Mieszkańcy różnego rodzaju wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni, nieważne czy chodzi o domy jednorodzinne, rozdzielone na kilka osobnych pomieszczeń czy też wielopiętrowe bloki mieszkalne, coraz częściej zastanawiają się, co robić z balkonami wykonanymi w latach 90-tych i na początku nowego stulecia. Balkony są wykonane w tradycyjnej metodzie klejenia płytek która przy naszych warunkach atmosferycznych ma ograniczoną trwałość. Wspólnoty i spółdzielnie chcąc wykonać naprawę powierzchni, niestety nie posiadają odpowiedniej wiedzy ani narzędzi specjalistycznych aby wykonać go poprawnie. Potrzebny jest remont tarasu. Postaramy się wyjaśnić krok po kroku jak do niego podejść.
Dodatkowym problemem mogą okazać się pozostali lokatorzy innych części budynku. Przeciągająca się praca i hałasy, towarzyszące modernizacji znacząco utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Czy to remont tarasu czy wewnątrz mieszkania dla nikogo takie prace nie są przyjemne. Czy to samych zainteresowanych czy sąsiadów.
W dzisiejszych czasach z powodu dużej ilości innych zajęć każdemu zależy na tym, by remont balkonu przebiegł jak najszybciej.
W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest technologia tarasów i balkonów wentylowanych na wspornikach - zarówno regulowanych jak i stałych podstawkach pod płyty.
Do remontu tarasu należy się dobrze przygotować. Każdy szczegół może okazać się decydujący aby prace były wykonane solidnie na długie lata.
Taras wentylowany jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. Konstrukcja jest uniwersalna. Układ płytek ceramicznych można dostosować do wszelkiego rodzaju podłoży czy to technologii montażu tarasu.
Płyty, które zastosowaliśmy podczas remontu opisywanego tarasu posiadają niesamowitą trwałość, zapewniają estetyczny i nowoczesny wygląd na bardzo długie lata. S to płyty ceramiczne w wymiarze 60x60 i grubości 2 cm.
Czas potrzebny na wykończenie całej konstrukcji zależy w dużej mierze od wielkości i warunków przestrzeni, na jakiej jest wykonywany.
Oczywiście im większa powierzchnia tym prace trwają dłużej ale i sprawniej. Na małych powierzchniach jest dużo docinania płytek więc na takich powierzchniach montaż zajmie stosunkowo więcej roboczo godzin - około 10 m2 na dzień. Gdzie na dużych powierzchniach i prostych kształtach doświadczony monter układa około 20 m2 na dzień.
W przypadku balkonu bloku mieszkalnego, gdzie zwykle można się spotkać z wielkościami od 2 do maksymalnie 20 metrów kwadratowych, skończenie go będzie możliwe w zaledwie kilka godzin (od 5 do 24 godzin)!
Cena wszystkich potrzebnych materiałów jest bardzo niewielka. Biorąc pod uwagę trwałość tarasu wentylowanego, perfekcję technologii, brak uszkodzeń warstw poniższych w tym najważniejszej hydroizolacji koszty stają się jeszcze bardziej atrakcyjne. Jeśli np. mamy już odpowiednio przygotowaną hydroizolację i gruntowny remont nie jest konieczny koszty zdecydowanie maleją, gdyż pozostają do zakupu jedynie płytki i wsporniki tarasowe.
Poniżej określimy podstawowy a zarazem niezbędny zestaw elementów posadzki, który musimy mieć aby wykonać należycie wszystkie warstwy tarasów wentylowanych:
1. Rektyfikowane płyty ceramiczne
Rektyfikowane płyty ceramiczne – najczęstsze rozwiązanie w przypadku remontu balkonów. Płyty zapewniają łatwość montażu i chronią warstwy poniższe przed najczęstszymi zjawiskami atmosferycznymi typu deszcz, grad itp. Biorąc pod uwagę całą gamę dostępnych płytek jakie mamy w dzisiejszych czasach na rynku możemy wykonać wszystko. Ogranicza nas jedynie "kieszeń" i wyobraźnia. Warto jednak podjąć odpowiedzialne decyzje, które pozwolą nam na cieszenie oka tarasem przez lata. Zapytajcie sprzedawców, oni dokładnie wiedzą co jest rozwiązaniem ponadczasowym i które płyty są naprawdę dobrej jakości.
Regulowane podkładki tarasowe ( wsporniki tarasowe ) – w przypadku tarasu wentylowanego nie stosuje się różnego rodzaju klejów do płytek bądź innych materiałów wiążących płytki trwale z podłożem. Wsporniki czy to stałe czy regulowane stabilnie stoją na powierzchni posadzki tzn na hydroizolacji czy warstwie wylewki betonowej. Nie ma konieczności przyklejania ich do podłoża. Jednak jeśli specyfika tarasu tego wymaga nie ma przeciwwskazań aby użyć kleju mrozoodpornego do przyklejenia wsporników.
