Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się

Share this post:

Taras na papie z płyt lub desek na wspornikach

Home » Blog » Taras na papie z płyt lub desek na wspornikach
Józef Baar
Menedżer produktu
naprawa tarasu na papie na wspornikach tarasowych
Wypadająca fuga i pękające płytki na tarasie. Znasz to? Możesz to zmienić w bardzo prosty sposób. Wystarczy wentylowany taras na papie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego tarasy i balkony sprawiają tyle problemów ich właścicielom?
W jaki sposób prosta technologia rozwiązuje te problemy raz na zawsze?
W jaki sposób odmieniliśmy zniszczony taras korzystając z tej technologii?

Papa termozgrzewalna to bardzo częsty wybór przy zabezpieczaniu konstrukcji. Jednak kiedy planujemy wykonać taras, pojawia się problem w jaki sposób go wykończyć.

dach Płytki ceramiczne układane na papę

Zanim przejdziemy do montażu na papie, omówmy warstwy dachu, czyli kwestię wykonania tarasu na dachu, który będzie odporny na działanie wody oraz zapewni ochronę hydroizolacji i konstrukcji budynku przed wilgocią.

Najważniejszą kwestią przy izolacji tarasu na dachu z papy jest jej szczelność. Konstrukcja nie może być wystawiona na działanie czynników atmosferycznych, a szczególnym zagrożeniem jest woda deszczowa, która przy nieodpowiednim zabezpieczeniu łatwo może dostać się w warstwy styropianu uszkadzając nawierzchnię ścian czy struktury termoizolacji.

Źle wykonane posadzki (czy to balkon, taras czy dach płaski) są główną przyczyną problemów z przeciekaniem i tym samym z wykonaną na posadzce hydroizolacją (papą termozgrzewalną lub folią). Wśród wykonawców panuje zgoda, że wadliwie wykonana izolacja wodna jest przyczyną przecieków, na szczęście, odpowiednio wykonany taras pokryty papą bezpośrednio rozwiązuje te problemy.

Poprawną izolację nie jest ciężko wykonać. Trudniej utrzymać ją w takim stanie, aby spełniała swoje właściwości przez długie lata.

Każde uszkodzenie izolacji będzie skutkować koniecznością jak najszybszej naprawy. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wszystkie fugi na tarasie klejonym są idealnie wypełnione, jednak z biegiem lat, nawet przy małych szczelinach woda zacznie drążyć i ekspandować, okaże się, że z początku niewidoczne ubytki staną się poważnymi problemami.

Kiedy płytki są klejone, każda gwałtowna zmiana temperatury, duże nasłonecznienie czy zamarzająca woda na fugach uszkadzają zabezpieczenia i z czasem przedostaje się w niższe partie posadzki. A to generuje uszkodzenia izolacji. Fachowcy jednogłośnie stwierdzają, że główną przyczyną problemów z przeciekaniem jest uszkodzenie hydroizolacji czy to w postaci folii, papy czy innych środków dostępnych na rynku.

A oto przykład projektu z wykorzystaniem płyt klejonych, które po paru latach odpadają, fugi kruszą się i generują dalszą degradację posadzki.  

uszkodzony cieknący taras

Problem rozpoczyna się od poprawności wykonania podłoża. To na nim poprawnie musi zostać wykonana izolacja przeciwwodna a następnie okładzina ułożona w taki sposób aby jej nie uszkodzić.

Co gorsza, ubezpieczyciele w większości nie wypłacają odszkodowań w przypadku przeciekających posadzek… Dlaczego? Ponieważ jest to standardowe uszkodzenie erozyjne płyt. Nikt nie daje gwarancji na długie lata, że taka posadzka z klejonych płyt chodnikowych wytrzyma w nieskazitelnym stanie.

Nieszczęście dla mieszkańców, straty dla deweloperów, zmora dla wykonawców i niebezpieczeństwo dla użytkowników. Takie negatywne skutki przynoszą nasze tradycyjne balkony i tarasy, które powinny sprawiać jedynie radość.

taras wentylowany z desek egzotycznych na wspornikach regulowanych
dach taras na dachu z płyt chodnikowych na wspornikach regulowanych na dachu

Wymarzony taras na dachu budynku, to miejsce relaksu, który nie powinien być utrapieniem.

