Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się

Share this post:

Jak dobrać odpowiednią szerokość fugi na tarasie?

Home » Blog » Jak dobrać odpowiednią szerokość fugi na tarasie?
Józef Baar
MENEDŻER PRODUKTU
fuga szczelina pomiędzy płytami ceramicznymi 60x60
Wykonujesz taras wentylowany i zastanawiasz się jaką szerokość fugi na tarasie wybrać? Jaka szczelina będzie odpowiednia? Sprawdź to.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest fuga pomiędzy płytami
Jak dobrać odpowiednią szerokość fugi na tarasie
W jaki sposób wyznaczyć jej szerokość

Często borykacie się decyzją jaką szerokość fugi na tarasie wybrać. Dlatego postanowiliśmy stworzyć ten artykuł i wyjaśnić czym jest fuga inaczej szczelina między płytkami i jakimi właściwościami kierować się przy jej wyborze.

1. Czym  jest fuga? Inaczej szczelina pomiędzy sąsiednimi płytkami.

Fuga (szczelina) w przeciwieństwie do tarasów klejonych (pod tym linkiem znajdziesz wady tarasów klejonych czyli montowanych metodą tradycyjną) jest to zamierzenie pozostawiona szczelina pomiędzy sąsiadującymi płytami tarasowymi. Wyznacza ona równe odstępy jedna płyta od drugiej. Stosuje się ją w technologii tarasów wentylowanych. Takie okładziny likwidują nam fugowanie (fugę tradycyjną stosuje się przy płytkach klejonych).

Podczas wykonywania tarasów wentylowanych tj. podniesionych stanowi bardzo ważny element tarasu.
To dzięki pozbyciu się standardowej fugi woda może swobodnie spływać w dolne partie zabezpieczonego tarasu. Jeśli nie wykonalibyśmy szczeliny fugowej na tarasie woda deszczowa miałaby zablokowaną drogę spływu. Przez to zalegałaby na powierzchni płyt.

W przypadku standardowego fugowania spełniony musi być warunek konkretnej temperatury i wilgotności. Temat ten jest zawsze trudny do spełnienia m in zimą. Fugowanie tak samo jak klejenie płytek ceramicznych (zaprawy) wymaga spełnienia powyższych warunków temperaturowych i wilgotnościowych. Fuga musi zastygnąć, stwardnieć w odpowiednim czasie, niezbyt szybko ale też nie za wolno. Koniecznie należy wybrać odpowiednie do zastosowania materiały, o których laik nie wie zbyt wiele.

2. Jak dobrać odpowiednią szerokość fugi na tarasie?

Kiedy zdecydowaliśmy się na montaż tarasu wentylowanego, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że pomiędzy płytami pozostawione zostaną wolne przestrzenie w postaci fug. 

Szerokość fugi na tarasie określa motylek dystansowy ( nazywany czasami wkładką dystansową, dystansem, przekładką).

Jest on częścią wspornika tarasowego, który wytycza równą szczelinę sąsiednich płytek.

W przeciwieństwie do tradycyjnej fugi która wynosi od 1 mm do 10 mm my mamy do wyboru dwie szerokości:3 i 5mm.

Motylki dystansowe ( dystanse do szczelin ) zostały zaprojektowane specjalnie po to aby systematycznie wyznaczać określoną szerokość szczelin. Dzięki nim każda płyta ułożona jest równo. Inaczej bywa w przypadku fugowanych spoin gdzie szerokości często bywają różne.

Odstępy pomiędzy sąsiednimi płytami pozostają równe na cały czas trwania tarasu. Motylki dystansowe nie są wyjmowane. Pozostają umieszczone we wsporniku. 

Dzięki pozostawionym szczelinom woda może swobodnie spływać w warstwy poniższe a następnie w miejsca odprowadzenia deszczówki. 

Wsporniki tarasowe DD Pedestals mają specjalnie zaprojektowane motylki dystansowe. 

Podstawki tarasowe do układania płyt na żwirku oraz wszystkie pozostałe podstawki stałe pod płyty mają wbudowane motylki 3 mm. Są to odgórnie wbudowane szerokości fug do płyt.

Można dodatkowo zamontować motylki o szerokości 5 mm. Są one doczepiane w specjalnie wytyczone miejsca. Poniżej obrazujemy to na przykładzie podstawki 2 mm.

Wsporniki tarasowe serii SPIRAL mają zaprojektowane specjalnie montowane dyski obrotowe. To właśnie w dyskach zamontowane są motylki fugowe.

I tutaj również wybieramy szerokość motylka 3 mm lub 5 mm. Z tą różnicą że nie są zmieniane lub dokładane same listki a zmienia się cały dysk. 

W przypadku wsporników regulowanych serii STANDARD oraz MAX motylki są wybierane indywidualnie. Podczas składania zamówienia wybieramy czy motylki do fugi mają mieć 3 mm czy 5 mm i takie otrzymujemy razem z zamówieniem. Możemy zamontować je bezpośrednio we wierzchnim kołnierzu wspornika jak również w głowicy samopoziomującej. Oczywiście jeśli taką zakupiliśmy.

