Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się

Share this post:

Krok po kroku modernizacja i remont tarasu w technologii tarasów wentylowanych

Home » Blog » Krok po kroku modernizacja i remont tarasu w technologii tarasów wentylowanych
Józef Baar
Menedżer produktu
remont balkonu
Remont tarasów i balkonów to zmora dla wszystkich. Jeśli twój taras przecieka, pokażemy Ci jak najlepiej wykonać remont tarasu na papie w systemie tarasów wentylowanych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego remont uszkodzonych balkonów warto przeprowadzić przy pomocy wsporników regulowanych
Ile czasu zajmuje przeprowadzenie remontu tarasu lub balkonu z pomocą wsporników regulowanych
Co jest potrzebne do właściwego przeprowadzenia remontu tarasu

Mieszkańcy różnego rodzaju wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni, nieważne czy chodzi o domy jednorodzinne, rozdzielone na kilka osobnych pomieszczeń czy też wielopiętrowe bloki mieszkalne, coraz częściej zastanawiają się, co robić z balkonami  wykonanymi w latach 90-tych i na początku nowego stulecia. Balkony są wykonane w tradycyjnej metodzie klejenia płytek która przy naszych warunkach atmosferycznych ma ograniczoną trwałość. Wspólnoty i spółdzielnie chcąc wykonać naprawę powierzchni, niestety nie posiadają odpowiedniej wiedzy ani narzędzi specjalistycznych aby wykonać go poprawnie. Potrzebny jest remont tarasu. Postaramy się wyjaśnić krok po kroku jak do niego podejść.

Oczywiście idealnym rozwiązaniem naszych trosk i problemów wiązanych z cieknącym balkonem jest jego remont. Ale jak go wykonać poprawnie?

Dodatkowym problemem mogą okazać się pozostali lokatorzy innych części budynku. Przeciągająca się praca i hałasy, towarzyszące modernizacji znacząco utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Czy to remont tarasu czy wewnątrz mieszkania dla nikogo takie prace nie są przyjemne. Czy to samych zainteresowanych czy sąsiadów.

W dzisiejszych czasach z powodu dużej ilości innych zajęć każdemu zależy na tym, by remont balkonu przebiegł jak najszybciej.

W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest technologia tarasów i balkonów wentylowanych na wspornikach - zarówno regulowanych jak i stałych podstawkach pod płyty.

Remont tarasu i balkonu na wspornikach tarasowych

Do remontu tarasu należy się dobrze przygotować. Każdy szczegół może okazać się decydujący aby prace były wykonane solidnie na długie lata.

Taras wentylowany jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. Konstrukcja jest uniwersalna. Układ płytek ceramicznych można dostosować do wszelkiego rodzaju podłoży czy to technologii montażu tarasu.

Płyty, które zastosowaliśmy podczas remontu opisywanego tarasu posiadają niesamowitą trwałość, zapewniają estetyczny i nowoczesny wygląd na bardzo długie lata. S to płyty ceramiczne w wymiarze 60x60 i grubości 2 cm.

Czas potrzebny na wykończenie całej konstrukcji zależy w dużej mierze od wielkości i warunków przestrzeni, na jakiej jest wykonywany.

Oczywiście im większa powierzchnia tym prace trwają dłużej ale i sprawniej. Na małych powierzchniach jest dużo docinania płytek więc na takich powierzchniach montaż zajmie stosunkowo więcej roboczo godzin - około 10 m2 na dzień. Gdzie na dużych powierzchniach i prostych kształtach doświadczony monter układa około 20 m2 na dzień.

W przypadku balkonu bloku mieszkalnego, gdzie zwykle można się spotkać z wielkościami od 2 do maksymalnie 20 metrów kwadratowych, skończenie go będzie możliwe w zaledwie kilka godzin (od 5 do 24 godzin)!

Co potrzeba do zbudowania balkonu / tarasu wentylowanego?

Cena wszystkich potrzebnych materiałów jest bardzo niewielka. Biorąc pod uwagę trwałość tarasu wentylowanego, perfekcję technologii, brak uszkodzeń warstw poniższych w tym najważniejszej hydroizolacji koszty stają się jeszcze bardziej atrakcyjne. Jeśli np. mamy już odpowiednio przygotowaną hydroizolację i gruntowny remont nie jest konieczny koszty zdecydowanie maleją, gdyż pozostają do zakupu jedynie płytki i wsporniki tarasowe.

