Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się

Share this post:

5 ważnych zasad, aby płyty tarasowe oparte na wspornikach nie pękały.

Home » Blog » 5 ważnych zasad, aby płyty tarasowe oparte na wspornikach nie pękały.
Józef Baar
Menedżer produktu
kamienne płyty oparte na wspornikach tarasowych
Czy płyty oparte na wspornikach będą pękać? Jak duży nacisk wytrzymają? Co można postawić na tarasie wentylowanym?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie płyty wybrać na swój taras aby służyły latami
Które płyty oparte na wsporniakch będą najwytrwalsze
Jaką grubość powinny mieć płyty oparte na wspornikach

Bardzo często słyszymy pytania czy płyty tarasowe na dystansach/wspornikach będą pękały? Jest to często główna obawa przed wyborem tarasu wentylowanego jako rozwiązania okładziny zewnętrznej na tarasy, balkony, patia itp. 

Poniżej postaramy się wyjaśnić, jakie płyty wybrać, aby podczas długich lat użytkowania Wasze tarasy na dystansach nie ulegały uszkodzeniu.

Płyty tarasowe, które przystosowane są do układania na wspornikach to płyty:

  • ceramiczne,

  • kamienne, 

  • betonowe

płytki tarasowe oparte na wspornikach regulowanych

Taras wentylowany z płyt na wspornikach

płyty tarasowe oparte na wspornikach tarasowych DD Pedestals

Podniesiony taras z płyt na wspornikach

ceramiczne płyty tarasowe oparte na wspornikach

Taras wentylowany z płyt na wspornikach regulowanych.

1. Wybór dobrej jakości płyty na wsporniki tarasowe

Główną przyczyną pękania płyt na tarasach tradycyjnych są warunki atmosferyczne, a szczególnie wilgoć dostająca się w źle wykończone szczeliny, pod klej, w których z roku na rok zbiera się woda opadowa, która zamarzając, rozszerza jeszcze bardziej powstałe uszkodzenia. Jednak w systemie posadzki tarasów wentylowanych nie pojawia się ten problem, ponieważ pomiędzy płytami lub deskami są pustki, z których woda może swobodnie odpłynąć.

W płytach na tarasie wentylowanym mogą z kolei powstawać naprężenia materiału, które finalnie prowadzą do pęknięcia, jednak płytki tarasowe od renomowanych producentów są odporne na tego typu działania. Warto jednak zawsze sprawdzić u producenta, czy płyty są dostosowane do układania na wspornikach.

Jeśli wybrane płyty są wykonane są z pełnowartościowego, I-szego gatunku materiału, nie ma się czym martwić. Oparte w narożnikach, na wspornikach poziomujących, będą służyły przez długie lata.

Dobierając płytki tarasowe sugeruj się możliwością ustawienia na wsporniku, jego wizualnymi aspektami oraz renomą producenta.

Najczęściej wybieranymi płytami na taras wentylowany są płyty ceramiczne o grubości 2 cm i wymiarze 60x60 cm. Przy takich rozmiarach zazwyczaj ustawia się wsporniki co 60 cm.

płyta betonowa 60x60 4 cm oparta na regulowanych wspornikach tarasowych
płyta ceramiczna 60x60 oparta na regulowanych wspornikach poziomujących

2. Wytrzymałość płyty na taras wentylowany

Warto przed wyborem lub zakupem zapoznać się lub sprawdzić wytrzymałość płyty, jest to szczególnie ważne, gdy projektujemy przestrzeń o natężonym ruchu lub punktowym obciążeniu. Zastosowanie płytek, których materiał posiada odpowiednie specyfikację, będzie kluczem do sukcesu.

Jeśli chodzi o wytrzymałość wsporników, każdy ze wsporników DD Pedestals wytrzymuje około 1000 kg nacisku. Zatem wytrzymałością wspornika tarasowego nie należy się martwić, z pewnością wytrzyma nacisk płyt jak i ciężkich rzeczy ustawianych na tarasie / balkonie. 

płyty gresowe na tarasie wentylowanym 45x90 w restauracji

3. Często zdarza się, że producenci płytek zalecają podparcie płyty również na środku.

Tak dzieje się w przypadku wielkogabarytowych płyt, lub przy użyciu specyficznych materiałów. Im większa płyta, tym więcej punktów podparcia powinna posiadać.

Dla standardowego wymiary 60x60 cm zaleca się podparcie w 4-ech miejscach. Jednak jeśli płyta ma np. 30x120 mm zaleca się stosowanie 6 sztuk wsporników. I nie ma znaczenia czy będą to wsporniki o regulowanej czy stałej wysokości. Zasada jest taka sama w obu przypadkach: najważniejsze to sprawdzić możliwości podparcia punktowego płyt tarasowych zgodnie z zaleceniami producenta. Takich danych można najczęściej szukać na opakowaniu płyt tarasowych.

