W dalszej części artykułu, w czytelnej tabeli pokażemy koszty całkowite tarasów wentylowanych. W niej wskażemy, że cena za m2 tarasu wentylowanego to nie tylko wsporniki tarasowe, ale również wszystkie elementy wierzchnie (płyty tarasowe, deski drewniane czy kompozytowe itp.) oraz robocizna. Jednak na początek kilka wstępnych informacji dotyczących samych tarasów wentylowanych.
Taras wentylowany jest od wielu lat znany na rynku budowlanym, jego ogromną zaletą jest ochrona konstrukcji- hydroizolacja pozostaje nienaruszona, dodatkowo, powierzchnia jest znaczenie bardziej odporna na działanie wody i wilgoci, dzięki szczelinom pomiędzy płytami. Oprócz tego, system tarasów wentylowanych pozwala na większą estetykę- ukrycie otworów przelewowych oraz innych instalacji pod spodem.
Taras wentylowany broni się prostotą konstrukcji, a do tego koszt wykonania jest nieporównywalnie niższy w stosunku do tradycyjnych rozwiązań.
Odpowiednie wsporniki są odporne na różnorodne warunki atmosferyczne, posiadają dłuższą żywotność niż tradycyjny taras, a dzięki właściwie wyprofilowanymi spadkami, komfort użytkowania tarasu jest o wiele większy. Dodatkowo, cały proces montażu systemu jest o wiele krótszy, ponieważ pomija się długi czas oczekiwania na wyschnięcie kleju, dzięki czemu cena robocizny znacznie spada.
Jeśli jesteś osobą, która lubi majsterkowanie i posiadasz umiejętności techniczne z pewnością samodzielnie poradzisz sobie z takim wyzwaniem. Bez zbędnych maszyn możesz wykonać solidny taras wentylowany.
Oznacza to, że w przypadku uszkodzenia mechanicznego elementu użytkowego (np. deski kompozytowej), może być wymieniona pojedyncza deska, bez konieczności wymiany większego obszaru. Możesz wykorzystać te SAME wsporniki, które aktualnie znajdują się pod tarasem
Wystarczy odpowiednie wyregulowanie wysokości wsporników. Należy wtedy zmierzyć wysokość od podłoża do zamierzonej górnej powierzchni użytkowej, po czym odjąć wysokość legara i deski i wyregulować wspornik tarasowy do danej wysokości.
Przy wymianie nie musisz wykonywać kolejnej izolacji i narażać się na niepotrzebne koszty. Dzięki zastosowaniu dystansów w formie wsporników, elementy konstrukcji budynku są zabezpieczone. Ma to szczególne znaczenie patrząc na długoterminowe skutki błędnie wykonanych tarasów tradycyjnych.
W ten sposób można uniknąć wynajmowania specjalistycznych ekip, które rozmontują twoje deski tarasowe czy płytki aby dostać się do warstw poniżej, dodatkowo, dzięki przestrzeni pod tarasem, można swobodnie układać tam różne instalacje.
Dlatego warto zaplanować wybór płyt przed przystąpieniem do prac, czy posiadamy wytyczne do projektu, czy np. płytki powinny posiadać właściwości antypoślizgowe, czy taras będzie wystawiony na zmienne warunki atmosferyczne?
Dodatkowo, warto zastanowić się nad innymi elementami projektu, chociażby takimi jak schody, dodatkowe obciążenie w postaci jacuzzi czy donic na rośliny. Projekt schodów może być problematyczny, ale opisaliśmy niektóre z rozwiązań w tym artykule.
Możesz na przykład wyrównać go z progiem drzwi balkonowych, wysokimi oknami tarasowymi, balustradą czy z przyległa posadzką innych tarasów, która wykonana była dużo wcześniej.
Zastosowanie odpowiednich podstawek tarasowych na balkon czy taras dla Twojego domu pozwala na ograniczenie zbędnych kosztów. Następnie należy wyliczyć ile wsporników potrzebujemy.
Koszt m2 płytek na dystansach jest bardzo atrakcyjny. Oczywiście duże znaczenie na finalną cenę m2 ma wybór płyt lub desek kompozytowych czy drewnianych, jak również legarów- kompozytowych, drewnianych czy aluminiowych. To materiał wykończenia tarasu będzie generował największy koszt. Dzięki poniżej treści zrozumiesz na czym to polega.
To właśnie płyta stanowi główny koszt tarasu.
W zależności od naszych preferencji, gustu czy zasobów finansowych na tym etapie możemy poszaleć. Jest tyle możliwości wykonania innowacyjnego pokrycia tarasów wentylowanych, że trzeba powściągać wodze fantazji aby nie oszaleć.
Poniżej podajemy ceny detaliczne, przy zakupie hurtowym ceny mogą być niższe nawet o 30-50%.
Najtańsza i najbardziej popularna z opcji to płyta betonowa 70 zł/m2. Ich wytrzymałość jest bardzo duża aczkolwiek w zależności od mieszanki betonowej różnią się wytrzymałością i kruchością. Należy zwrócić uwagę na to, czy płyta przystosowana jest do montażu tarasów wentylowanych na wspornikach tarasowych.
Czyli jeśli wybierzesz standardową płytę ze środkowej półki cenowej za gotowy m2 takiego tarasu wentylowanego zapłacisz w granicy 200 PLN / m2. Bez ponoszenia kosztów zakupu klejów, zapraw itp. Bez bałaganu spowodowanego rozrabianiem mas.