Poniżej określimy podstawowy a zarazem niezbędny zestaw elementów posadzki, który musimy mieć aby wykonać należycie wszystkie warstwy tarasów wentylowanych:

1. Rektyfikowane płyty ceramiczne

Rektyfikowane płyty ceramiczne – najczęstsze rozwiązanie w przypadku remontu balkonów. Płyty zapewniają łatwość montażu i chronią warstwy poniższe przed najczęstszymi zjawiskami atmosferycznymi typu deszcz, grad itp. Biorąc pod uwagę całą gamę dostępnych płytek jakie mamy w dzisiejszych czasach na rynku możemy wykonać wszystko. Ogranicza nas jedynie "kieszeń" i wyobraźnia. Warto jednak podjąć odpowiedzialne decyzje, które pozwolą nam na cieszenie oka tarasem przez lata. Zapytajcie sprzedawców, oni dokładnie wiedzą co jest rozwiązaniem ponadczasowym i które płyty są naprawdę dobrej jakości.

płyty tarasowe do ustawiania na podstawkach regulowanych

2. Regulowane podkładki tarasowe - wsporniki tarasowe

Regulowane podkładki tarasowe ( wsporniki tarasowe ) – w przypadku tarasu wentylowanego nie stosuje się różnego rodzaju klejów do płytek bądź innych materiałów wiążących płytki trwale z podłożem. Wsporniki czy to stałe czy regulowane stabilnie stoją na powierzchni posadzki tzn na hydroizolacji czy warstwie wylewki betonowej. Nie ma konieczności przyklejania ich do podłoża. Jednak jeśli specyfika tarasu tego wymaga nie ma przeciwwskazań aby użyć kleju mrozoodpornego do przyklejenia wsporników.

regulowane wsporniki tarasowe


Możemy wybrać wsporniki pod płyty o stałej wysokości lub wsporniki regulowane. Wysokość tych drugich można regulować za pomocą specjalnych pierścieni regulujących do odpowiadającej nam wysokości. W niektórych przypadkach stosuje się też przedłużki / tuleje dystansowe, pozwalające na jeszcze wyższe podniesienie całej konstrukcji.

Ważne jest zastosowanie:


- podkładów SBR pod wsporniki w celu zabezpieczenia i wygłuszenia tarcia wsporników o podłoże czy uszkodzenia papy / hydroizolacji.
- podkładek gumowych SH nakładanych na górę wspornika czy to stałego czy regulowanego aby wygłuszyć czy to minimalnie wyregulować poziom płyt.

3. Profil aluminiowy

Profil aluminiowy dzięki któremu możemy w prosty sposób wykonać podparcie skrajnych płyt. Pozwoli nam też ograniczyć krawędzie brzegowe tarasu wentylowanego. Najczęściej przymocowywany jest do balustrady okalającej taras. Można go również przykotwić do ściany - to jednak wymaga dobrego zabezpieczenia przed przeciekaniem wody w głąb ściany.

kątownik aluminiowy do montażu płyt do balustrady

4. Papa termozgrzewalna

OPCJONALNIE

Podłoże do wykonania tarasu wentylowanego tzn do ustawienia wsporników tarasowych a na nich płyt musi być sztywne i stabilne. Może być to "goła" wylewka betonowa. Jednak zazwyczaj przy remontach tarasów w celu zabezpieczenia przed przeciekaniem wykonywana jest papa termozgrzewalna lub inna forma zabezpieczenia hydroizolacyjnego. Papa jest wywijana ku górze a jej krawędzie zabezpieczane profilami balkonowymi. Najczęściej właśnie tymi opisanymi w ptk. 3.

warstwa hydroizolacji pod tarasem podniesionym

Tarasy z desek czy to drewnianych czy kompozytowych wykonuje się równie przyjemnie co tarasy z płyt. Montaż zajmuje trochę więcej czasu (legarowanie, docinanie, dokręcanie, itp) jednak po kilku rzędach powtarzalnego układu desek dochodzi się do wprawy i praca mija szybciej niż przypuszczaliśmy.

Mamy tu na myśli przypadek, kiedy przygotowujesz się do samodzielnego remontu tarasu. Tarasu z desek na wspornikach regulowanych (stałe podstawki przystosowane są do montażu tarasów z płyt). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać wykwalifikowanej firmy montażowej. Najlepiej takiej firmy, która zajmuje się tylko tarasami i jest w swoim fachu specjalistą. Wtedy masz pewność, że ma ona największe doświadczenie w montażu tarasu zewnętrznego a wykonanie prac, które jej zlecisz ma opanowane do perfekcji. Wiesz sam jak ważne jest dokładne, sumienne i solidne wykonanie takiej zewnętrznej posadzki. Przecież remontujesz ją po to aby nie mieć już problemów z przeciekaniem przez niższe warstwy. Bo właśnie z powodu cieknącej wody zdecydowałeś się na remont. I ważne jest to, aby nikt nie uszkodził wykonanej warstwy hydroizolacji.

Najważniejsze to od samego początku odpowiednio przyłożyć się do pracy. Tylko wtedy taras będzie cieszył oko i zdobił dom tak samo na początku jak i po wielu latach.

Należy dobrze wypoziomować wszystkie warstwy tarasu. Poczynając od odpowiednich ustawień i rozstawów wsporników, aby w następstwie móc na nich zamontować legary.

Gdy już mamy przygotowaną podkonstrukcję, montaż staje się ekspresowy. Taras z każą kolejną deską wygląda coraz lepiej. Zaczyna przybierać ostatecznych kształtów.

Wyremontuj swój taras! Nie bój się działać!