Możemy wybrać wsporniki pod płyty o stałej wysokości lub wsporniki regulowane. Wysokość tych drugich można regulować za pomocą specjalnych pierścieni regulujących do odpowiadającej nam wysokości. W niektórych przypadkach stosuje się też przedłużki / tuleje dystansowe, pozwalające na jeszcze wyższe podniesienie całej konstrukcji.
- podkładów SBR pod wsporniki w celu zabezpieczenia i wygłuszenia tarcia wsporników o podłoże czy uszkodzenia papy / hydroizolacji.
- podkładek gumowych SH nakładanych na górę wspornika czy to stałego czy regulowanego aby wygłuszyć czy to minimalnie wyregulować poziom płyt.
3. Profil aluminiowy
Profil aluminiowy dzięki któremu możemy w prosty sposób wykonać podparcie skrajnych płyt. Pozwoli nam też ograniczyć krawędzie brzegowe tarasu wentylowanego. Najczęściej przymocowywany jest do balustrady okalającej taras. Można go również przykotwić do ściany - to jednak wymaga dobrego zabezpieczenia przed przeciekaniem wody w głąb ściany.
4. Papa termozgrzewalna
OPCJONALNIE
Podłoże do wykonania tarasu wentylowanego tzn do ustawienia wsporników tarasowych a na nich płyt musi być sztywne i stabilne. Może być to "goła" wylewka betonowa. Jednak zazwyczaj przy remontach tarasów w celu zabezpieczenia przed przeciekaniem wykonywana jest papa termozgrzewalna lub inna forma zabezpieczenia hydroizolacyjnego. Papa jest wywijana ku górze a jej krawędzie zabezpieczane profilami balkonowymi. Najczęściej właśnie tymi opisanymi w ptk. 3.
Tarasy z desek czy to drewnianych czy kompozytowych wykonuje się równie przyjemnie co tarasy z płyt. Montaż zajmuje trochę więcej czasu (legarowanie, docinanie, dokręcanie, itp) jednak po kilku rzędach powtarzalnego układu desek dochodzi się do wprawy i praca mija szybciej niż przypuszczaliśmy.
Mamy tu na myśli przypadek, kiedy przygotowujesz się do samodzielnego remontu tarasu. Tarasu z desek na wspornikach regulowanych (stałe podstawki przystosowane są do montażu tarasów z płyt). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać wykwalifikowanej firmy montażowej. Najlepiej takiej firmy, która zajmuje się tylko tarasami i jest w swoim fachu specjalistą. Wtedy masz pewność, że ma ona największe doświadczenie w montażu tarasu zewnętrznego a wykonanie prac, które jej zlecisz ma opanowane do perfekcji. Wiesz sam jak ważne jest dokładne, sumienne i solidne wykonanie takiej zewnętrznej posadzki. Przecież remontujesz ją po to aby nie mieć już problemów z przeciekaniem przez niższe warstwy. Bo właśnie z powodu cieknącej wody zdecydowałeś się na remont. I ważne jest to, aby nikt nie uszkodził wykonanej warstwy hydroizolacji.
Najważniejsze to od samego początku odpowiednio przyłożyć się do pracy. Tylko wtedy taras będzie cieszył oko i zdobił dom tak samo na początku jak i po wielu latach.
Należy dobrze wypoziomować wszystkie warstwy tarasu. Poczynając od odpowiednich ustawień i rozstawów wsporników, aby w następstwie móc na nich zamontować legary.
Gdy już mamy przygotowaną podkonstrukcję, montaż staje się ekspresowy. Taras z każą kolejną deską wygląda coraz lepiej. Zaczyna przybierać ostatecznych kształtów.
Wykonując remont tarasu sprawimy, że nasz dom czy mieszkanie będzie mieć wspaniałe miejsce relaksu dla całej rodziny. I nie ma tu znaczenia wielkość tarasu bo nawet niewielki balkon można zaaranżować w znakomite miejsce odpoczynku, pracy czy przechowywania.
I nie będzie to już miejsce na niepotrzebne graty, stworzymy ekskluzywny kąt umilający życie.. Przygotowanie, wykonanie takiego miejsca sprawi nam wiele radości jeśli tylko pamiętać będziemy o efekcie finalnym. Nawet jeśli będzie to gruntowny remont miejmy z tyłu głowy, że efekt końcowy zaskoczy niejednego bywalca. A przede wszystkim ułatwi nam życie.
Myślę, że teraz wiesz już jak wykonać odpowiednie warstwy tarasu tak aby jego właśnie przeprowadzona modernizacja i remont służyły przez lata. Bez różnicy czy jest to Twój prywatny malutki balkon czy duży tarasu na dachu czy na gruncie. czy to dom, czy blok. Czy to taras prywatny czy np. restauracyjny. Wyremontować warto każdy!
Czy to samodzielnie czy z pomocą fachowców.
Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.
To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.