Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Home » FAQs » Czy zawsze powinno się stosować wspornik tarasowy na środku płyty?

Czy zawsze powinno się stosować wspornik tarasowy na środku płyty?

Przede wszystkim należy zapoznać się z zaleceniami producenta płyt w zakresie układania ich na wspornikach tarasowych. Montaż niezgodny z instrukcją producenta może skutkować utratą gwarancji.

Nie znamy jednoznacznych opracowań badawczych ani naukowych potwierdzających słuszność dodawania piątego wspornika na środku, pod płytą jako dodatkowego zabezpieczenia przed pęknięciem płyty. Z naszych analiz i doświadczenia wynika, że dodanie wspornika należy każdorazowo rozważyć, zależnie od rodzaju płyty, podłoża pod tarasem oraz przeznaczenia tarasu. Zalecenia mogą się różnić, ważne jest uwzględnienie paru kwestii przed podjęciem decyzji:

Kwestia wytrzymałości płyty i materiału, z którego jest wykonana

Do układania na wspornikach stosuje się płyty wykonane z różnych materiałów, takich jak ceramiczne, kamienne, betonowe (prasowane, wibrowane, zbrojone). Każdy z tych materiałów ma inne właściwości, a producenci używają różnych technologii produkcji. Do układania płyt na wspornikach zalecamy stosować tylko płyty najwyższej jakości od renomowanych producentów, którzy przewidują punktowe podparcie.

Kwestia twardości podłoża

Tarasy wentylowane na wspornikach można układać na różnych rodzajach podłoża. Mogą to być twarde podłoża, takie jak wylewka betonowa, płyty betonowe, itd., oraz miękkie podłoża, takie jak płyty styroduru, płyty dachowe PIR, itp. Należy pamiętać, że właściwa twardość podłoża, zalecana na poziomie 300 kPa/m², a minimalna dopuszczalna na poziomie 200 kPa/m², ma wpływ na to, czy taras będzie się uginał podczas użytkowania. Dodatkowy wspornik może pomóc rozłożyć obciążenie tarasu na większą powierzchnię.

Kwestia obciążenia tarasu

Przy ustalaniu liczby potrzebnych wsporników pod płytą tarasową należy przeanalizować przewidywane obciążenia tarasu i obliczyć łączne obciążenie na metr kwadratowy tarasu. Na podstawie przeprowadzonych obliczeń można stwierdzić, czy zalecane jest użycie dodatkowego wspornika na środku płyty tarasu. Patrz pytanie - Jaka jest wytrzymałość wsporników?

W przypadku zastosowania dodatkowego wspornika na środku, pod płytą tarasową zalecamy użycie wsporników z głowicą samopoziomującą, aby zapewnić idealne podparcie płyty za pomocą całej powierzchni górnego kapelusza wspornika.

Więcej informacji można znaleźć w artykule- 5 ważnych zasad aby płyty oparte na wspornikach nie pękały.

zapotrzebowanie na regulowane wsporniki tarasowe przy płytach na tarasach wentylowanych
zapotrzebowanie na regulowane wsporniki tarasowe przy płytach na tarasach wentylowanych
Przedstawione informacje mają charakter ogólno informacyjny i są zbiorem dobrych praktyk. Nie mogą być one podstawą do roszczeń ani gwarancji wobec producenta.