Jeśli chcemy ułożyć taras wentylowany na woreczkach z zaprawą należy pamiętać o tym, że przedmiotowy woreczek powinien znajdować się idealnie w miejscu, gdzie stykają się cztery płyty. Wtedy nacisk przekazywany przez płyty na woreczek jest jednakowy. Aby zachować taką samą szerokość przestrzeni między płytkami, należy użyć krzyżyka dystansowego. Szczelina ta jest potrzebna tak samo, jak w przypadku tarasu wentylowanego na wspornikach regulowanych czy stałych. To ona pozwala na odprowadzenie wody.
Niestety, taki taras wentylowany pozbawiony jest możliwości regulowania poziomu czy spadków i nierówności powstałych na płytach. Niestety płytki tarasowe ustawiane na woreczkach wypełnionych zaprawą nie są stabilne.
Jeśli w trakcie ich montażu płytki zostaną zbyt mocno wciśnięte w podstawione pod naroża woreczki, nie można już naprawić ich poziomu. Najlepiej byłoby również obniżyć sąsiednie płyty jednak to ciągnie za sobą całą nawinę dalszych nieszczęść gdyż nie da się poprawić całej powierzchni płytek. A pozostawienie takiego obniżenia w jednym miejscu będzie skutkowało zaleganiem wody w tych miejscach po każdym deszczu.
Dlatego najlepiej od razu wybrać wsporniki regulowane i pozbędziemy się takich nieprzyjemnych sytuacji czy to podczas montażu w technologii woreczków z zaprawą czy już po zamontowaniu podczas użytkowania.
Korygowanie ich przy użyciu gumowego młotka niestety nie jest zbyt precyzyjne i naraża płyty na ryzyko utajonych pęknięć, które z czasem uwidocznią się pod wpływem działania wilgoci.
Po nawierzchni, która została ułożona na woreczkach, nie można chodzić przez kilka dni, natomiast taras wykonany na podporach możemy użytkować już od pierwszego dnia. Zaletą obu metod jest możliwość łatwego i szybkiego demontażu w przypadku konieczności wymiany uszkodzonych płyt.
Pośpiech może mieć wpływ na jakość wykonanych prac, czyli jakość montażu i wymusić nierówne fugi oraz różnice w wysokościach pomiędzy układanymi na tarasie płytami. Niedogodności te będą niekorzystnie oddziaływać na jakość w użytkowaniu tak wykonanego tarasu wentylowanego.
Okazuje się, ze również opady wody deszczowej mają tutaj ogromne znaczenie. Zbyt dużo wody może skutkować erozją zaprawy w woreczkach a przy tym utrata stabilności posadzki.
W wypadku wejścia na świeżo zamontowany taras lub zbyt mocnego jedno uderzenie młotkiem w płytę może nastąpić ugięcie się i trwałe pozostanie w złej pozycji woreczka z zastygającym cementem.
Zastosowanie wsporników tarasowych odgórnie wyklucza rozbiórki. Taki system pozwala na demontaż jednej płyty i daje możliwość regulacji konkretnego wspornika. Nie pomaga nam to w długoletnim użytkowaniu. Przez lata pod tarasem może nagromadzić się wiele nieczystości, których nie będziemy mieli jak wyjąć. Płyty niby nie są na stałe przymocowane do woreczków ale jak tylko je podniesiemy wszystko straci stabilność. Już nie ułożymy płyty tak samo. Wszystko może się chwiać.
Tak da się! Jednak zgodnie ze zdobytym przez nas doświadczeniem taras wentylowany na woreczkach z zaprawą niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Zabieramy sobie możliwość posiadania ładnego, równego i stabilnego tarasu.
Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.
To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.