Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się

Share this post:

Jak samodzielnie wykonać taras na żwirze, trawie i betonie?

Home » Blog » Jak samodzielnie wykonać taras na żwirze, trawie i betonie?
Józef Baar
Manager Projektu
terrace pedestals on
Zastanawiasz się jak samodzielnie wykonać montaż tarasu wentylowanego? A może interesuje Cię taras na żwirze czy trawie? Podpowiemy jak poprawnie je wykonać.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest taras wentylowany
Jak poprawnie wykonać tarasy na żwirze, trawie, posadzce
Na co w szczególności zwrócić uwagę podczas montażu

Taras w ogrodzie można wykonać dwiema metodami- tarasu tradycyjnego lub wentylowanego, czyli podniesionego. Zdecydowanie szybszy i prostszy jest montaż z wykorzystaniem wsporników (podstawek), i to właśnie na nim skupimy się w tym artykule.

taras restauracyjny z płytek na warstwie zagęszczanego warstwami kruszywa

Taras na gruncie z płyt ceramicznych

W skrócie - czym jest taras wentylowany?

Taras wentylowany to znany od wieków system, który pozwala na stworzenie posadzki na wymaganej wysokości przy pomocy wsporników (dystansów). Wsporniki oddzielają podłoże od powierzchni użytkowej. Taki system posiada wiele zalet, nie tylko związanych z praktycznością czy użytkowaniem ale również czasem montażu (około 30% więcej czasu zabiera nam montowanie poprzez klejenie niż ustawianie płyt na wspornikach regulowanych czy podstawkach). W tym systemie możemy użyć różnych materiałów wykończeniowych, np. ceramiczne, betonowe lub kamienne płyty, deski drewniane czy kompozytowe.

taras z bloków betonowych na wspornikach poziomujących

Płytę tarasu opieramy na dystansach

taras restauracyjny z płytek ceramicznych

Planując budowę tarasu i wybierając materiał wykończeniowy, warto zwrócić uwagę nie tylko na kwestie wizualne, ale również praktyczne i techniczne, tak, aby taras służył nam na długie lata.

Wybierając pomiędzy legarami drewnianymi, aluminiowymi i kompozytowymi, warto zwrócić uwagę na ich właściwości techniczne. Tak samo, decydując się na płyty, należy mieć pewność, że są one wyrobem renomowanego producenta, oraz że ich grubość pozwala na ułożenie na dystansach. Ponieważ na rynku znajduje się wiele produktów, warto zawsze zapoznać się z ich parametrami, które określają ich przeznaczenie oraz spełnią nasze wymagania co do nawierzchni tarasu.

Dodatkowo, warto zastanowić się, czy powierzchnia jest łatwa w utrzymaniu czystości, oraz czy nie potrzebuje dodatkowych, corocznych zabiegów zabezpieczających.

kompozytowe deski na kompozytowych legarach (nie montowane gumowym młotkiem)

Deska kompozytowa na legarach kompozytowych ułożone na dystansach

deski tarasowe z drewna egzotycznego (legary drewniane) mocowane gumowym młotkiem

Deska drewniana na serii standard

Przystępując do montażu tarasu należy mieć jego wizję i projekt, jest to o tyle ważne, żeby nie zastanawiać się w trakcie montażu nad układem konstrukcji czy wyborem okładziny wierzchniej.

Montaż krok po kroku opisaliśmy w tym artykule : Montaż tarasu krok po kroku

W wyznaczaniu powierzchni tarasu sugeruj się w jaki sposób chcesz korzystać z tej przestrzeni, oraz jakie będzie pełniła funkcję. Czy chcesz ustawiać na tarasie dodatkowe obciążenia, takie jak jacuzzi, ciężkie donice, a może palenisko lub grilla? Ważne jest aby już na początku mieć wizję tego, jaką przestrzeń chcemy stworzyć, bo w końcu taras to przedłużenie domu, tylko że na świeżym powietrzu.

Po wyborze materiału jakiego chcemy użyć na posadzkę, należy określić jego całkowitą grubość (np. przy płycie betonowej będzie to tylko jej grubość, do desek drewnianych należy dodać również grubość legara). Wyznaczając wysokość tarasu najlepiej określić ją na podstawie wysokości na których znajdują się drzwi tarasowe, a dokładnie próg, tak, żeby nie tworzyć przeskoku pomiędzy posadzką w domu a na zewnątrz.

