Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się

Share this post:

Taras wentylowany na woreczkach z zaprawą

Home » Blog » Taras wentylowany na woreczkach z zaprawą
Józef Baar
Menedżer produktu
taras wentylowany na woreczkach wypełnionych mokrą zaprawą
Zastanawiasz się czy taras wentylowany na woreczkach z zaprawą do dobre rozwiązanie? 5 powodów, dla których nigdy go nie wybierzesz
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym są tarasy wentylowane na woreczkach
Co tak naprawdę jest wypełnieniem woreczków foliowych pod płytami
Jakie trudności czekają na Ciebie przy zastosowaniu takiego rozwiązania

Sprawdźmy jak to jest kiedy chcemy zamontować taras wentylowany na woreczkach z zaprawą cementową.  

Jeśli chcemy ułożyć taras wentylowany na woreczkach z zaprawą należy pamiętać o tym, że przedmiotowy woreczek powinien znajdować się idealnie w miejscu, gdzie stykają się cztery płyty. Wtedy nacisk przekazywany przez płyty na woreczek jest jednakowy.  Aby zachować taką samą szerokość przestrzeni między płytkami, należy użyć krzyżyka dystansowego. Szczelina ta jest potrzebna tak samo, jak w przypadku tarasu wentylowanego na wspornikach regulowanych czy stałych. To ona pozwala na odprowadzenie wody. 

Poniżej zebraliśmy podstawowe wady tarasów montowanych na woreczkach. 

  • Tarasy takie mają nad podziw duże skłonności do  powstawania nierówności;
  • Płyty początkowo stabilne jednak w szybkim tempie (dużo zależy od aktualnie panujących warunków atmosferycznych) rozchodzą się, klawiszują. Jednym słowem cały taras traci stateczność; 
  • Woreczki pękają - jak dotąd nie spotkaliśmy się aby taras na woreczkach był zamontowany w taki, sposób aby zaprawa wypełniająca woreczek nie rozsadziła go. A to oznacza że taki taras wentylowany automatycznie po pęknięciu woreczka traci stabilność;

Problemem staje się jednak wyrównanie  powstałych pomiędzy płytami nierówności. 

Jak to zrobić? Nie ma na to rozwiązania.

Niestety, taki taras wentylowany pozbawiony jest możliwości regulowania poziomu czy spadków i nierówności powstałych na płytach. Niestety płytki tarasowe ustawiane na woreczkach wypełnionych zaprawą nie są stabilne.

Jeśli w trakcie ich montażu płytki zostaną zbyt mocno wciśnięte w podstawione pod naroża woreczki, nie można już naprawić ich poziomu. Najlepiej byłoby również obniżyć sąsiednie płyty jednak to ciągnie za sobą całą nawinę dalszych nieszczęść gdyż nie da się poprawić całej powierzchni płytek. A pozostawienie takiego obniżenia w jednym miejscu będzie skutkowało zaleganiem wody w tych miejscach po każdym deszczu.

Dlatego najlepiej od razu wybrać wsporniki regulowane i pozbędziemy się takich nieprzyjemnych sytuacji czy to podczas montażu w technologii woreczków z zaprawą czy już po zamontowaniu podczas użytkowania.

nierówności na tarasie wentylowanym na woreczkach z zaprawą
Nierówności na tarasie wentylowanym na woreczkach z zaprawą

Korygowanie ich przy użyciu gumowego młotka niestety nie jest zbyt precyzyjne i naraża płyty na ryzyko utajonych pęknięć, które z czasem uwidocznią się pod wpływem działania wilgoci.

Najważniejszą różnicą pomiędzy zastosowaniem technologii wsporników a montażem na woreczkach jest fakt, że wsporniki wykonane ze stabilnego i odpornego plastiku w określonych zakresach temperatur (od - 30 o C do + 60 o C), nie ulegają destrukcji i pękaniu, któremu podlegają nasiąkające wodą woreczki z cementem.

taras wentylowany na woreczkach z zaprawą częste uszkodzenia
Częste uszkodzenia woreczków występują podczas montażu

Po nawierzchni, która została ułożona na woreczkach, nie można chodzić przez kilka dni, natomiast taras wykonany na podporach możemy użytkować już od pierwszego dnia. Zaletą obu metod jest możliwość łatwego i szybkiego demontażu w przypadku konieczności wymiany uszkodzonych płyt.

Układanie powierzchni tarasu wentylowanego na woreczkach obarczone jest także pośpiechem przy jego montażu koniecznym w celu uniknięcia rozjechania się powierzchni tarasu zanim beton stwardnieje.