Standardem stosowanym przez lata było wykańczanie powierzchni płytkami ceramicznymi trwale klejonymi do podłoża. Takie rozwiązanie z jednej strony wydaje się najprostsze jednak niestety krótkotrwale spełnia oczekiwane właściwości. Należy pamiętać, że ta stara technologia ma ogromne wady. Wychodzą one dość boleśnie na jaw najdalej po kilku latach użytkowania. Temat odpadających płytek jest bardzo często poruszany przez naszych klientów.

Poniżej widzimy uszkodzoną powierzchnię:

Naprawa dzięki technologii tarasów wentylowanych
Naprawa dzięki technologii tarasów wentylowanych

Każda następna zima i każdy mróz powodują dalsze pęknięcia na płytkach. Te z kolei umożliwiają wodzie głębszą penetrację w warstwy dachu, stropu, płyty balkonowej itp. Zgromadzona w ten sposób wilgoć zalega pod tarasem. Powoduje pojawienie się zacieków, zielonych wykwitów, grzybów i pleśni.

To niestety klasyczny początek końca płytek kładzionych na klej.

dach Naprawa taras na dachu z papy dzięki technologii tarasów wentylowanych na dachu
dach Naprawa powierzchni dzięki technologii tarasów wentylowanych na dachu

Niestety, pomimo szczerych starań, próby konserwacji posadzek wykonanych metodą klejenia nie sprawdzają się. Ich jakości już nie można zmienić. Prace, które są bardzo czasochłonne i kosztowne, dają co najwyżej chwilowe polepszenie.

Niektórzy zrzucają winę na wykonawcę i próbują raz jeszcze z tą samą technologią. Niestety po kilku latach okazuje się, że to nie wykonawca był winny, lecz właśnie technologia. Jeśli naprawdę chcesz raz na zawsze pozbyć się problemów ze swoim tarasem, musisz fizycznie oddzielić izolację przeciwwodną od warstwy wykończeniowej. Tak jak jest to zrobione na dachu. Tam nie możemy sobie pod żadnym pozorem pozwolić na przeciekanie, uszkodzenie izolacji. Prace musimy wykonać tak, aby płytki nie dotykały bezpośrednio papy na balkonie / dachu.

dach budowa tarasu i uszczelnienie dachu

A więc jak zrobić taras na dachu z papy, żeby uniknąć tych wszystkich problemów?

Rozwiązaniem może być taras wentylowany !

Jest to system montażu, który dzięki wspornikom, tworzy przestrzeń i oddziela papę od powierzchni wykończenia np. desek drewnianych, kompozytowych czy płyty tarasowej.

Wsporniki sprawią, że posadzka tarasu nie będzie trwale połączona z papą. W ten prosty sposób tworzymy sytuację, gdzie materiał na powierzchni ma możliwość pracy w wyniku użytkowania oraz zmian atmosferycznych. Izolacja może swobodnie oddychać, nie jest też narażona na uszkodzenia. Dzięki temu, że możemy stworzyć spadki na podłożu, które swobodnie odprowadzą nadmiar wody z powierzchni. Wspornik należy zamontować na połaci płaskiego dachu, a jego wysokość stworzy przestrzeń pomiędzy hydroizolacja a papa.

Wykończenie dachu tarasem może być bardzo proste, nawet, kiedy powierzchnia tarasu z papą jest nierówna, lub spadki (które są pożądane ponieważ konieczne jest odprowadzanie wody). Wsporniki regulowane mogą znaleźć zastosowanie również na pochyłym podłożu, takim ze spadkiem nawet do 7%. Standardowo tworzona jest wylewka ze spadkiem 2%, jednak w zależności od projektu może się to różnić.

Wykończenie powierzchni na papie

Nawierzchnia papy termozgrzewalnej przy tradycyjnych technikach montażu jest twardym orzechem do zgryzienia, nie dość, że ma nierówne podłoże, to doklejając coś do niej, czy wbijając się możemy ją łatwo uszkodzić. Do tradycyjnego montażu konieczne są dodatkowe wylewki lub wyrównania. W systemie tarasu wentylowanego ten problem znika.

Wsporniki tarasowe są regulowane pod względem wysokości, mogą również posiadać funkcję samopoziomowania dzięki specjalnej głowicy. W ten sposób, możemy wyrównać naprawdę duże spadki (aż do 15%), bez konieczności dokładania kolejnej warstwy na papę. Podstawa wsporników nie uszkodzi papy, a ich szeroka średnica równomiernie rozłoży obciążenie na dachach. Tutaj znajdą Państwo odpowiedź na temat ustawiania wsporników na hydroizolacji.

dachy na legarach drewnianych
taras na dachu na papie

Weźmy na przykład konkretny projekt tarasu.