Jak zrobić taras na trawie lub żwirze:

Bez względu na to czy powierzchnią naszego gruntu jest trawa czy ziemia musimy odpowiednio przygotować podłoże do wysypania żwiru.  Budowę tarasu należy rozpocząć od usunięcia z podłoża trawy.

 1. Usuwamy darń na głębokość ~3-5 cm poniżej płyty, aby wysypać tam żwir.  Jeśli mamy płyty tarasowe o grubości 2 cm usuwamy grunt z 5-7 cm głębokości. 

 2. Usuwamy trawę z miejsc gdzie planujemy tarasowe płyty, a jeśli mają być rozsunięte- osobno pod każdą ułożoną płytką.

 3. Kiedy podłoże jest gotowe wysypujemy na nie żwir. UWAGA! Proponujemy zakupić dwie grubości kruszywa. Grube ziarna wysypać na spód a ten bardziej drobny na wierzch. Takie rozwiązanie pozwoli na odpowiednie ich zagęszczenie i łatwe ułożenie płyt, bez konieczności dodatkowego zagęszczania specjalnymi maszynami. To dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania woda nie będzie stała na powierzchni płyty. Żwir pomiędzy sąsiednimi kamykami gromadzi wodę, która z upływem czasu wsiąka w ziemię. Należy pamiętać, że podczas dużych opadów wody deszczowej, gromadzi się jej naprawdę wiele. Im grubsza warstwa żwirku, tym większą ilość wody może kumulować.  

 4. Na tak przygotowany żwir bezpośrednio należy ułożyć podkładki tarasowe 2 mm lub wybrane wsporniki.

 5. Na koniec układamy na podstawkach płyty (np. płyty chodnikowe)

Z każdego rodzaju płytkami sprawa jest o tyle prosta, że wystarczy ułożyć je na wspornikach czy podkładkach tarasowych. Deski zaś trzeba kręcić odpowiednimi wkrętami czy klipsami do legarów konstrukcyjnych, dlatego montaż powierzchni tarasu z desek jest zdecydowanie bardziej czasochłonne.

płyty gresowe na podstawkach na żwirze gumowym młotkiem tys wyświetleń

Taras z płytek ceramicznych na podstawkach na żwir

Płyty tarasowe - ułożenie na podstawkach

Do jego wykonania można użyć zarówno płyty tarasowe ceramiczne, betonowe czy kamienne.  Wszystko zależy od funkcji użyteczności tarasu. Jedne będą bardziej kruche a inne o wiele wytrzymalsze na obciążenia z zewnątrz czy niewielkie stuknięcia, zawsze przy wyborze warto zastanowić się jaką trwałość tarasu potrzebujemy.

Jednak częstym ograniczeniem jest również dostępny budżet, który nie zawsze pozwala na szaleństwa. W tej kwestii mamy dla Was osobny artykuł. Tam znajdziecie informacje dot. szacunkowego kosztu tarasów wentylowanych z różnych materiałów.

ceramiczne płyty na podstawkach tarasowych na żwirze obok krawężniki

Płyty tarasowe wybieramy głównie pod względem wizualnym. Jednak równie ważne są ich  właściwości. Delikatny materiał przystosowany do montażu na balkonie nie sprawdzi się na podjeździe samochodowym itp. 

płyty kamienne układane na żwirku

Mamy do wyboru wersję w dwóch kolorach:

Mamy do wyboru wersję w dwóch kolorach: transparentne czarne

Podstawki dla płytek bezpośrednio na żwirze mają wbudowane listki fugowe do odznaczania szczelin 3 lub 5 mm. Fuga 3 mm wbudowana jest standardowo. Możesz jednak zamontować dodatkowe motylki fugowe 5 mm.  Do płytek ceramicznych grubości 2 cm polecamy fugę 3 mm, do płytek betonowych i kamiennych 5 mm.

odpowiednia szerokość fugi

Podstawki tarasowe 2 mm pozwalają na układanie płyt każdego wymiaru. Czy to 60x60 grubości 2 cm czy 60x60 grubości 5 cm czy 30x120, 40x80  i innych.