Dzięki wspornikom i podstawkom pod płyty (ale też legary) remont tarasu może okazać się bardzo przyjemnym przedsięwzięciem.

Wykonując remont tarasu sprawimy, że nasz dom czy mieszkanie  będzie mieć  wspaniałe miejsce relaksu dla całej rodziny. I nie ma tu znaczenia wielkość tarasu bo nawet niewielki balkon można zaaranżować w znakomite miejsce odpoczynku, pracy czy przechowywania.

I nie będzie to już miejsce na niepotrzebne graty, stworzymy ekskluzywny kąt umilający życie.. Przygotowanie, wykonanie takiego miejsca sprawi nam wiele radości jeśli tylko pamiętać będziemy o efekcie finalnym. Nawet jeśli będzie to gruntowny remont miejmy z tyłu głowy, że efekt końcowy zaskoczy niejednego bywalca. A przede wszystkim ułatwi nam życie.

Oto kilka głównych cech tarasu w systemie podłogi wentylowanej:

 1. Płytki ceramiczne na wspornikach są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości.
 2. Zaleganie wody na nierównym tarasie przestanie być twoim koszmarem - Woda nie będzie już zalegać na ich powierzchni tylko spływać w niższe warstwy
 3. Pod płytami możesz poprowadzić różne instalacje np. elektryczne, nawadniające, oświetlenie, nagłośnienie itp.
 4. Kiedy znudzi Ci się układ płyt czy ich wzór możesz w szybki sposób je zmienić. Tak samo dzieje się w przypadku uszkodzenia / pęknięcia jednej z płyt. Wystarczy zdemontować uszkodzoną i położyć w jej miejsce nową.

Myślę, że teraz wiesz już jak wykonać odpowiednie warstwy tarasu tak aby jego właśnie przeprowadzona modernizacja i remont służyły przez lata. Bez różnicy czy jest to Twój prywatny malutki balkon czy duży tarasu na dachu czy na gruncie. czy to dom, czy blok. Czy to taras prywatny czy np. restauracyjny. Wyremontować warto każdy!

Czy to samodzielnie czy z pomocą fachowców.

Dla podsumowania:

 1. Usuń stare płytki
 2. Wykonaj naprawę warstwy podłoża odpowiedzialnej za hydroizolację. Nie szczędź pieniędzy na zakup i wykonanie dobrej izolacji. To od niej zależeć będzie trwałość tarasu.
 3. Wybierz płyty okładziny
 4. Zmierz wysokość pustki powietrznej pomiędzy posadzką a wymaganym poziomem finalnym posadzki. Po odjęciu od niej grubości wybranej płyty będziesz miał wysokość potrzebnych wsporników tarasowych
 5. W zależności od określonej wysokości zamów odpowiedni system wsporników regulowanych bądź stałych
 6. Określ dokładnie krawędzie brzegowe posadzi (jeśli istnieje konieczność wykonaj obwiednię z legarów aluminiowych).
 7. Zaprojektuj / określ rozkład płyt - (nasza rada - najlepiej rozpocząć układanie od krawędzi zewnętrznych o najbardziej nierównomiernych kształtach bo to właśnie w nich są największe problemy wykonania montażu niewielkich skrawków płyt - a rozpoczęcie układania właśnie od nich pozwoli zapobiec tak niewielkim elementom).
 8. Rozpocznij układanie płyt tarasu. Docinki pozostaw na sam koniec. Po ułożonych płytach będziesz mógł chodzić od razu po ich ustawieniu na wspornikach. Nie musisz czekać aż zaprawa stężeje /zwiąże bo nie ma tam nic takiego - żadnego kleju itp.
 9. Uprzątnij wykonaną posadzkę. Usuń zbędne sprzęty, pozbieraj niepotrzebne skrawki płyt, zmyj brud montażowy.
 10. Teraz już możesz cieszyć się pięknym i trwałym tarasem wentylowanym.


Kompletny przewodnik po tarasach wentylowanych.

Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.

To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.

Sprawdź przewodnik
inne artykuły.

Te artykuły mogą cię zainteresować.

Karty techniczne wszystkich produktów

Z przyjemnością prezentujemy Państwu Karty Techniczne wszystkich naszych produktów.

Krajowa Ocena Techniczna dla tarasów wentylowanych

Nasze produkty posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Pragniemy poinformować że w dniu 29.06.2022 nasze produkty uzyskały Krajową Ocenę Techniczną wystawioną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Na podstawie Krajowej Oceny Technicznej stworzyliśmy Krajową Deklarację Zgodności. Od teraz nasze produkty oznaczamy znakiem budowlanym. Dlaczego jest to tak ważna informacja? W branży wsporników to nowość. Nowe przepisy z […]
taras wentylowany schody do ogrodu taras na wspornikach

5 trików jak zrobić taras wentylowany schody do ogrodu lub siedziska.

Planujesz taras wentylowany schody do ogrodu a nie wiesz czy to w ogóle możliwe? Potrzebujesz inspiracji? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.