Pośpiech może mieć wpływ na jakość wykonanych prac, czyli jakość montażu i wymusić nierówne fugi oraz różnice w wysokościach pomiędzy układanymi na tarasie płytami. Niedogodności te będą niekorzystnie oddziaływać na jakość w użytkowaniu tak wykonanego tarasu wentylowanego.

Okazuje się, ze również opady wody deszczowej mają tutaj ogromne znaczenie. Zbyt dużo wody może skutkować erozją zaprawy w woreczkach a przy tym utrata stabilności posadzki.

Zobacz jakie skutki może nieść za sobą wybranie takiego rozwiązania systemu tarasów.

taras wentylowany na woreczkach wypełnionych zaprawą cementową
Taras wentylowany na woreczkach wypełnionych zaprawą cementową

Kłopoty z układaniem tarasu na woreczkach wzrasta wraz z wielkością powierzchni tarasu, a na wielkogabarytowych placach staje się to wręcz niemożliwe.


Uzyskanie prawidłowego montażu i estetyki całego założenia jest bardzo trudne i wymaga wieloletniego doświadczenia w montażach z zastosowaniem takiej techniki.

W wypadku wejścia na świeżo zamontowany taras lub zbyt mocnego jedno uderzenie młotkiem w płytę może nastąpić ugięcie się i trwałe pozostanie w złej pozycji woreczka z zastygającym cementem. 

Powstanie wtedy trwała niedokładność montażu pod względem szerokości fug czy też poziomu płyt względem siebie.

nierówno ułożony taras wentylowany na woreczkach
Nierówno ułożony taras wentylowany na woreczkach

Jeśli wystąpi konieczność wyregulowania wysokości, następuje konieczność rozbiórki. 

Zastosowanie wsporników tarasowych odgórnie wyklucza rozbiórki. Taki system pozwala na demontaż jednej płyty i daje możliwość regulacji konkretnego wspornika. Nie pomaga nam to w długoletnim użytkowaniu. Przez lata pod tarasem może nagromadzić się wiele nieczystości, których nie będziemy mieli jak wyjąć. Płyty niby nie są na stałe przymocowane do woreczków ale jak tylko je podniesiemy wszystko straci stabilność. Już nie ułożymy płyty tak samo. Wszystko może się chwiać. 

Takie możliwości dodatkowo zwiększają się jeśli zastosujemy wspornik z głowicą samopoziomującą. Tedy płyty podlegają bezkolizyjnej regulacji płaszczyzny tarasu. 

Chroni nas to przed takim wyglądem tarasu. Nierówne płyty względem siebie i szczeliny o różnych wielkościach. 

nierówne płyty i szczeliny na tarasie wentylowanym na woreczkach
Nierówne płyty i szczeliny na tarasie wentylowanym na woreczkach

Podsumowując: 

Czy da się ułożyć taras wentylowany na woreczkach?

Tak da się! Jednak zgodnie ze zdobytym przez nas doświadczeniem taras wentylowany na woreczkach z zaprawą niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Zabieramy sobie możliwość posiadania ładnego, równego i stabilnego tarasu.

Więcej cech przeciw niżeli za takim rozwiązaniem. Dlatego dobrze zastanów się nad wyborem systemu montażu płyt jeśli chcesz cieszyć się pięknym tarasem przez lata. 

Kompletny przewodnik po tarasach wentylowanych.

Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.

To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.

Sprawdź przewodnik
inne artykuły.

Te artykuły mogą cię zainteresować.

Karty techniczne wszystkich produktów

Z przyjemnością prezentujemy Państwu Karty Techniczne wszystkich naszych produktów.

Krajowa Ocena Techniczna dla tarasów wentylowanych

Nasze produkty posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Pragniemy poinformować że w dniu 29.06.2022 nasze produkty uzyskały Krajową Ocenę Techniczną wystawioną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Na podstawie Krajowej Oceny Technicznej stworzyliśmy Krajową Deklarację Zgodności. Od teraz nasze produkty oznaczamy znakiem budowlanym. Dlaczego jest to tak ważna informacja? W branży wsporników to nowość. Nowe przepisy z […]
taras wentylowany schody do ogrodu taras na wspornikach

5 trików jak zrobić taras wentylowany schody do ogrodu lub siedziska.

Planujesz taras wentylowany schody do ogrodu a nie wiesz czy to w ogóle możliwe? Potrzebujesz inspiracji? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.