Do stabilizacji płytek nie musimy stosować kleju. Płytki leżąc swobodnie na podkładce zamontowane są stabilnie. Jednak jeśli uważamy że to konieczne, użycie kleju jest dopuszczalne. Wtedy niewielką warstwę wyciskamy pod miejsce ułożenia gresu i rozpoczynamy układanie płyt. Warto mieć klej mrozoodporny, aby wytrzymał niesprzyjające zimowe warunki atmosferyczne panujące w naszym klimacie.

płyty przyklejane do podstawki pod płyty 2 mm tys subskrybentów

Podstawki 2 mm mają specjalnie zaprojektowane otwory w podstawie, dzięki temu można kotwić podkładki w warstwie żwiru. 

Za kotwy mogą służyć gwoździe czy wkręty. Sami dobieramy odpowiednią długość, dostosowaną do naszych warunków ogrodowych i potrzeb. 

kotwy do podkładki 2 mm

Kotwienie podkładek za pomocą specjalnych kotew

możliwość kotwienia podstawki

Kotwienie podkładek do żwiru za pomocą specjalnych kotew

A co z krawędziami wzdłuż ściany lub gdzie pojawiają się krawężniki? Nasze podstawki 2 mm mają specjalną, modułową budowę. W prosty sposób możemy przełamać podstawkę i dostosować ją do ułożenia płytek przy ścianie budynku lub innej prostej powierzchni np. przy krawężniku w ogrodzie. Podstawka ma zaprojektowane specjalne wyżłobienie, wzdłuż którego należy wykonać przełamania. Takie rozwiązanie jest niezmiernie łatwe, a dodatkowo znacznie przyspiesza pracę.

płyta ułożona przy ścianie na transparentnej podstawce

Na zakończenie prac można użyć drobnego piasku do wypełnienia szczelin pomiędzy płytami. Jednak nie jest to konieczne. Płyty mogą leżeć ze szczelinami wyznaczonymi przed dystanse, gdyż są one na tyle niewielkie, że nie utkną tam np. obcasy, ale jednocześnie woda będzie swobodnie przepływać. 

Taras na wylewce betonowej / posadzce.

Aby zrobić taras konieczne jest posiadanie konkretnego planu, musimy wiedzieć skąd rozpoczniemy montowanie płyt tarasowych na płycie betonowej. Wykonanie tarasu może być bardzo proste, jednak musimy znać spadki wylewki, oraz jakie mamy wysokości do wykorzystania- od poziomu betonu do planowanej wykończonej powierzchni użytkowej.

taras wentylowany

Płyty na podstawkach na sztywnym podłożu

Jeśli już wiesz od czego rozpocząć układanie płyt, możesz przystąpić do prac.

Najlepiej rozpocznij w takim miejscu aby finalnie wyszło Ci jak najmniej niewielkich płytek, czyli płytek wymagających docinek. Najczęstszym punktem rozpoczęcia montażu jest wejście na taras.

Jeżeli masz płytę betonową, nie będziesz miał problemu z przygotowaniem podłoża. Musisz je jedynie dobrze oczyścić, zamieść czy odkurzyć z piasku i pozostałych zanieczyszczeń. Jest to o wiele prostsze niż w przypadku przygotowania gruntu, gdzie należy zebrać całkowitą powierzchnię trawy. 

Wsporniki rozkłada się kolejno pod każdy osobny gres i od razu kolejno można układać na nich wybraną ceramikę, bez użycia kleju. Możesz wyznaczyć sobie sznurkiem prostą linię aby usprawnić układanie płytek. 

pokazowa instalacja

Wyrównanie montażu płyt na dystansach poziomujących

W przypadku zastosowania delikatnych hydroizolacji, wsporniki powinny być zabezpieczone od spodu podkładami z granulatu gumowego. Pomimo, że podstawa dystansów nie jest ostra, należy podłożyć pod nie podkładki. Do zabezpieczenia można wykorzystać również pozostałe skrawki papy.

