Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się

Share this post:

Taras kompozytowy na wspornikach regulowanych - krok po kroku

Home » Blog » Taras kompozytowy na wspornikach regulowanych - krok po kroku
Józef Baar
Menedżer produktu
Odkrywanie tarasu w ogrodzie na nowo
Coraz częściej w ogrodach spotykamy kompozytowy taras na wspornikach. Nasze ogrody można szybko zmienić dzięki tarasowi wentylowanemu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co tracisz, gdy nie wykorzystujesz przestrzeni, jaką masz do dyspozycji.
Jak łatwo odmienić swój taras nie do poznania?
Jak wykorzystać legary i wsporniki tarasowe dla idealnego efektu?

Dzięki swojej praktyczności, deski kompozytowe są coraz częstszym wyborem klientów na nowoczesne tarasy. Nie ważne czy to na balkonach, dachach budynków czy ogrodach- czas montażu tarasu jest krótki, a właściwości techniczne desek sprawiają, że są wytrzymałe i łatwo utrzymać je w czystości.

Deski kompozytowe na taras

Deski kompozytowe wykonane są z tworzyw naturalnych (mączki drzewnej lub bambusowej) i polimerów (np. polichlorku winylu). Dzięki włóknom drewnianym deska nabiera naturalny wygląd, z kolei polimery zapewniają odporność na wilgoć. To bardzo praktyczne rozwiązanie - deski wykonane z kompozytu drewna nie wymagają konserwacji (impregnowania czy olejowania tak jak te wykonane z drewna). Deska kompozytowa jest trwała, jednak należy należy o nią dbać regularnie- do jej czyszczenie wystarczy myjka ciśnieniowa, a do większych zabrudzeń- specjalne preparaty.

Wsporniki regulowane pod taras z deski kompozytowej

Konstrukcja tarasu w przypadku tarasów wentylowanych składa się od góry z deski kompozytowej, legarów, wspornika oraz podłoża. Kiedy chcemy, żeby na naszym tarasie nie zalegała woda, potrzebujemy spadku, który umożliwi odprowadzanie wody. Jednak nie chcemy żeby wykończona powierzchnia była nierówna. Z pomocą przychodzą wsporniki, które nie dość, że pozwolą nam na uregulowane wysokości tarasu do naszych potrzeb, ale również na zachowanie spadku.

Podłoże pod tarasy kompozytowy

Tarasy kompozytowe mogą być układane na różnych powierzchniach, takich jak wylewka betonowa, papa termozgrzewalna a nawet na hydroizolacji (w tym przypadku zalecamy użyć podkładki gumowe SBR pod wsporniki, w celu dodatkowego zabezpieczenia). Z kolei na gruncie na żwir, podkłady z bloczków betonowych lub płytach betonowych. Ważne jest, że w celach dodatkowego zabezpieczenia, wsporniki regulowane mają możliwości kotwienia do podłoża.

Budowa tarasu z deski kompozytowej wcale nie musi być trudna i czasochłonna, jednak należy pamiętać o zaplanowaniu konkretnych etapów, które znacznie usprawnią prace wykończeniowe:

Taras z deski kompozytowej - budowa tarasu krok po kroku

Wymiarowanie projektu tarasu z kompozytu drewna

Dzięki wymiarom jesteśmy w stanie sprawdzić jakie materiały i ich ilości będą nam potrzebne. Pamiętajmy, że warto założyć dodatkowe parę procent od ilości materiału, które mogą się przydać. Niestety, często przy budowie tarasu lub w trakcie transportu zdarzają się uszkodzenia mechaniczne, dlatego warto mieć zapas.

Jeśli chodzi o wysokości- standardowo można założyć, że taras kompozytowy będzie na równi z poziomem podłogi wewnątrz domu/ mieszkania, lub na równo z progiem drzwiowym. Jeśli podłoże jest pochyłe, warto zmierzyć je przy pomocy poziomicy laserowej i sprawdzić różnicę wysokości.

Podłoże pod taras kompozytowy- stan surowy bez podłoża legarów
stare płyty zostaną zastąpione - powstanie taras z desek kompozytowych
taras z kompozytu starcza na długie lata

Przygotowanie podłoża pod taras kompozytowy

Pierwszym krokiem jest przygotowanie przestrzeni pod systemy tarasowe. W przypadku montażu na gruncie, usuwamy darń która mogłoby później wrastać w taras.

jak przygotować podłoże pod taras

Całość powierzchni pod wsporniki tarasowe należy ustabilizować i wykonać podsypkę piaskowo cementową. Jeśli pomiędzy bloczkami / stabilizatorami gruntu pozostawiamy wolną przestrzeń możemy całość przykryć geowłókniną. Zabezpieczy to całość przed ewentualnym wrastaniem roślin (aczkolwiek pod tarasem są tak niesprzyjające warunki (bez dostępu do światła), że niewiele roślin może tam przetrwać).

Następnie ustawiamy tarasowe bloczki betonowe w rozstawie pod legary (zazwyczaj około 40-50 cm), który pozwoli nam na odpowiednio gęsty rozstaw legarów pod deskami. Należy zadbać, żeby każda deska kompozytowa była przykręcona do sztywnej konstrukcji z legarów kompozytowych lub aluminiowych.

Proces montażu rozpoczynamy od ustawienia wsporników.

Pod legary możemy zastosować wsporniki z serii SPIRAL, STANDARD, MAX i RAPTOR. Wybór zależy od warunków, jakie wsporniki mają spełniać.