W tym przypadku jest to ostatnie piętro przy mieszkaniu w budynku mieszkalnym zbudowanym na początku roku 2010. Taras o powierzchni około 80 m2. Niestety, posiada wszystkie możliwe cechy tarasowych koszmarów: wypadające fugi, popękane płyty ceramiczne, zacieki, zielone wykwity i zalegającą wilgoć pod płytkami. Jednak takie tarasowe przypadłości to częsty przypadek.

taras na dachu, z zapuszczoną od góry posadzką tradycyjną

Początkowo klient rozważa zastosować system tarasu wentylowanego, jednak na starej warstwie tarasu. Czyli na płytkach, które aktualnie znajdują się na posadzce. W tym przypadku jest to niemożliwe.

odprowadzanie wody na dachach jest częstym problemem

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty takie rozwiązanie jest możliwe, jednak nie zalecamy pozostawiania pękających płyt jeśli pod nim jest pomieszczenie. Starą terakotę można zostawić tylko wówczas, gdy jest to taras na gruncie i przeciekanie wody nie generuje dalszych uszkodzeń domu. Nie chcemy przecież aby konieczne było wykonywanie kolejnych napraw dachu czy sufitów.

Radzimy więc klientowi wykonanie generalnego remontu w celu zerwania wszystkich warstw - płytek oraz zawilgoconej szlichty znajdującej się pod spodem.

Naprawa tarasu dzięki technologii tarasów wentylowanych

Demontaż płyt na dachu

Naprawa tarasu dzięki technologii tarasów wentylowanych

Usunięcie starych warstw

Naprawa tarasu dzięki technologii tarasów wentylowanych

Odsłonięta wcześniejsza hydroizolacja

Naprawa tarasu dzięki technologii tarasów wentylowanych

Taras na dachu jest szczególnie ważny pod względem hydroizolacji.

Na wierzch została położona papa termozgrzewalna z odpowiednim zakładem. Temat hydroizolacji mamy załatwiony.

Naprawa tarasu dzięki technologii tarasów wentylowanych

W ten sposób przygotowana powierzchnia jest gotowa do montażu tarasu wentylowanego na wspornikach regulowanych. Zobacz tutaj jak wykonać montaż krok po kroku

Poprzez zastosowanie takiego rozwiązania i technologii udało się przywrócić taras do stanu, w jakim spełnia on swoją rolą.

Co więcej, jego właściciel ma teraz pewność, że niezależnie od warunków pogodowych, taras będzie piękny na długie lata oraz będzie stanowił dodatnią domu, a nie mało użyteczną graciarnię.

taras na dachu montaż

Taras na dachu- montaż

taras na dachu

System wentylowanego tarasu na papie - proste rozwiązanie trudnego problemu

Czy to na dachu, na balkonie czy nawet gruncie. Dzięki zastosowaniu wsporników regulowanych znajdziesz spokój i wygodę.

taras na dachu- naprawa dzięki technologii tarasów wentylowanych

Na zdjęciach widzimy wykończoną płytami powierzchnię użytkową- estetyczną i czystą, a przede wszystkim- trwałą.

taras na dachu- naprawa dzięki technologii posadzek podniesionych wentylowanych

Znasz już technologię posadzek wentylowanych?

Co ciekawe, rozwiązanie problemu z wilgocią to tylko jeden z kilku unikalnych atutów tej technologii!

Szczegółowe dane oraz informacje na temat tarasów wentylowanych znajdziesz tutaj. W treści tego artykułu przedstawiliśmy różne możliwości pokrycia posadzki nowoczesną okładziną. Czy to będą tarasy z deski drewnianej, kompozytowej czy tarasy z płyt.

Opisany przez nas taras pokryty papą dał Ci dużo przemyśleń? Pamiętaj, że takie wentylowane posadzki można robić zarówno na gruncie jak i na dachu.

Jeśli masz balkon i zastanawiasz się, czy możesz wykonać swoją wymarzoną posadzkę w systemie podłóg podniesionych

Odpowiadamy… wybierz na swój balkon to co Ci się podoba!

Na dystansach mogą być montowane najróżniejsze okładziny- zarówno płyty: kamienne, ceramiczne, betonowe jak i deski kompozytowe, drewniane na legarach drewnianych, kompozytowych czy aluminiowych. Możesz nawet ułożyć na wspornikach kraty, które okryjesz sztuczną trawą lub innym wymarzonym materiałem!

