Wybór fugi na taras zewnętrzny jest zależny od wielu czynników- przy tarasie tradycyjnym musimy kierować się wieloma różnymi czynnikami, poza właściwościami technicznymi, ich szerokość waha się od 1 do 10 mm. Przy tarasach wentylowanych sprawa jest o wiele prostsza- kierujemy się materiałem z którego została wykonana płytka- mamy do wyboru 3 lub 5 mm listki fugowe. Ale od początku:
Fuga w tradycyjnych tarasach klejonych to zamierzenie pozostawiona szczelina pomiędzy sąsiadującymi płytami tarasowymi. Wyznacza ona równe odstępy od płytek - jedna od drugiej.
Głównym zadaniem fug jest kompensacja naprężeń termicznych związanych z rozszerzaniem się płytek ceramicznych (lub innych) pod wpływem temperatury. Dodatkowo, powinna ona odprowadzać wilgoć z podłoża- tak aby nie gromadziła się pod powierzchnią płytek.
Na rynku znajduje się wiele ich rodzajów - fugi cementowe, fugi epoksydowe, a nawet ostatnio popularna - fuga elastyczna. Każda inaczej reaguje na warunki atmosferyczne i promieniowanie uv. Dodatkowo, równie ważną kwestią jest estetyka, którą nadają tarasowi poprzez szerokość, jej kolor dopasowanie do powierzchni płytek (zupełnie inną fugę dobierzemy do białych płytek ceramicznych, a inną do wielkogabarytowych płyt z kamienia naturalnego). Niestety, nie istnieje coś takiego jak "najlepsza fuga", każdy musi według własnych kryteriów dobrać ją do własnych potrzeb.
Niestety, proces wypełniania spoin jest często bardzo problematyczny, a wykonanie tego nieprawidłowo może przynieść długotrwałe konsekwencje. Przede wszystkim:
fuga do wypełniania szczelin musi być wykonana absolutnie szczelinie, a jednocześnie być paroprzepuszczalna- jeśli woda dostanie się w fugę, lub będzie gromadzić pod- skończy się to na pękaniu płytek
podczas kładzenia musi być spełniony warunek konkretnej temperatury i wilgotności. Fuga musi zastygnąć, stwardnieć w odpowiednim czasie, niezbyt szybko ale też nie za wolno, a jest to często trudne do spełnienia zimą.
fuga musi gwarantować trwałość i odporność na warunki atmosferyczne.
przy tarasach tradycyjnych tworzy się tarasy na płasko (co powoduje stojącą wodę na tarasie) lub ze spadkiem, przez co cała powierzchnia tarasu jest pochylona.
Inną kwestią jest spadek- żeby woda odpływała z tarasów klejonych, konieczny jest spadek. Jeśli jest spadek- cała powierzchnia tarasu jest pochylona. Jeśli nie ma spadku- woda opadowa stoi na tarasie. Tutaj znajdziesz różnice pomiędzy tarasem tradycyjnym a wentylowanym
Przy tarasach wentylowanych nie wypełnia się szczelin pomiędzy płytami, a co za tym idzie pomija się cały proces fugowania. Przestrzenie pomiędzy płytami pozostają puste.
Przy tarasie wentylowanym górna okładzina może być zupełnie pozioma, a podłoże pochyłe, to, wraz z pozbyciem się standardowej fugi pozwala na bardzo szybkie odprowadzanie wody. Dodatkowo puste przestrzenie pozwalają na swobodne rozszerzanie termiczne płytek i cyrkulację powietrza.
Dystans fugowy może być wbudowaną, lub dodatkową częścią wspornika. Wytycza równą szczelinę w stosunku do sąsiednich płytek, jest czasem nazywany motylkiem dystansowym, wkładką dystansową, dystansem lub przekładką.
W przeciwieństwie do tradycyjnej fugi która wynosi od 1 mm do 10 mm my mamy do wyboru dwie szerokości- 3 mm i 5 mm. Zostały zaprojektowane specjalnie po to, aby systematycznie wyznaczać określoną szerokość szczelin. Dzięki nim każda płyta ułożona jest równo ( inaczej bywa w przypadku fugowanych spoin, gdzie szerokości często bywają różne), a czas montażu jest skrócony.
