Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria montażowe do tarasów
System zagospodarowania wody deszczowej
Katalog produktów
Obrzeża ogrodowe
Skontaktuj się
+48585859737SERVICE@DDGRO.EU
Produkty
Regulowane wsporniki tarasowe pod płyty
Regulowane wsporniki tarasowe pod legary
Podstawki tarasowe stałej wysokości pod płyty
System zagospodarowania wody deszczowej
Akcesoria tarasowe
Obrzeża ogrodowe
Produkty
Skontaktuj się

Share this post:

Jak zrobić taras na gruncie? 4 popularne rodzaje tarasów.

Home » Blog » Jak zrobić taras na gruncie? 4 popularne rodzaje tarasów.
Józef Baar
Menedżer produktu
wentylowany taras drewniany na gruncie
Zastanawiasz się czy potrafisz? Wytłumaczymy Ci jak samodzielnie zrobić wentylowany taras na gruncie?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dla kogo dedykowany jest taras wentylowany na gruncie
Jak w poprawny sposób samodzielnie zrobić taras wentylowany na gruncie
Gdzie najczęściej spotykasz się z wentylowanym tarasem

Jak samodzielnie zrobić taras na gruncie? Czy taras naziemny jest trudny do wykonania? Poniżej krok po kroku opiszemy przykłady i sposób wykonania tarasów wentylowanych

Jednak czy wykonanie tarasu na gruncie jest trudne, czy można go wykonać samodzielnie?

Technologia tarasu na gruncie jest bardzo prosta i wygodna. Odpowiednie materiały, oraz umiejętności techniczne pozwolą na samodzielne poradzenie sobie z takim wyzwaniem.

Na początku rozróżnijmy rodzaje tarasów na gruncie. Może on mieć kilka "odsłon", głównie rozróżnia się je na podstawie nawierzchni tarasu oraz przygotowanie podłoża.

Podziału można dokonać ze względu na wykończenie nawierzchni tarasu:

  • deskami tarasowymi drewnianymi

  • deskami tarasowymi kompozytowymi

  • płytami ceramicznymi, kamiennymi lub betonowymi

płyty ceramiczne ustawione na gruncie na wspornikach regulowanych

Jednak częściej spotykanym podziałem tarasów, jest podział w zależności od podłoża na którym ustawiony jest taras na gruncie. Można wykonać go:

  • na płycie betonowej (wylewka betonowa wykonana na stałe)

  • na ustabilizowanym gruncie (np. za pomocą płyt ażurowych, płyt betonowych, kostki brukowej czy betonowych słupkach)

taras  na ustabilizowanym gruncie za pomocą bloczków betonowych

Poniżej przedstawimy Ci kilka możliwości , jak zrobić taras.

Przykład 1:
Drewniany lub kompozytowy taras na gruncie na płytach (np. betonowe płyty chodnikowe)

Drewniany taras tak samo jak taras z desek kompozytowych, to najbardziej wymagający taras na gruncie pod względem procesu montażu, ponieważ do jego wykonania potrzebne są specjalistyczne narzędzia, takie jak wyrzynarka czy ukośnica do cięcia desek. Tego rodzaju sprzęty nie są używane w przypadku tarasu z płyt tarasowych.

Zazwyczaj taras na gruncie planowany jest w przydomowych ogrodach, a początkowy teren pod taras wygląda jak na zdjęciu poniżej. Mamy tam trawę czy czystą glebę, a niekiedy stare, uszkodzone wylewki. 

miejsce w którym powstanie taras na gruncie

Powierzchnia na której ma powstać kompozytowy taras na gruncie

Budowa tarasu bezpośrednio na glebie lub trawie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie są to trwałe podłoża, które zapewnią trwałości konstrukcji.

Przy pierwszym deszczu grunt mógłby się osunąć a wtedy wszystkie elementy tarasu zostałyby uszkodzone. Dlatego też konieczna jest jego stabilizacja gruntu, bo to od niego zależy trwałość tarasu. Możesz to wykonać przy pomocy zagęszczanego warstwami kruszywa, np. warstwę żwiru lub podsypkę piaskową która została ubita za pomocą zagęszczarki lub wysypanej suchej cementowej podsypki.

Przy przypadku tarasów przydomowych, przy wyznaczaniu powierzchni tarasu sugeruj się wysokością podłogi we wnętrzu domu, równie dobrym wyznacznikiem są drzwi tarasowe, a dokładnie wysokość ich progu. W skład wysokości tarasu na gruncie zalicza się: grubość desek tarasowych (zarówno desek drewnianych jaki i kompozytowych), grubość legarów oraz wsporników tarasowych. Należy również wliczyć wykonanie podbudowy, czy to z betonowej płyty, kostki brukowej czy innego stabilnego podłoża.