Podkładki SBR służą również do wygłuszenia. Pomiędzy wspornik wykonany z twardego i wytrzymałego plastiku a wylewkę betonową z biegiem czasu (a nawet już na wstępie) dostają się ziarenka piasku, które mogą przeszkadzać podczas korzystania z tarasu. Dlatego też zaleca się użycia pod wspornik materiału miękkiego typu guma, posiadającego parametry sprężyste.

podkłady SBR pod wspornik

Podkłady SBR pod wspornikami

Dodatkowo można zastosować podkładkę pomiędzy płytę a wspornik, co również wpłynie pozytywnie na akustykę tarasu.

podkłądka 1,5 mm SH na wspornik

Podkładka gumowa SH ułożona na wsporniku ustawionym na powierzchni betonowej płyty

płytka na wsporniku bez podkładki gumowej bez użycia kostki brukowej

Montaż płyt na dystansach bez użycia podkładki gumowej

Jeśli poziom wsporników jest należycie ustawiony, przystępujemy do ułożenia płyt. 

Jeśli po ułożeniu płyt na przygotowanej konstrukcji okaże się, że trzeba poprawić wysokości wsporników można to zrobić bez żadnego problemu- kręcąc kołnierzem znajdującym się na wsporniku możemy wyregulować powierzchnię płytek nawet kiedy ułożone są już na nim płytki czy deski z legarami. Bez konieczności ich zdejmowania. 

jak zrobić taras- montaż tarasu wentylowanego

Montaż płyt na wspornikach regulowanych

Takim właśnie sposobem kontynuujemy montaż, zachowując wszystkie zasady odpowiedniego układania tarasów wentylowanych. Powinny również zostać zachowane wszystkie ogólnie obowiązujące zasady budowlane. Pamiętaj o nich, to bardzo ważne. 

Wykończenie nawierzchni tarasu, podsumowanie:

 • wybierając płytki okładziny tarasu, warto wybrać te odporne na mróz, ścieranie i chemikalia, najlepiej antypoślizgowe

 • przy wyborze gresów zwróć również uwagę na jego odporność na blaknięcie oraz konieczność konserwacji,

 • przystępując do prac miej gotowy plan rozkładu płyt, który ogranicza jak najbardziej ilość "docinek"

 • pod tarasem powinny znaleźć się wszystkie instalacje, które chcesz ukryć (możesz zasypać je żwirem) 

 • od staranności układania zależy wygląd ostateczny. Przyłóż się do należytego równania / poziomowania nawierzchni

 • mierz poziomicą każdą płytę w kilku kierunkach. Miej pewność, że ułożyłeś ją równo,

 • w przypadku ciągów długich nawierzchni tarasów pamiętaj o zachowaniu odpowiednich spadków

jak zrobić taras w ogrodzie na żwirze teraz wystarczy tylko urządzić taras

Taras z płyt ceramicznych układanych na żwirze w ogrodzie - gładka i równa nawierzchnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące podkładek przystosowanych do układania płyt na żwirze przejdź na naszą stronę kontaktową. My oraz nasi partnerzy posiadamy wieloletnie doświadczenie. Pomożemy wybrać odpowiedni materiał i doradzimy w sposobie montażu.

Jednak jeśli chciałbyś więcej dowiedzieć się na temat wsporników regulowanych czy stałej wysokości  podkładek pod płyty skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź nasz profil - znajdziesz tam wiele zdjęć.

Jeżeli montujesz tarasy wentylowane zawodowo i potrzebujesz konkretnych informacji o produktach DD Pedestals, skontaktuj się z nami - przygotujemy dla Ciebie specjalną ofertę współpracy.

AKTUALIZACJA marzec 2024

Kompletny przewodnik po tarasach wentylowanych.

Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.

To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.

Sprawdź przewodnik
inne artykuły.

Te artykuły mogą cię zainteresować.

Karty techniczne wszystkich produktów

Z przyjemnością prezentujemy Państwu Karty Techniczne wszystkich naszych produktów.

Krajowa Ocena Techniczna dla tarasów wentylowanych

Nasze produkty posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Pragniemy poinformować że w dniu 29.06.2022 nasze produkty uzyskały Krajową Ocenę Techniczną wystawioną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Na podstawie Krajowej Oceny Technicznej stworzyliśmy Krajową Deklarację Zgodności. Od teraz nasze produkty oznaczamy znakiem budowlanym. Dlaczego jest to tak ważna informacja? W branży wsporników to nowość. Nowe przepisy z […]
taras wentylowany schody do ogrodu taras na wspornikach

5 trików jak zrobić taras wentylowany schody do ogrodu lub siedziska.

Planujesz taras wentylowany schody do ogrodu a nie wiesz czy to w ogóle możliwe? Potrzebujesz inspiracji? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.