3. W jaki sposób wyznaczyć szerokość fugi na tarasie?

Szerokość fugi na tarasie można wyznaczyć w bardzo szybki sposób.  Wystarczy w wyznaczone miejsce zamocować wybrane przez nas motylki dystansowe. A następnie rozpocząć układanie płyt w miejscach, które wyznaczają właśnie te motylki.  

Jednak jest wiele innych aspektów, które należy wziąć pod uwagę aby wybrać dobrą szerokość:

  • ilość wody deszczowej jaka będzie spadać na taras - to od szczelin zależy czy spływ wody pod płyty będzie wydajny. Czy będzie on wystarczający. Taki aby woda nie zalegała na powierzchni. Szczelina 3 mm jest w pełni wystarczająca aby woda deszczowa swobodnie spłynęła z powierzchni płyt.
  • jakość i gatunek płyt. Czy ich krawędzie są na tyle proste aby dystans fugowy 3 mm był wystarczający na równomierne ułożenie wszystkich płyt na tarasie. Może konieczne będzie użycie listków o szerokości 5 mm.
  • przy podstawkach tarasowych stałych, a w szczególności tych modułowych listki fugowe pozwalają na wydzielenie szczeliny dystansowej od ograniczeń brzegowych. Czyli np. ściany, opierzenia balustrady, progu itp. Warto dobrać odpowiednią szerokość szczeliny, aby w przyszłości nie mieć problemów z tarasem.
  • pozostawiona szczelina większa niż 5 mm może w przyszłości generować problemy. Podczas chodzenia po tarasie w szpilkach mogą one wpadać w szczeliny i doprowadzić do niefortunnych wypadków. Mogą nam również wpadać w nie drobne elementy takie jak: długopisy, niewielkie dziecięce zabawki, papierosy itp.

Motylki dystansowe są bardzo niewielkich wielkości. 

Zamontowane w bardzo wąskiej szczelinie (bo albo 3 mm albo 5 mm)  stają się niewidoczne. 

Ich wysokość jest również niewielka w stosunku do grubości płyt tarasowych.

Szerokość fugi na tarasie możesz również wyznaczyć za pomocą krzyżyków dystansowych K3. Znajdziesz je w naszej ofercie.  

W skrócie można określić je jako 4 motylki fugowe połączone w jeden element. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza pracę. Nie musimy wykonywać 4-ech ruchów aby wpiąć 4 osobne listki dystansowe a za jednym ruchem mamy ustalone 4 szczeliny. Zobacz krótki film.

Szybki montaż dystansów fugowych w postaci krzyżaka K3
Znajduje on zastosowanie przy montażu wewnętrznych płyt tarasu.  

Wada krzyżyka jest taka, że nie wykorzystamy go przy skrajnych liniach brzegowych tarasu. Tam poprzez cofnięcie wspornika nie ma możliwości zastosowanie pełnego krzyżyka. Należy wykorzystać pojedyncze motylki.  Tak więc sam widzisz, że montaż motylków fugowych jest niesamowicie prosty, szybki i przyjemny. 

Mała rzecz a pracę przyspiesza niewyobrażalnie. 

Bez nich nie udałoby się wykonać równych odstępów.  Bo chociaż udałoby się to przy montażu, to płyty przesuwały by się i generowały ogromne nierówności.

Dzięki motylkom fugowym zyskujemy estetycznie wykonany taras.

Płytki posiadają jednakowe szczeliny.

W treści tego artykułu staraliśmy się przekazać wszystkie niezbędne informacje jednak jeśli masz więcej pytań dot. fugi płytki jak i tarasów zewnętrznych skontaktuj się z nami. Dzięki zostawieniu twoich danych będziemy mogli odpowiedzieć na Twoje pytania.

Kompletny przewodnik po tarasach wentylowanych.

Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.

To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.

Sprawdź przewodnik
inne artykuły.

Te artykuły mogą cię zainteresować.

Karty techniczne wszystkich produktów

Z przyjemnością prezentujemy Państwu Karty Techniczne wszystkich naszych produktów.

Krajowa Ocena Techniczna dla tarasów wentylowanych

Nasze produkty posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Pragniemy poinformować że w dniu 29.06.2022 nasze produkty uzyskały Krajową Ocenę Techniczną wystawioną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Na podstawie Krajowej Oceny Technicznej stworzyliśmy Krajową Deklarację Zgodności. Od teraz nasze produkty oznaczamy znakiem budowlanym. Dlaczego jest to tak ważna informacja? W branży wsporników to nowość. Nowe przepisy z […]
taras wentylowany schody do ogrodu taras na wspornikach

5 trików jak zrobić taras wentylowany schody do ogrodu lub siedziska.

Planujesz taras wentylowany schody do ogrodu a nie wiesz czy to w ogóle możliwe? Potrzebujesz inspiracji? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.