Jeśli grunt jest zbyt wysoko należy rozważyć usunięcie wierzchniej warstwy humusu, lub chociażby zebranie jego wierzchniej części - darń. Minimalną wysokością do montażu tarasu jest około 10 cm, poniżej tej wysokości miejsca może być za mało, aby zmieścić wszystkie wymienione wyżej warstwy. Przy zastosowaniu najniższych wsporników powinna ona wystarczyć. Jeśli masz 20 cm a może nawet 30 cm wolnej przestrzeni jest to znakomita wysokość na swobodne wykonanie nawierzchni tarasu na wsporników regulowanych.

Kolejnym krokiem jest ułożenie w odpowiednich odstępach elementów stabilizujących, mogą być to kostki brukowe, bloczki betonowe, płyty chodnikowe, płyty ażurowe czy chociażby betonowe krawężniki kładzione na płasko. 

Budowa tarasu- układanie betonowych bloków na zagęszczonym gruncie

Kiedy nasze podłoże jest stabilne, a konstrukcja tarasu będzie równomiernie opierała się na użytych elementach, możemy przystąpić do dalszego montażu - rozstawu elementów poziomujących.

W tym celu na na elementach stabilizujących układamy regulowane wsporniki tarasowe. Od razu odpowiednio je poziomujemy aby zachować należyty spadek powierzchni oraz wyrównać spadek podłoża. Do wypoziomowanych wsporników tarasowych mocujemy legary aluminiowe, drewniane lub z kompozytu. Przykręcamy je do specjalnych adapterów. 

Budowa tarasu- układanie desek na legarach

Kolejnym i ostatnim krokiem jest ułożenie nawierzchni tarasu, czyli użytkowej powierzchni tarasu- desek drewnianych lub kompozytowych. 

Montaż tarasu przeprowadzić należy zgodnie ze sztuką budowlaną, a jego poprawność w dużej mierze zależy od poprawności ustawień poziomu wsporników i legarów. Warto ponownie sprawdzić elementy konstrukcji. W przypadku wcześniejszego ich naruszenia mamy jeszcze szanse wyrównać poziomy bez demontażu oraz uchronić deski tarasowe.

Deski montujemy zgodnie z instrukcją producenta (warto pobrać ją wcześniej z serwisu producenta lub poprosić o wydanie podczas zakupu).
Teraz pozostała nam do wykonania najbardziej czasochłonna praca, czyli finalna kosmetyka tarasu.
W zależności od tego jakie materiały do wykończenia krawędzi tarasu ma producent takie muszą nam wystarczyć.
Mogą to być listwy maskujące, kątowniki, zaślepki do desek w miejscu przekroju i tym podobne materiały. Z ich pomocą estetycznie wykończymy taras na gruncie.

Wykańczamy krawędzie, maskujemy podkonstrukcję i…
taras na gruncie zrobiony własnymi rękoma!

Wykończony taras na gruncie

Ostatni etap budowy tarasu na gruncie - wykończenie tarasu.

Pomocny filmik znajdziesz tutaj: film instruktażowy pokazuje jak zrobić wentylowany taras drewniany . Znajdziesz tam informacje jakich materiałów możesz potrzebować, co warto zakupić wcześniej oraz na co zwrócić uwagę podczas wykonywania konstrukcji.

Przykład 2:
Taras na wylewce betonowej na którym ułożono płyty tarasowe, np. płytki ceramiczne, betonowe płyty dekoracyjne lub kamienne płyty.

Wybór wylewki betonowej pozwala nam na budowę tarasu na płycie i układanie wsporników w dowolnym rozstawie. Na płycie tarasu układamy wsporniki w zależności od rozmiaru płyt.

Przed rozpoczęciem ustawiania wsporników, należy oczyścić płytę tarasu (wylewkę). Należy jedynie oczyścić płytę betonu i można rozpocząć montaż. Aby odpowiednio dobrać wsporniki, należy znać wysokość tarasu, czyli zmierzyć odległość od wylewki betonowej do wysokości na której planujemy wykończoną nawierzchnię tarasu. Od niej należy odjąć grubość płytek (naturalny kamień a płyty betonowe będą znaczenie różnić się grubością). Minimalna wysokość dla tego typu tarasu to 3 cm, jeśli stosujemy 2 cm płytę ceramiczną (najniższy wspornik regulowany ma wysokość od 10 do 30 mm).

Wsporniki poziomujące ustawiono w taki sposób aby po ułożeniu na nich płyt ceramicznych wyrównać ich poziom z wewnętrzną posadzką.  Dzięki temu nie będziemy wykonywali dużych kroków przy wyjściu na taras. 

Wykonanie nawierzchni tarasu- montaż płyt na wspornikach. 

budowa tarasu na gruncie

W tym przypadku na warstwę wykończeniową zostały duże płyty ceramiczne, większe niżeli standardowe 60x60. 

Wsporniki poziomujące ustawiono w taki sposób, aby po ułożeniu na nich płyt ceramicznych wyrównać ich poziom z progiem drzwi tarasowych. Dzięki temu nie będziemy wykonywali dużych kroków przy wyjściu na taras.