Najważniejsze, aby podłoga była podniesiona i wyregulowana. Wtedy pozbędziesz się kłopotów z przeciekaniem jak również wyrównasz całość posadzki i pozbędziesz się progu.

Poniżej parę przykładów różnych materiałów wykończeniowych

taras na dachu- płyty

Taras na dachu z płytami gresowymi

legary- deski drewniane na balkon

Taras na dachu na legarach kompozytowych

Przy dobieraniu wykładziny warto zwrócić uwagę na łatwość w utrzymaniu czystości  - tutaj z pewnością wygrywają tarasowe płyty ceramiczne oraz deski kompozytowe. Nie wymagają od Ciebie żadnej impregnacji czy konserwacji. Po prostu dbasz o nie tak jak o podłogę w domu. Jeśli boisz się, że pomiędzy szczeliny płyty tarasowej mogę się zbierać lub wpadać pod powierzchnię liście, igły lub kurz , rozwiewamy tą wątpliwość w naszej sekcji FAQ.

balkony na dachach z płyty tarasowe
taras na dachu, na tarasach ułożono deski

Taras na dachu- na tarasach ułożono deski drewniane

Deski drewniane wymagają więcej uwagi. Takie tarasy należy impregnować przynajmniej raz w roku a najlepiej 2 razy (wiosną i jesienią, przy odpowiedniej pogodzie). 

Tak więc jeśli nadal zastanawiasz się co na balkon odpowiedz sobie na pytania:

  • Jaka jest powierzchnia mojego balkonu? Czy wybór droższych materiałów znacznie zwiększy koszty mojej inwestycji?

  • Czy zależy mi na bezobsługowym użytkowaniu?

  • Czy mogę poświęcić kilkanaście godzin więcej w roku na impregnację balkonu?

  • Jaki materiał lepiej komponował się będzie z moim wystrojem mieszkania? Drewno czy ceramika? 

Mamy nadzieję, że pomogliśmy i już teraz wiesz co wybrać na balkony lub tarasy.

balkon z desek drewnianych egzotycznych na regulowanych wspornikach
balkon z płyt kamiennych na regulowanych wspornikach

Jeśli zastanawiasz się nad kosztami wykonania tarasu wentylowanego, szacunkowe ceny opisaliśmy w tym artykule- cena za m2.

Jednak postaramy się trochę objaśnić sprawę, ponieważ przy małych tarasach sytuacja wygląda inaczej niż przy dużych.  

Przy dużych powierzchniach ma znaczenie to co wybierzesz aby położyć na taras. I nie chodzi tutaj o cechy wizualne finalnej posadzki, bo to akurat zależne jest od gustu inwestora. Z tego co wybierzemy na nasz duży taras wentylowany w największym stopniu wpłynie na nasze finalne koszty.

Bo jeśli mamy balkon 5 m2 to różnica nawet 50 zł na m2 materiału okładziny wygeneruje nam wzrost ceny zaledwie  o 250 zł  (gdzie całkowite koszty wykonania to pewnie ~ 1 500 zł). 

Gdy jednak na swój wielkopowierzchniowy taras wybierzesz materiał o 50 zł droższy na m2 to przy np. 70 m2 koszty samej okładziny zwiększą się o  3 500 zł. I to jest już znaczący wzrost. 

Także jeśli myślisz nad tym co położyć na taras wentylowany na wspornikach regulowanych najpierw wybierz to co podoba Ci się najbardziej a później wybierz gatunek mieszczący się w założonym budżecie. 

 płyty tarasowe ceramiczne na dachu
dach drewno egzotyczne na tarasie
deski na tarasie na dachu

Nadal nie jesteś pewien co położyć na taras? Postaramy się podpowiedzieć jeszcze kilka kwestii.

Weźmy na świecznik poszczególne wykończenia:

  • Deskę drewnianą

  • Deskę kompozytową

  • Płyty ceramiczne, kamienne lub betonowe

Drewno naturalne

Jeśli rozważasz wybór drewna naturalnego na taras, prawdopodobnie zależy Ci na uzyskaniu naturalnego wyglądu powierzchni. Cenisz atmosferę, którą takie drewno może stworzyć. Zgadzamy się z Tobą, że nic nie zastąpi urody naturalnego drewna. Niemniej jednak, należy pamiętać, że jest to jedna z najbardziej wymagających opcji wykończenia dla tarasów zewnętrznych wymagających wentylacji.