Zgodnie z tym, co znajdziecie na opakowaniu czy w katalogu producenta należy postąpić zgodnie z zaleceniami. A w razie potrzeby odpowiednie płyty tarasowe podeprzeć jeszcze na środku.

Wszystkie wsporniki tarasowe posiadają specjalne listki fugowe. Dzięki nim możemy określić równe szczeliny pomiędzy płytami. Jednak można je w prosty sposób wyjąć. Kiedy wyjmiemy motylki dystansowe możemy podnieść o kilka mm wspornik regulowany w górę (ponieważ wsporniki posiadają możliwość regulacji wysokości) i podłożyć go pod środek płytki. Dzięki temu w prosty sposób stworzymy wspornik, który możemy podstawić centralnie pod płytę.

taras podniesiony - ceramiczne płytki oparte na wspornikach regulowanych

Taras wentylowany widziany spod płyt

4. Płytki tarasowe- różne wymiary- różne punkty podparcia

Płyty na taras produkowane są w różnych wymiarach. Najczęściej występują ona w kwadracie 60x60 cm, jednak zdarzają się płyty również w kształcie prostokątów, na przykład 30x120, 40x120 czy 45x90. W takich sytuacjach każdy producent określa co jaką odległość należy podeprzeć płytę aby jej wytrzymałość została zachowana. 

Bezwzględnie należy tych odległości przestrzegać i je zachować. Dzięki tym danym mamy pewność, że płyty po ułożeniu na wspornikach nie pękną. To pewnego rodzaju zapewnienie producenta, po wielokrotnie przeprowadzonych testach, że płyty taki właśnie rozstaw wytrzymają.

Kiedy przyjrzymy się płycie o wymiarach 40x120 , z łatwością dojdziemy do wniosku, że musimy ją podeprzeć co 40 cm . Zatem na krótszym boku na rogach, z kolei na długim w czterech punktach
tj. 0 - 40 - 80 - 120 cm.  Istnieje jednak możliwość, że producent pozwala podeprzeć ją w drugim kierunku co 60 cm czyli 0 - 60 - 120 cm.

taras wielkogabarytowe płytki ceramiczne oparte na regulowanych podporach tarasowych

Montaż tarasu wentylowanego na podłożu z kostki brukowej

Standardową grubością płyt ceramicznych są 2 cm, z kolei betonowe płyty tarasowe mają grubość 4-5 cm.

Wynika to ze specyficznych właściwości fizycznych betonu (jest to bardzo kruche tworzywo). Dzięki zwiększeniu grubości betonowe płyty można ją w pełni bezpiecznie opierać punktowo na wspornikach regulowanych.

Niezależnie od rodzaju płyt czy to płyty ceramiczne, betonowe lub kamienne, jeśli wykonasz montaż w systemie tarasu wentylowanego w dowolnym momencie możesz usunąć / podnieść / wymienić osobno każdą z nich. Niekiedy jeszcze na etapie budowy jakaś zamontowana płyta ulegnie uszkodzeniu. W systemie tradycyjnym trzeba by skuwać płytki i wymiana jednej byłaby strasznie problematyczna. Jednak sposób demontażu pojedynczej płyty, w systemie tarasów wentylowanych, który cieszy się coraz większą popularnością wśród fachowców, jest banalnie prosty. Nie trzeba nic rozkładać, szlifować, skuwać czy rozpuszczać klej. Wystarczy zdjąć uszkodzoną płytę z nawierzchni tarasu i ułożyć w jej miejsce nową.

Płytki betonowe na wsporniku

taras- gruba betonowa płyta tarasowa oparta na gumowym podkładzie

Płyty betonowe na podkładce gumowej o grubości 8 mm

5. Ważny element - stabilność podłoża. 

Poprawne przygotowanie podłoża warunkuje użytkowania przez kolejne lata. 

Aby wykonać taras wentylowany wytrzymały na obciążenia, montaż tarasu wsporniki tarasowe należy ustawić na utwardzonym gruncie. A można to osiągnąć tylko dzięki odpowiedniej sztywności podłoża. Jeśli na podłożu mamy wiele wystających elementów najlepiej podpierać wsporniki tak aby je pominąć. Warto również poprawnie zaprojektować rozstaw płyt aby ustrzec się takich problemów.

Jeśli podłoże będzie ruchome, doprowadzi do poruszania się wsporników. Również ich zapadania. A to w rezultacie wygeneruje negatywne skutki. Sprawi, że płyty okładziny wierzchniej nie będą miały odpowiedniego podparcia narożników. Przez co narazimy je na pękanie. 

Ważne jest podłoże tarasu. Nie zapominajmy o nim.