A teraz wystarczy tylko urządzić taras do naszych potrzeb. 

taras betonowy zrównany z poziomem terenu z użyciem płytek ceramicznych

Montaż tarasu z płyt ceramicznych w przydomowym ogrodzie

Przykład 3:
Drewniane deski układane na płycie betonowej na gruncie

Poniżej pokażemy Państwu jak zdjęcia ogromnej metamorfozy tarasu tradycyjnego, który był wykonany na płycie tarasowej, który wystaje również na część gruntu. Pokażemy jak zrobić taras na gruncie, który będzie cieszył oko przez wiele lat.

Taras wykonany w technice tradycyjnej po paru latach wyglądał jak poniżej, zmurszałe drewniane deski, ściany domu narażone na wilgoć, z widocznymi uszkodzeniami mechanicznymi.

ściany domy narażone na wilgoć z desek

Stara, zniszczona nawierzchnia tarasu na gruncie wykonana z drewna, została zdemontowana, aby zrobić taras na gruncie, który będzie wytrzymały na wilgoć i warunki atmosferyczne. Płyta betonowa została oczyszczona.

budowa tarasu na gruncie- rozmiar przewidziany został tak, aby zrobić taras betonowy z wystającym ponad drewnem

Tutaj już widać jak taras na gruncie wygląda po remoncie, został ułożony na legarach które wsparte zostały na wspornikach regulowanych. Powierzchnia użytkowa została wykonana z desek egzotycznych, które zostało przykręcone za pomocą wkrętów.

budowa tarasu na gruncie

Przykład 4:
Taras wentylowany z drewna egzotycznego przy biurowcu, z użyciem kostki brukowej

Taras na gruncie na tak dużej powierzchni musi zostać wykonany w odpowiednich warstwach. W taki sposób aby woda opadowa miała gdzie się kumulować i wolno rozprowadzać czy wnikać w grunt. W tym celu pomocne są skrzynki rozsączające.

Jeśli natomiast tak jak w naszym przypadku pod planowanym tarasem znajdują się parkingi podziemne a strop zabezpieczony jest warstwą hydroizolacji podłoże należy przygotować w inny sposób. 

Architekci zdecydowali się na zastosowanie rozwiązania ze żwirem. To on ma spełniać warstwę drenażową. Jest to bardzo popularne rozwiązanie kumulowania i wolnego rozprowadzania wody z tarasów. Jednak ze względu na swoją strukturę nie nadaje się do stabilnego posadowienia na nim plastikowego wspornika tarasowego. 

Podłoże należy usztywnić bloczkiem betonowym posadowionym na płycie betonowej i dopiero na przygotowanym podłożu ustawić wspornik tarasowy, legary i deski .

taras na gruncie z użyciem płyt betonowych

Następnie na konstrukcji z legarów i wsporników układane są deski tarasowe.

płyty betonowe pod taras wentylowany

A tak prezentuje się gotowy projekt:

taras na gruncie z użyciem płyt betonowych i zabezpieczenie krawędzi tarasu zielenią

Mamy nadzieję że nasze powyższe wskazówki jak zrobić taras na gruncie były pomocne.

Pamiętajmy, że jeśli chodzi o wykończenie, możliwości jest wiele- taras można wykonać zarówno z płyt betonowych, ceramicznych, kamiennych ale również z desek kompozytowych i drewnianych na legarach kompozytowych, aluminiowych lub drewnianych.

Aby dobrać odpowiednią wysokość wspornika, musimy wziąć pod uwagę wysokość najistotniejszych elementów tarasu na gruncie, oraz zmierzyć jaką planujemy wysokość posadzki.

W naszej galerii i na Instagramie znajdziesz wiele zdjęć zarówno w trakcie montaży jak również finalnych inwestycji.
Możesz również zajrzeć do naszej INSTRUKCJI MONTAŻU tarasów wentylowanych na wspornikach- wyjaśniamy tam podstawowe kwestie dotyczące technologii tarasów wentylowanych. Zdradzimy tajniki montażu skomplikowanych nawierzchni, newralgicznych punktów oraz przyszłościowej pielęgnacji.

Aktualizacja luty 2024

Kompletny przewodnik po tarasach wentylowanych.

Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.

To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.

Sprawdź przewodnik
inne artykuły.

Te artykuły mogą cię zainteresować.

Karty techniczne wszystkich produktów

Z przyjemnością prezentujemy Państwu Karty Techniczne wszystkich naszych produktów.

Krajowa Ocena Techniczna dla tarasów wentylowanych

Nasze produkty posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Pragniemy poinformować że w dniu 29.06.2022 nasze produkty uzyskały Krajową Ocenę Techniczną wystawioną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Na podstawie Krajowej Oceny Technicznej stworzyliśmy Krajową Deklarację Zgodności. Od teraz nasze produkty oznaczamy znakiem budowlanym. Dlaczego jest to tak ważna informacja? W branży wsporników to nowość. Nowe przepisy z […]
taras wentylowany schody do ogrodu taras na wspornikach

5 trików jak zrobić taras wentylowany schody do ogrodu lub siedziska.

Planujesz taras wentylowany schody do ogrodu a nie wiesz czy to w ogóle możliwe? Potrzebujesz inspiracji? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.