Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się

Share this post:

5 pomysłów na taras na dachu

Home » Blog » 5 pomysłów na taras na dachu
Józef Baar
Menedżer produktu
taras z drewnem egzotycznym na dachu
Masz wolną przestrzeń na taras na dachu? Chciałbyś ją przytulnie zaaranżować ? Podpowiemy jak go zrobić
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest taras na dachu
Jakie podłoże musi być na dachu aby wykonać na nim taras wentylowany
Jak w prosty sposób zaaranżować dostępną przestrzeń na dachu w taras

Jeśli masz wolną przestrzeń na dachu budynku i chciałbyś ją zaaranżować w przytulne miejsce znalazłeś odpowiedni artykuł. Będziesz miał swój własny taras na dachu. 

Wyjaśnimy wszystkie techniczne  kwestie montażu, izolacji oraz adaptacji W jakim celu? A po to abyś w końcu mógł zrobić swój wymarzony taras na dachu. 

Jakie możliwości nam dają dzisiejsze technologie montażu tarasów wentylowanych? Czy też  jakie wymagania musimy spełnić aby taki taras powstał również na naszym budynku. W celu wyjaśnienia tych kwestii powstał ten artykuł. Opiszemy Ci popularne a zarazem najlepsze rozwiązanie.

Tak jak przy każdym nowym przedsięwzięciu, również i tu potrzeba dużo pracy aby powstał cudowny taras. Mamy dla Was ogrom ważnych informacji.

Aby Twój nowy taras na dachu domu cieszył oko bywalców będzie trzeba włożyć w to trochę pracy i dużo serca. A wtedy dom rozbłyśnie na tle innych.

Wszyscy jednomyślnie wyrażamy zgodę, na stwierdzenie, że jeśli zaadoptujesz go z miłością z pewnością dostrzeże to każdy gość  na pierwszy rzut oka. Będzie pamiętać go przed lata.


Dobrze urządzony taras na dachu pozwoli Ci osiągnąć pełny relaks czy to w ciszy i spokoju czy spędzając na nim czas w pełnym gwarze z rodziną i przyjaciółmi. 

W tym artykule podpowiemy od strony technicznej m in jak poradzić sobie z przedsięwzięciem jakim jest taras na dachu.

Czy montaż takiego tarasu jest prosty?
A może lepiej jeśli dach jest stromy czy płaski?
W każdym przypadku istnieje możliwość wykonania takiego tarasu?
Co zrobić aby hydroizolacja nie przeciekała?
Jaka izolacja jest niezbędna?
O tym przekonasz się w dalszej części artykułu.
drewniany taras na dachu z drewna egzotycznego
Drewniany taras na dachu z drewna egzotycznego

Dobre zaaranżowanie tarasu na dachu z pewnością przysporzy Ci wiele radości. 

Pozwoli na relaks. Na ile to możliwe  w ciszy i odosobnieniu czy wśród rodziny i znajomych. 

Powierzchnia tarasów na dachu  zazwyczaj jest na tyle odpowiednia, przestronna i duża, że  będzie mógł ćwiczyć na nim wraz  z przyjaciółmi. Czy to zajęcia rozciągające, aerobik a może mała siłownia na powietrzu z matami do zapasów? Naprawdę warto wykorzystać tą przestrzeń do nietuzinkowych celów.

Czemu nie! 

Będzie to Twoje ulubione miejsce. Nie straszny okaże się śnieg czy deszcz. Dzięki nowoczesnej technologii zadaszeń woda okaże się niestrasznym przeciwnikiem.

Powstrzymuje Cię jedynie wyobraźnia no i oczywiście potrzeby. Wszystko należy przemyśleć już na wstępnym etapie.

Tarasy na dachu można zamontować na wielu budynkach.

Nowoczesne dachy budynków zazwyczaj spełniają wymagania. Twój dom również może mieć odpowiednie warunki budowlane, konstrukcyjne czy projektowe aby zamontować taki wspaniały taras. Niektórzy mają projekty swoich mieszkań / budynków w miejskich archiwach i znalezienie niezbędnych danych konstrukcyjnych czy zdobycie zgody może okazać się wyzwaniem jednak uwierz - BĘDZIESZ ZADOWOLONY!

taras wentylowany na dachu bloku mieszkalnego dostępny dla wszystkich
Taras wentylowany na dachu budynku mieszkalnego

Bo przecież nie zawsze musi to być dach Twojego prywatnego domu. Może to być np. dach bloku, w którym znajduje się Twoje mieszkanie. Adaptacja możliwa jest w każdym miejscu. Zmieniają się jedynie formalności jakich trzeba dotrzymać.

