Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Home » FAQs » Jaki rodzaj legarów najlepiej zastosować przy tarasie wentylowanym?

Jaki rodzaj legarów najlepiej zastosować przy tarasie wentylowanym?

Rodzaj legarów powinien być zgodny z zaleceniami producenta desek tarasowych. Montaż niezgodny z instrukcją producenta może skutkować utratą gwarancji.

Wsporniki tarasowe nie mają ograniczeń dotyczących materiału z jakiego wykonanego są legary tarasowe. Najważniejsze jest aby cała konstrukcja tarasu była wystarczająco wytrzymała, stabilna i nadmiernie nie uginała się w trakcie użytkowania.

Najczęściej stosowane materiały, z których są wykonane legary układane na wspornikach, to:

  • Legary tarasowe z miękkiego drewna regionalnego, tzw. softwood. Jest to dobry materiał do montażu na wspornikach tarasowych, jednak należy zastosować odpowiednią wielkość legara, tak aby nie uginał się podczas chodzenia. Należy również pamiętać, że drewno może mieć tendencję do wypaczania się i z biegiem lat ulegać procesom gnicia.
  • Legary tarasowe z twardego drewna egzotycznego, tzw. hardwood. Jest to bardzo dobry materiał do montażu na wspornikach tarasowych, jednak należy zastosować odpowiednią wielkość legara, tak aby nie uginał się podczas chodzenia. Należy również pamiętać, że drewno może mieć tendencję do wypaczania się. W przeciwieństwie do legarów wykonanych z drewna miękkiego takie legary w zasadzie nie ulegają procesom gnicia lub jest on bardzo długi i trwa wiele lat.
  • Legary tarasowe z kompozytu WPC (Wood plastic composite). Stosowanie legarów wykonanych z kompozytu WPC na wspornikach tarasowych niesie za sobą liczne zagrożenia. Jest to materiał, który zmienia swoją elastyczność w zależności od temperatury i w ciepłe dni może stać się zbyt elastyczny i spowodować ugięcia. Jeśli jednak decydujemy się na montaż na legarach kompozytowych, należy wybrać produkt najwyższej jakości i upewnić się, że producent utrzymuje gwarancję dla montażu na wspornikach tarasowych.
  • Legary tarasowe aluminiowe. Legary aluminiowe to najlepszy rodzaj legarów, które możemy wybrać do montażu tarasu wentylowanego na wspornikach. Tego typu legary pod deski zachowują swoje wymiary, nie stają się plastyczne pod wpływem wysokiej temperatury oraz pozostają sztywne.


Przedstawione informacje mają charakter ogólno informacyjny i są zbiorem dobrych praktyk. Nie mogą być one podstawą do roszczeń ani gwarancji wobec producenta.