Dla niższych wysokości (do około 30 mm), sugerowane są wsporniki SPIRAL, mają schodkową regulację wysokości, a najniższe zaczynają się już od 10 mm. Aby ustabilizować legar, należy pamiętać o zastosowaniu adaptera do legarów- AD.

taras z desek kompozytowych na seria spiral i legar drewniany

Jeśli wysokość jest wyższa a wzmocnione podparcie konstrukcji nie jest wymagane, rekomendowany jest system STANDARD. Najbardziej powszechny wśród wszystkich naszych wsporników do tarasów. Do niego również należy zastosować adapter do legarów.

system tarasów STANDARD

Natomiast jeśli planujemy ustawiać ciężkie przedmioty na tarasie - wędzarnie, pergole, grille elektryczne i tym podobne elementy proponujemy wybrać system wsporników do tarasu MAX. Ich wysokość sięga aż 950 mm.

system wsporników MAX

Idealnym rozwiązaniem na tarasy kompozytowe jest również seria RAPTOR. Specjalnie dedykowana do stosowania na tarasach z legarami, wykończonymi z użyciem desek tarasowych. Ich wysokość rozpoczyna się od 15 mm i są najbardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem dla tego typu tarasów.

deski tarasowe na wspornikach raptor, ułóż taras z pomocą kołków rozporowych

Następnie po ustawieniu wsporników, układamy legary

konstrukcja tarasu wentylowanego na wspornikach
podłoże pod taras wentylowany z desek kompozytowych
budowa tarasu podkonstrukcja tarasu kompozytowego

Wsporniki regulowane poziomujemy wraz z legarami do odpowiedniej wysokości, jaką chcemy osiągnąć. Tak, aby powierzchnia desek kompozytowych równała się z framugą okna balkonowego, możemy również obniżyć go o około 2 mm od poziomu okna. Pamiętajmy o odjęciu wysokości desek kompozytowych.

Następnie na wypoziomowanej konstrukcji z legarów i wsporników układamy wybrane deski kompozytowe.

Deski tarasowe montujemy na samym końcu, gdyż stanowi ona nasz element wykończenia tarasu.

Podczas łączenia desek, pamiętajmy o zamocowaniu każdej z nich do legara, przy zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy poszczególnymi deskami.

Brzegi tarasu muszą być wykończone odpowiednimi akcesoriami- są to listwy maskujące (które zabezpieczają pustkę pod tarasem przed niechcianymi zwierzęcymi lokatorami, klipsy zabezpieczające czy kątowniki.

Wszystkie te elementy zależą od systemu kompozytowych desek tarasowych jaki wybraliśmy. Zakupy odpowiednich elementów wymagają od nas wcześniejszego przeanalizowania wyglądu tarasu. Polecamy to zrobić aby montaż przebiegł spokojnie a wszystkie elementy były wcześniej przygotowane.

Teraz wystarczy znaleźć chwilę czasu na korzystanie z nowej przestrzeni.

Zaaranżujmy ją według swoich wymagań i potrzeb. Tak aby służyła nam bez względu na warunki atmosferyczne- zarówno w słoneczne jak i deszczowe dni. Dzięki materiałom, z których wykonane są deski kompozytowe, nie powinny one blaknąć na słońcu- ich kolor powinien być zachowany przez wiele lat. Drewno, w odróżnieniu od deski z kompozytu bez prawidłowej konserwacji i pielęgnacji próchnieje i niszczeje.

Jeśli zastanawiacie się, jakie deski kompozytowe na taras wybrać, warto wybrać te od renomowanego producenta, oraz zastanowić się jaka kolorystyka będzie współgrać z otoczeniem. Dzięki technice wytwarzania, kompozyt może mieć różne struktury i kolory.

Kompozyt jest idealnym rozwiązaniem, które cenią sobie wygodę użytkowania i nie chcą spędzać dużej ilości czasu na zabezpieczaniu tarasu. Do czyszczenia kompozytu wystarczy myjka ciśnieniowa.

Taras w nowej formie -coś czego potrzebujesz
taras wentylowany na gruncie

Podsumowując, taras kompozytowy jest coraz częstszym wyborem konsumentów ze względu na różnorodność kolorystyki ale również łatwość utrzymania czystości.

Systemy tarasów kompozytowych są zazwyczaj bardzo proste w montażu. Wystarczy ułożyć wsporniki, wypoziomować legary, ułożyć deski i można korzystać. Pamiętajmy, aby przygotować wcześniej potrzebne materiały, a stworzenie tarasu z kompozytu będzie proste i przyjemne.

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami. Pomożemy rozwiać wątpliwości i podpowiedzieć odpowiednie rozwiązanie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, chętnie podpowiemy i doradzimy w wyborze.

Kompletny przewodnik po tarasach wentylowanych.

Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.

To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.

Sprawdź przewodnik
inne artykuły.

Te artykuły mogą cię zainteresować.

Karty techniczne wszystkich produktów

Z przyjemnością prezentujemy Państwu Karty Techniczne wszystkich naszych produktów.

Krajowa Ocena Techniczna dla tarasów wentylowanych

Nasze produkty posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Pragniemy poinformować że w dniu 29.06.2022 nasze produkty uzyskały Krajową Ocenę Techniczną wystawioną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Na podstawie Krajowej Oceny Technicznej stworzyliśmy Krajową Deklarację Zgodności. Od teraz nasze produkty oznaczamy znakiem budowlanym. Dlaczego jest to tak ważna informacja? W branży wsporników to nowość. Nowe przepisy z […]
taras wentylowany schody do ogrodu taras na wspornikach

5 trików jak zrobić taras wentylowany schody do ogrodu lub siedziska.

Planujesz taras wentylowany schody do ogrodu a nie wiesz czy to w ogóle możliwe? Potrzebujesz inspiracji? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.