Jeśli masz restaurację możesz zrobić aranżację swojego dachu i przekształcić go w super przytulny ogródek zewnętrzny. 

Najczęściej jednak adaptacja dachów na strefy relaksu odbywa się na dachach bloków mieszkalnych. Ich powierzchnie są zazwyczaj duże i płaskie. Budowa nie jest skomplikowana. Odpowiednie odprowadzenie wody jest już wykonane. Najczęściej również nie trzeba dodatkowych hydroizolacji na powierzchni dachu, gdyż dach jest już zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi takimi jak śnieg, woda deszczowa. Nie ma co podejmować decyzji i oględzin "na oko". Trzeba spojrzeć w projekt. Tam jest wiele kluczowych danych. Jednak wiemy, że nie każdy musi umieć czytać projekt, jednak w tym powinny pomóc osoby zatrudnione w inwestycjach z których pobieracie te dane, czy które projektują Waszą przestrzeń.

Pewne jest to, że klienci będą z chęcią korzystać z twojego tarasu na dachu. Takie tarasy są strzałem w 10-tkę!

A co najważniejsze z pewnością da lepsze widoki na panoramę otoczenia. Nikt nie będzie już zmuszony w piękną pogodę siedzieć wewnątrz budynku.

Jeśli masz hotel również należy wykorzystać potencjał jaki daje Ci jego dach i ta ogromna wolna przestrzeń. Możesz zaaranżować ją w dowolny sposób. Tak aby twoi goście mogli bez przeszkód z niego korzystać. Najlepiej o każdej porze dnia i nocy. Takim rozwiązaniem zaskoczysz każdego.

Zobacz ze warto. Warto zainwestować w takie miejsce. Dachy mają ogromny, niedoceniony potencjał. Dają Ci możliwość bycia wizjonerem. Są coraz bardziej popularne, jednak Ty możesz być pierwszy w okolicy i stworzyć jedyny taki taras na dachu. Stali bywalcy będą korzystać z niego z ochotą a to, że nowi klienci przybędą jest pewniakiem. W tym przypadku nie ma dyskusji.

taras na dachu hotelu i biurowca w centrum miasta
Przepięknie zagospodarowany dach budynku biurowego w nowoczesną strefę relaksu

Ale wracając do Twojego prywatnego tarasu na dachu…

 Z pewnością zastanawiasz się czy konstrukcja jaką posiada budynek jest odpowiednia do wykonania wentylowanego tarasu?

Powinny być spełnione ważne konstrukcyjne warunki. Nie można narażać konstrukcji dachu na nadmierne obciążenie. W tym celu sprawdź projekt domu. Warstwy dachu muszą spełniać techniczne budowlane warunki.

Warto udać się z projektem do specjalisty. Inżyniera Budownictwa, który sprawdzi go i wyrazi zgodę na aranżację na dachu tarasu.

W jego treści powinny znaleźć się wszystkie informacje konstrukcyjne co do poprawności układu warstw stropu, wytrzymałości konstrukcji, poprawność izolacji jak i opinia dot. budowy tarasu w odpowiedniej technologii.

Projektant pomoże także w doborze odpowiednich materiałów oraz przekaże szczegółowe wytyczne / informacje na temat dalszego postępowania. Możliwe, że potrzebne będą zgody odpowiednich urzędów dot. zabudowy.

To czy powierzchnia dachu jest o odpowiednim nachyleniu?
Czy masz dobrze wykonane odwodnienie?
Czy sztywność warstw jest odpowiednia?
Czy konstrukcja wymaga zmian materiałów czy jest poprawa?

Oczywiście my poniżej postaramy się na wszystkie te pytania na ile to możliwe jasno odpowiedzieć. 

perfekcyjne miejsce n a taras na dachu

Najważniejsze!
Należy pamiętać, że warstwy dachu muszą być odpowiednio sztywne i stabilne. 