Drewno to wymaga regularnej impregnacji, zaleca się przeprowadzenie tego procesu co najmniej dwukrotnie w ciągu roku. Jednakże, częstotliwość i rodzaj zastosowanej impregnacji są uzależnione od użytych środków oraz ekspozycji tarasu na intensywne działanie promieni słonecznych. W przypadku silnego nasłonecznienia, konieczne może być specjalne dbanie o drewno, biorąc pod uwagę wysokie wymagania, które stawia to środowisko. W końcu, inwestujemy znaczne środki finansowe, oczekując, że taras będzie nas cieszył przez wiele lat.

Jeśli taras znajduje się w stałym cieniu lub wilgotnym otoczeniu, również istnieje specyficzne zapotrzebowanie na impregnację, dostosowane do warunków panujących na danym obszarze.

Podsumowując: drewno, oczywiście, jest niezwykle piękne w swojej naturalności, ale należy pamiętać, że wymaga ono odpowiedniej troski i pielęgnacji, aby zachować swój urok i trwałość na lata.

co na taras - naturalna deska drewniana

Deska kompozytowa WPC lub HDPE

Tarasy kompozytowe są dla osób, które szukają na taras czegoś pośredniego pomiędzy pięknym naturalnym drewnem a materiałem niewymagającym zbyt wiele uwagi, impregnacji, konserwacji itp. 

Jeśli zastanawiasz się co położyć na taras i podobają Ci się deski a jednak nie masz wystarczająco dużo czasu aby wykonywać zabiegi pielęgnacyjne drewna, deski kompozytowe są dla Ciebie. 

Jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz deski, które do złudzenia przypominają drewno. Producenci mają naprawdę szeroki asortyment.

dach- co na taras na dachu na wspornikach regulowanych

Płyty tarasowe: ceramiczne, kamienne, betonowe

Płyty tarasowe stanowią materiał, który nie wymaga dużego zaangażowania w utrzymanie czystości. Zazwyczaj wystarczy je regularnie zamieść lub w razie potrzeby umyć mopem lub myjką ciśnieniową. Dobierając odpowiedni strumień wody, nie musimy obawiać się, że zostaną one uszkodzone.

Obecnie płyty tarasowe są najczęściej wybieraną okładziną. Charakteryzują się one różnorodnymi kolorami, gabarytami oraz strukturami. Na przykład płyty kamienne czy granitowe prezentują się bardzo ekskluzywnie, natomiast płyty betonowe nadają tarasowi nowoczesny, surowy wygląd. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, dzięki czemu nawet osoby poszukujące płytek o wyglądzie drewna znajdą odpowiednie rozwiązanie.

co na taras - płyty ceramiczne na wspornikach jednostkę powierzchni

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zajrzyj na naszego bloga lub do FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Na naszej stronie znajdziesz też unikatowy Akcelerator Narzędziowy Projektanta. Znajdują się w nim gotowe materiały 3D, pliki projektowe i 114 stron praktycznych materiałów w PDF.

W zakładce realizacje możesz znaleźć inspirację do Swojego projektu- zarówno taras na dach płaski, w ogrodzie, balkonie lub innego rodzaju projekty które mogą pomóc wybrać Ci w jaki sposób chcesz zaprojektować swoją wymarzoną przestrzeń.

W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do usług, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

aktualizacja sierpień 09.2021

Kompletny przewodnik po tarasach wentylowanych.

Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.

To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.

Sprawdź przewodnik
inne artykuły.

Te artykuły mogą cię zainteresować.

Karty techniczne wszystkich produktów

Z przyjemnością prezentujemy Państwu Karty Techniczne wszystkich naszych produktów.

Krajowa Ocena Techniczna dla tarasów wentylowanych

Nasze produkty posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Pragniemy poinformować że w dniu 29.06.2022 nasze produkty uzyskały Krajową Ocenę Techniczną wystawioną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Na podstawie Krajowej Oceny Technicznej stworzyliśmy Krajową Deklarację Zgodności. Od teraz nasze produkty oznaczamy znakiem budowlanym. Dlaczego jest to tak ważna informacja? W branży wsporników to nowość. Nowe przepisy z […]
taras wentylowany schody do ogrodu taras na wspornikach

5 trików jak zrobić taras wentylowany schody do ogrodu lub siedziska.

Planujesz taras wentylowany schody do ogrodu a nie wiesz czy to w ogóle możliwe? Potrzebujesz inspiracji? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.