Następna w kolejności cenowej jest płyta ceramiczna. Tutaj ceny mają bardzo duże rozbieżności. Od kilkudziesięciu (~70 zł / m2 do kilkuset złotych- górnej granicy nie ma). Najczęściej wybierana płyta to płyta ceramiczna o wymiarach 60x60cm i grubość 2 cm. Jednak na rynku można spotkać bardzo szeroką gamę tych produktów. Np. w wymiarze 30x60 cm czy 60x180 cm. Sam montaż tarasu (robocizna) to koszt oscylujący w granicach 150-200 zł / m2.
Płyta kamienna jest również bardzo często wybierana przez klientów na okładzinę tarasów wentylowanych. Tutaj należy w dużej mierze zwrócić uwagę na wytrzymałość jaką daje producent. Płyta musi być odpowiedniej grubości, czyli takiej aby spełniła wymagania możliwości podparcia punktowego jedynie w jej narożnikach.
One również występują w wielu różnych barwach w zależności od surowca. Występują w barwach od bieli przez kremowy, szary, brąz aż po czerń.
Często wybierając pokrycie tarasu patrzymy na całkowitą jego powierzchnię. To wielkość powierzchni tarasu generuje nam ostateczną cenę. Jeśli wykonujemy montaż niewielkiego tarasu cena m2 płytek nie gra aż tak istotnej roli. Jeśli jest to kilka m2 możemy pozwolić sobie na drogie płytki. Jednak jeśli powierzchnie oscylują w kilkuset m2 należy rozważyć bardziej ekonomiczne rozwiązanie pokrycia tarasu. Wtedy płytki tarasowe musimy wybierać z rozsądkiem. W tym celu dobrze przygotować wcześniej solidną wycenę.
Za usługę montażu takiego tarasu zapłacisz około 150-200 PLN / m2. Cenę musisz ustalić ze swoim monterem. Powyższe podajemy jedynie dla określenia rządu wielkości cen.
Jeśli do wykonania Twojego tarasu wentylowanego potrzebujesz niskie wsporniki regulowane bądź podkładki o stałej wysokości, cena za m2 takiego poziomowanie będzie niewielka - szacunkowo będzie to rząd wielkości ~68 PLN/m2, w przypadku wsporników poniżej 12 cm, przy podparciu w rogach płyty.
Szacuje się że rząd wielkości kosztów poziomowania takiego tarasu to 78 zł/m2 przy wspornikach powyżej 22 cm
Jednak wzrasta nie tylko cena wsporników tarasowych. Cena przygotowania podłoża jest także większa, a co za tym idzie finalnych kosztów wykonania. Przygotowanie podłoża pod tak duży punktowy nacisk staje się również wyższym kosztem niżeli przy standardowych wysokościach.
Przy zastosowaniu najbardziej typowych płyt ze standardowymi wspornikami, koszt wykonania będzie bardzo atrakcyjny.
Przy odrobinie zdolności technicznych montaż systemu wentylowanego również powinien pójść gładko. Dużo zależy od wysokości. Wiemy, że in mniejsza wysokość, tym montaż przebiega sprawniej.
Podaruj sobie kilka lat spokoju. Taras wentylowani zagwarantuje Ci go. Bez zmartwień o uszkodzenia izolacji, odpadające płytki, gnijące drewno, kruszące się fugi i felerne przeciekanie.
Mogą go wybrać osoby posiadające niewielkie balkony jak i ogromne wielkopowierzchniowe tarasy
Sprawdzi się zarówno w warunkach miejskiego zgiełku oraz wiejskiego życia, jest dostosowany do każdych warunków.
Pozwala na kamuflaż wielu instalacji bez konieczności wykonywania skomplikowanych przeróbek budowlanych.
Pozwala rewizję, czyli oględziny instalacji lub konstrukcji pod nim.
Kiedy płytka czy deska z niewyjaśnionych przyczyn pęknie nie ma konieczności skuwania części posadzki - wystarczy wymienić element na nową, nieuszkodzoną część.
Cena za m2 tarasu wentylowanego jest atrakcyjna, ponieważ jej trwałość na lata pozwoli Ci zapomnieć o remontach, a udogodnienia sprawią że korzystanie z nowej przestrzeni będzie proste i przyjemne!
Różne rodzaje wsporników tarasowych pod taras wentylowany
W dużej mierze zależne jest to od wyboru przez nas okładziny wierzchniej. Czy wybierzemy płytę ceramiczną ze średniej półki cenowej.
Czy może selekcjonowane deski tarasowe z drewna egzotycznego sprowadzane z innych kontynentów.
Wielu z naszych klientów układało tarasy samodzielnie. Jednak aby wykonać taras wentylowany, trzeba mieć kilka niezbędnych narzędzi. Na przykład:
Przygotowaliśmy instrukcję składania wsporników pod konstrukcję tarasu wentylowanego. Znajdziesz ją tutaj.
Kolejne kroki montażu opisaliśmy również w artykule "KROK PO KROKU MONTAŻ PŁYT TARASOWYCH NA PODSTAWKACH" - zachęcamy do przeczytania.
Tysiące m2 tarasów wentylowanych dostosowanych do płyt jak i deski kompozytowej czy drewnianej.
Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji, pomożemy dopasować ilości oraz wysokości czy serie wsporników do Państwa założeń montażowych. Czy to dużych ogrodowych projektów czy niewielkich balkonów.
Aktualizacja cen m2 tarasu wentylowanego marzec 2024
Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.
To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.