Zazwyczaj w dowolnym momencie użytkowania budynku, możesz dokonać zmiany/usztywnienia izolacji od wody, jednak pamiętaj, że niekiedy warunki techniczne budynku nie pozwalają na podwajanie izolacji. Zastosowanie podobnych technologii do siebie nawzajem często jest kosztem, jakiego można było uniknać.

Powierzchnia może być wyłożona papą termozgrzewalną, która stanowi warstwę hydroizolacji. Może to być również wylewka betonowa czy właśnie odpowiednio sztywne warstwy styroduru. Cała konstrukcja tarasu opierać się będzie właśnie na podłożu, więc warto zadbać aby budowa podłoża była odpowiednia.

taras na dachu z płyt ceramicznych na wysokich tarasowych wspornikach regulowanych
Taras wentylowany z płyt układanych na wspornikach

Jeśli styrodur będzie zbyt miękki istnieje ryzyko jego uszkodzenia. Także osiadania tarasu, zapadania się wsporników na tarasie czy brak stabilności całej konstrukcji budowy. 

W takim przypadku można rozstawić na dachu płytki chodnikowe lub płytki ceramiczne (które mogły pozostać z budowy), aby utwardzić powierzchnię i rozłożyć nacisk punktowy jaki generuje wspornik na większą powierzchnię. 

W tym celu rozkładane są na tarasie płytki w równych odstępach, tak aby ustawić na nich wsporniki. Jednak jeśli zmieni się układ pokrycia tarasu ciężko dokonać zmiany ustawień płytek w późniejszym terminie. Warstwy żwiru i płytek dostosują się do siebie. Żwir zostanie samoistnie zagęszczony.

Zobacz, Oto przykład jak poprawnie przygotować podłoże:

usztywnienie podłoża pod wentylowany taras na dachu
Usztywnienie podłoża pod wentylowany taras na dachu

To czy warstwę wierzchnią stanowi papa termozgrzewalna czy wylewka a może wysypany żwir lub inne warstwy drenażowe nie ma już takiego znaczenia. Specyfika warstw jest różnoraka. Układ warstw choć zazwyczaj podobny, może się różnić. Niekiedy wymaga zmian / poprawy. Jednak jeśli wykonywali go fachowcy nie powinno być problemów.

Tutaj jesteśmy sobie w stanie ze wszystkim poradzić. Nawet jeśli wysokość osiąga kilkadziesiąt centymetrów mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.

Jeśli jest to papa termozgrzewalna zalecamy zastosowanie podkładów z twardego granulatu gumowego SBR. Pozwala on na zabezpieczenie papy przed przetarciem a w późniejszym użytkowaniu przeciekami tarasu. Ochroni konstrukcję.

Wspornik tarasowy wykonany jest z tworzywa plastikowego więc jego tarcie o papę może ją uszkodzić. Wysokość wspornika nie ma tutaj znaczenia. Zachęcamy do wykonania dodatkowej warstwy zabezpieczenia od cieknącej wody. Warto użyć podkłady gumowe pod każdy wspornik bądź dodatkowe pasy papy.

Na podłoże można również ułożyć geowłókninę, która podobnie jak podkłady spełnia funkcję zabezpieczającą. Ochroni hydroizolację przed tarciem wsporników o nią w trakcie użytkowania tarasu latami. Ochroni ją również w trakcie prowadzenia prac. W trakcie prowadzenia prac budowlanych różne elementy przeprowadzane są przez tarasy czy po prostu na nich tymczasowo składowane. Geowłóknina zabezpieczy tarasy przed uszkodzeniem. Dodatkowo sprawi, że wszystkie drobne śmieci zatrzymają się na niej i nie zatkają nam rur spustowych odwadniających taras na dachu. 

geowłóknina wyłożona na taras na dachu
Wsporniki posiadają specjalne adaptery do przytwierdzania do nich legarów.

Jeśli po przeczytaniu powyższych informacji okazała się, że twój dach spełnia wymagania oznacza, że już bardzo niewiele dzieli Cię od posiadania pięknego miejsca na swoim dachu. 

Sam montaż okładzin jest już bardzo prosty. 

Musisz na wstępnie zdecydować:

  • Z jakiego materiału chcesz zrobić swój wentylowany taras na dachu?
  • Czy chcesz aby wykonany był z deski drewnianej?
  • A może z deski kompozytowej?
  • Lub płyt ceramicznych?