Główną zasadą przy doborze dystansu, oprócz oczywistych aspektów estetycznych, jest materiał okładziny. W przypadku płyt o idealnie równych krawędziach, takich jak tarasowe płytki ceramiczne o grubości 2 lub 3 cm, zalecamy stosowanie dystansów fugowych o szerokości 3 mm. Natomiast dla płyt posiadających drobne nierówności, na przykład kamienne płytki, lub dla grubych płyty betonowych sugerujemy używanie dystansów fugowych o szerokości 5 mm.
jaka ilość wody deszczowej będzie spadać na taras - to od szczelin zależy czy spływ wody pod płyty będzie wydajny. Pomimo, że szczelina 3 mm jest w pełni wystarczająca aby woda deszczowa swobodnie spłynęła z powierzchni płyt, to przy budowie fontann na wspornikach, warto zastanowić się czy zapewnią one wystarczającą przepustowość.
jakość i gatunek płyt. Czy ich krawędzie są na tyle proste aby dystans fugowy 3 mm był wystarczający na równomierne ułożenie wszystkich płyt na tarasie. Może konieczne będzie użycie listków o szerokości 5 mm.
kwestię szczeliny większej niż 5 mm, która może w przyszłości generować problemy. Podczas chodzenia po tarasie w szpilkach mogą one wpadać w szczeliny i doprowadzić do niefortunnych wypadków. Mogą nam również wpadać w nie drobne elementy takie jak: długopisy, niewielkie dziecięce zabawki, papierosy itp.
Podstawki tarasowe do układania płyt na żwirku oraz wszystkie pozostałe podstawki stałe pod płyty mają wbudowane motylki 3 mm. Jednak jeśli jest potrzeba, można zamontować na nich dodatkowo 5 mm dystanse.
Podstawka do montażu płyt na żwirku z dwiema różnymi grubościami fug
Do wsporników z serii SPIRAL i MAX oprócz standardowych, pojedynczych listków, dedykowane są specjalne dyski fugowe, również o szerokość 3 mm lub 5 mm. Montaż całych dysków znacznie przyspiesza czas układania płyt. Dla serii STANDARD dedykowane są krzyżyki dystansowe, działające podobnie jak dyski dystansowe.
W skrócie zarówno dysk fugowy jak i krzyżyki dystansowe można określić je jako 4 dystanse fugowe połączone w jeden element. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza pracę. Nie musimy wykonywać 4-ech ruchów aby wpiąć 4 osobne listki dystansowe a za jednym ruchem mamy ustalone 4 szczeliny. Zobacz jak przyspiesza to czas montażu:
W przypadku wsporników regulowanych serii SPIRAL, STANDARD oraz MAX motylki są wybierane indywidualnie. Podczas składania zamówienia wybieramy czy dystanse fugowe mają mieć 3 mm czy 5 mm i takie otrzymujemy razem z zamówieniem. Możemy zamontować je bezpośrednio na głowicy (śrubie) wspornika jak również na głowicy samopoziomującej.
Motylki fugowe na głowicy samopoziomującej
Szerokość fugi na tarasie można wyznaczyć w bardzo szybki sposób. Wystarczy w wyznaczone miejsce zamocować wybrane przez nas fugi dystansowe. A następnie rozpocząć układanie płyt dosuwając je do wyznaczonych podziałów.
W przypadku tarasów wentylowanych nie musisz martwić się jaki kolor fugi wybrać. Pomimo, że dystanse fugowe są czarne, są na tyle małe, że ich nie widać.
Zamontowane w bardzo wąskiej szczelinie (bo albo 3 mm albo 5 mm) stają się niewidoczne. Ich wysokość jest również niewielka w stosunku do grubości płyt tarasowych.
Fuga na taras tradycyjny musi spełniać szereg wymagań, jej szerokość zaczyna się od 1 a kończy na 10 mm. Fuga epoksydowa, elastyczna i cementowa ma różne właściwości i różne formy aplikacji.
Przy tarasach wentylowanych nie stosuje się fug, tylko dystanse, które wyznaczają równe przerwy pomiędzy płytkami, spełniające te same funkcje, ale bez stresu o idealne warunki montażowe. Wyznacza się przerwy pomiędzy płytami o szerokości 3 lub 5 mm, dla płyt cieńszych i równych warto wybrać 3 mm, dla grubszych lub nierównych - 5 mm.
W treści tego artykułu staraliśmy się przekazać wszystkie niezbędne informacje jednak jeśli masz więcej pytań dot. fugi płytki jak i tarasów zewnętrznych skontaktuj się z nami. Dzięki zostawieniu twoich danych będziemy mogli odpowiedzieć na Twoje pytania.
Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.
To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.