokości przewyższa zaletami zwykły taras z płyt klejonych. 

Taki taras możemy bez problemu zamontować samodzielnie, gdyż musimy jedynie położyć płyty na wierzchu ustawionych wsporników. Czas montażu jest również o wiele szybszy. Ważną zaletą jest to, że taki taras wentylowany możemy użytkować bezpośrednio po montażu. Nie wymaga on od nas oczekiwania aż cokolwiek wyschnie, zwiążę itp. Po tak zamontowanych płytach można chodzić od razu. 

Dzięki temu, że woda ma gdzie odpływać, taras z płyt tarasowych na wspornikach jest odporny na przemarzanie czy jakąkolwiek nasiąkliwość. 

I na koniec ważny aspekt: uszkodzona pojedyncza płyta może być wymieniona w kilka chwil. Stara, uszkodzoną płytę należy usunąć a w jej miejsce położyć nową. Ważne, aby miała tę samą grubość.

Czy dostarczone przez nas informacje pomogły Ci w podjęciu decyzji?  Rozwialiśmy Twoje wątpliwości? Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu.


A tymczasem zobacz kilka ciekawych rozwiązań z użyciem wsporników regulowanych na tarasy podniesione.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej dzięki wspornikom między innymi wyregulujesz różne poziomy na tarasie, np. pozbędziesz się schodków czy progu. Pokonasz również rewizje i odpływy na tarasie.

Dopasujesz się do już istniejących elementów tarasu np. krawężników, donic kamiennych, balustrad itp.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie kilku różnych gatunków / rodzajów płyt. Najlepiej jeśli mają taką samą grubość, ale i z ich różnicą można sobie poradzić.

Dzięki specjalnie zaprojektowanym klipsom stalowym w tarasach wentylowanych z płyt zamontujesz obrzeże maskujące, aby zakryć podkonstrukcję, wsporniki się tam znajdujące czy wszystkie inne poprowadzone pod tarasem instalacje.
W tarasach z drewna czy desek kompozytowych, klipsy nie są potrzebne. Więcej danych dotyczących klipsów znajdziesz tutaj.


Jeszcze więcej cennych wskazówek i pomysłów aranżacji tarasów przy domu znajdziesz tutaj

Aktualizacja sierpień 08.2021

Kompletny przewodnik po tarasach wentylowanych.

Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.

To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.

Sprawdź przewodnik
inne artykuły.

Te artykuły mogą cię zainteresować.

Karty techniczne wszystkich produktów

Z przyjemnością prezentujemy Państwu Karty Techniczne wszystkich naszych produktów.

Krajowa Ocena Techniczna dla tarasów wentylowanych

Nasze produkty posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Pragniemy poinformować że w dniu 29.06.2022 nasze produkty uzyskały Krajową Ocenę Techniczną wystawioną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Na podstawie Krajowej Oceny Technicznej stworzyliśmy Krajową Deklarację Zgodności. Od teraz nasze produkty oznaczamy znakiem budowlanym. Dlaczego jest to tak ważna informacja? W branży wsporników to nowość. Nowe przepisy z […]
taras wentylowany schody do ogrodu taras na wspornikach

5 trików jak zrobić taras wentylowany schody do ogrodu lub siedziska.

Planujesz taras wentylowany schody do ogrodu a nie wiesz czy to w ogóle możliwe? Potrzebujesz inspiracji? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.