Należy wykonać bardzo solidne podłoże aby taras był stabilny. Aby płyty równo opierały się na każdym ze wsporników. Aby ich nacisk był równomierny w każdym kierunku. Nie możemy dopuścić do tego aby płyty tarasu były nienależycie podparte w którymkolwiek miejscu. To dzięki solidnemu montażowi taras wentylowany będzie służył nam przez długie lata.

Płyty oparte na wspornikach zarówno regulowanych jak i stałych muszą mieć znakomite, stabilne podparcie. To zapewni im wzmocnienie i uchroni przed nadmiernymi naprężeniami, które mogłyby spowodować pękanie. 

Ponadto taras wentylowany nie będzie miał krzywizn a to ma duży wpływ na wygodę użytkowania i względy wizualne. 

stabilne podłoże z papy pod taras na wspornikach

Płyta kamienna ustawiana na regulowanym wsporniku

stabilne podłoże pod układanie płytek - przestrzeń tarasu wentylowanego

Płytka ceramiczna ustawiana na wsporniku regulowanym

Nie zwróciliśmy jeszcze uwagi na aspekt odprowadzenia czy zalegania wody deszczowej na powierzchni tarasu wentylowanego.

A jest to niewiarygodnie ważna kwestia, która spędza sen z powiek wielu architektom jak również monterom.

Do czasu, kiedy nieznany był system tarasów podniesionych odprowadzenie wody deszczowej z powierzchni płyt było zależne od poprawności wykonania montażu.


Taras wentylowany, to znaczy cały system podłóg podniesionych rozwiązuje wszystkie problemy związane z wodą na tarasie.

Podczas układania tarasu, pomiędzy sąsiednimi płytami pozostawione są szczeliny, dzięki którym woda może swobodnie przepływać i wpływać na dół. Odpływ wody deszczowej, czy tej po myciu tarasu nigdy nie było tak łatwe i proste.

Odpowiedni spadek podłoża pod tarasem pozwala na łatwe odprowadzenie wody deszczowej, dzięki czemu nie zalega i nie powoduje niszczenia elementów tarasu. Odprowadzenie wilgoci na zewnątrz budynku chroni ściany i inne elementy konstrukcyjne balkonów i tarasów. W takich miejscach trzeba naprawdę dobrze zaplanować spadki a jeszcze lepiej, wykonać je tak, aby woda nie zalegała na powierzchni hydroizolacji tylko swobodnie spłynęła z tarasu do wykonanych rur spustowych.

To właśnie od takich drobiazgowych elementów tarasu, robią się wielkie problemy, których jak widać w łatwy sposób możemy uniknąć.

Wystarczy zastosować system podłóg podniesionych na wspornikach tarasowych.

Niezależnie od tego czy będą to wsporniki regulowane czy stałe podstawki pod płyty. Każdy z tych systemów tarasowych sprawi, że użytkowanie naszego tarasu będzie przyjemne przez lata. A układanie płytek na balkonach, konstrukcji w ogrodzie, czy drewna na tarasie nigdy nie było tak łatwe.

Taras może być twoim idealnym miejscem na odpoczynek, pozwól, żeby jego montaż i wykonanie również było przyjemnością i gwarancją solidności.

Podsumowując:

Główną przyczyną pękania płyt tarasowych opartych na wspornikach regulowanych są one same. To, że płyty tarasowe ułożone na tarasie wentylowanym pękają, spowodowane jest przez zły materiał płyt.

Takie negatywne skutki nie jest spowodowane złym oparciem płytki na podstawkach, lecz złą jakością samych płyt. 

Jeśli zakupione przez nas płyty przystosowane są do punktowego podparcia na regulowanych podporach tarasowych, wsporniki z pewnością wytrzymają nacisk zarówno płyt i jak i elementów na nich ułożonych.

Kompletny przewodnik po tarasach

Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.

Sprawdź przewodnik
inne artykuły.

Te artykuły mogą cię zainteresować.

Karty techniczne wszystkich produktów

Z przyjemnością prezentujemy Państwu Karty Techniczne wszystkich naszych produktów.

Krajowa Ocena Techniczna dla tarasów wentylowanych

Nasze produkty posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Pragniemy poinformować że w dniu 29.06.2022 nasze produkty uzyskały Krajową Ocenę Techniczną wystawioną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Na podstawie Krajowej Oceny Technicznej stworzyliśmy Krajową Deklarację Zgodności. Od teraz nasze produkty oznaczamy znakiem budowlanym. Dlaczego jest to tak ważna informacja? W branży wsporników to nowość. Nowe przepisy z […]
taras wentylowany schody do ogrodu taras na wspornikach

5 trików jak zrobić taras wentylowany schody do ogrodu lub siedziska.

Planujesz taras wentylowany schody do ogrodu a nie wiesz czy to w ogóle możliwe? Potrzebujesz inspiracji? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.