Jeśli decyzja została już podjęta to świetnie. 

Możemy przystąpić do kolejnego etapu: montażu właściwego. 

Musisz wykonać pomiar wysokości Twojego finalnego decku, aby wiedzieć jakich wysokości wsporników będziesz potrzebować. 

Następnie należy rozłożyć wsporniki w odpowiednich odległościach, które generują albo płyty albo wytrzymałość zastosowanych desek i legarów. 

Płyty zazwyczaj podpieramy w narożnikach, a gdy są o ponadnormatywnych rozmiarach wspornik  należy  podstawić jeszcze w strategicznych punktach płyty. 

Legary natomiast zazwyczaj podpieramy co max ~50 cm. To wynika z wytrzymałości drewna na zginanie czyli nacisk wywoływany w tym przypadku z góry. Projekt powinien określać takie wartości czynników budowlanych.  

Gdy budowa trwa, udało się wykonać odpowiednią konstrukcję pod projektowanym tarasem, izolacja jest wyłożona i woda nie będzie nigdzie ciekła.


Jednak może czekać nas jeszcze kilka montażowych niespodzianek. Częstym problemem na tarasach na dachu są stalowe opierzenia wchodzące swoją powierzchnią na zakres tarasu. Są one niezbędnym elementem wykończenia dachu  budynku, chronią między innymi przed przeciekaniem a wiemy jakie to ważne.  Dlatego też muszą pozostać. W żadnym razie nie można ich demontować. 

Równie koniecznym elementem na tarasie na dachu są balustrady. To one zapewniają nam bezpieczeństwo. Dzięki nim i ich stabilnemu montażowi mamy pewność, że nie wypadniemy poza budynek. A one też muszą być do czegoś zakotwione. 

I to zakotwione na tyle solidnie abyśmy mieli pewność, że zapewnią nam wszystkim jako użytkownikom bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie. 

Jednak nie chcemy widzieć powyższych opierzeń i kotew. Po co? Przecież to nie są estetyczne elementy.

Dzięki wspornikom regulowanym możemy w łatwy sposób je zakryć / zamaskować. To tylko kwestia dobrania odpowiedniej wysokości wsporników jak również późniejszy ich montaż. Albowiem, aby taras był stabilny to i wsporniki tarasowe muszą być ustawione stabilnie na tych często nierównych elementach.

Gdy już widać zarysy tych pięknych powierzchni, na których za chwilę będziemy spędzali beztroskie chwile - to są odpowiednie chwile do radości.

Już za moment będziemy szczęśliwymi posiadaczami urokliwego zakątka na dachu, który posłuży nam zarówno do zabawy jak i relaksu czy wykonywania usług. 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania napisz do nas e mail, opisz swój taras a my odpowiemy na wszelkie pytania. Podpowiemy jak wykonać odpowiednie warstwy tarasu w Twoim domu lub gdzie zgłosić się aby dopełnić wszelkie formalności, zgłosić projekt czy budowę tarasu. Wyjaśnimy najczęściej spotykane rozwiązania, które będziesz mógł zastosować w swoim domu.

Aktualizacja maj 05/2021

Kompletny przewodnik po tarasach wentylowanych.

Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.

Sprawdź przewodnik
inne artykuły.

Te artykuły mogą cię zainteresować.

Karty techniczne wszystkich produktów

Z przyjemnością prezentujemy Państwu Karty Techniczne wszystkich naszych produktów.

Krajowa Ocena Techniczna dla tarasów wentylowanych

Nasze produkty posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Pragniemy poinformować że w dniu 29.06.2022 nasze produkty uzyskały Krajową Ocenę Techniczną wystawioną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Na podstawie Krajowej Oceny Technicznej stworzyliśmy Krajową Deklarację Zgodności. Od teraz nasze produkty oznaczamy znakiem budowlanym. Dlaczego jest to tak ważna informacja? W branży wsporników to nowość. Nowe przepisy z […]
taras wentylowany schody do ogrodu taras na wspornikach

5 trików jak zrobić taras wentylowany schody do ogrodu lub siedziska.

Planujesz taras wentylowany schody do ogrodu a nie wiesz czy to w ogóle możliwe? Potrzebujesz inspiracji? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.