Wsporniki RAPTOR są rozwiązaniem dedykowanym specjalnie do poziomowania legarów pod tarasy oraz pod podłogi drewniane na legarach. Dzięki tej specjalizacji oferujemy systemowe rozwiązanie wysokiej jakości które jest jednocześnie atrakcyjne cenowo na tle innych rozwiązań systemowych o szerszym zakresie stosowania.
Możliwość bocznego montażu legara, regulowane podparcie już od 15 mm, największe na rynku wymiary podstawy wspornika klinowego, regulacja podparcia z precyzją poniżej 1 mm oraz systemowy korektor nachylenia, to dopiero początek listy zalet tej serii produktów.
Systemowa podkładka ochronna i korektor nachylenia przystosowane również do najniższego zestawu z regulacją od 15 mm*.
*- zakres regulacji wspornika zmienia się w zależności od użytego dodatku o jego grubość (o 2 mm dla podkładki ochronnej i o 10 mm dla korektora nachylenia).
Boczny uchwyt do montażu legara.
Możliwość przymocowania legara z boku zamiast od góry przyspiesza montaż. Pozwala też uniknąć problemów z główkami wkrętów na powierzchni legara, które mogą wypaś w miejscu łącznika lub wkręta do desek.
Stabilność podparcia.
Rozmiary elementów systemu gwarantują najlepszą stabilność na rynku, wymiary bazowej podstawy wspornika to 120x120 mm, a szerokość klinów to prawie 60 mm.
Niespotykana wytrzymałość do 1000kg na jeden wspornik*
Wytrzymała konstrukcja wspornika daje solidne podparcie w każdych okolicznościach montażu, szczególnie tam, gdzie materiały konstrukcyjne pozwalają na zwiększenie rozstawu pomiędzy wspornikami**.
*- szczegółowe informacje na temat wytrzymałości w specyfikacji technicznej. **- należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta legarów i desek w zakresie odległości pomiędzy legarami i punktami podparcia wzdłuż legara
montaż i regulacja.
Wszystkie elementy systemu wsporników pod tarasy RAPTOR wyposażone są w otwory montażowe.
Pozwalają one na różne opcje przytwierdzania wsporników do podłoża, przytwierdzana klina do podstawy oraz przytwierdzania klina do legara.
Montaż wsporników do podłoża nie jest obowiązkowy. W sytuacji ustawiania wsporników na hydroizolacji wręcz niemożliwy. W przypadku montażu legarów na podłożach twardych typu drewno, beton itp. można opcjonalnie przytwierdzić podstawy do podłoża, choć nie jest to czynność obowiązkowa.
Ustawioną wysokość klina można również zablokować przy użyciu wkręta z łbem stożkowym. Specjalne otwory na powierzchni klina pozwalają na to bez ryzyka, że główka wkręta będzie wystawać powyżej powierzchni klina.
Odprowadzanie wody.
Wszystkie elementy systemu wsporników pod legary Raptor posiadają otwory, które pozwalają na swobodny odpływ wody.
Takie otwory znajdują się na dnie każdego miejsca mogącego zatrzymywać wodę.
Woda zbierająca się w zaułkach klinów może nie wydawać się dużym problemem początkowo. Powtarzające się cykle zbierania się wody i jej odparowywania, z czasem doprowadzą od zebrania się znacznej ilości osadów niesionych z wodą. Osady nie odparują i z czasem mogą stać się problemem. Dodatkowym ryzykiem jest zamarznięcie wody w klinie, która narazi go na rozdęcia.
Przewaga systemowa.
Matka wynalazków, którą jest potrzeba, stworzyła wiele rozwiązań problemu poziomowania legarów.
Problem ten występuje praktycznie zawsze przy montażu tarasów w mniejszym lub większym zakresie wysokości.
Rozwiązania bywają różne, tak samo jak różna jest ich trwałość. Woreczki z betonem, kliny drewniane, skrawki i ścinki, a czasami układane w stosiki kwadraty z papy. Wspólną cechą tych rozwiązań jest brak gwarancji długoterminowej stabilności podparcia. Niezbadane parametry, brak precyzji. To tylko niektóre wady tych rozwiązań.
Przetrwanie okresu gwarancji nie satysfakcjonuje nikogo, ani inwestora ani szanującego się wykonawcy dla którego ważna jest długoterminowa renoma. Brak stabilnego podparcia może być przyczyną nie tylko pogarszających się walorów użytkowych tarasu ale również utraty gwarancji producenta desek.
Podpory pod legary powinny odznaczać się nie tylko trwałością, odpornością na czynniki atmosferyczne, stabilnością, ale powinny być również łatwe w montażu.
Lata praktyki we własnych realizacjach oraz wieloletnie doświadczenie w produkcji różnego rodzaju wsporników pod tarasy pozwoliły nam stworzyć taki właśnie produkt.
Wsporniki regulowane RAPTOR nie tylko pozwalają precyzyjnie wypoziomować taras lub podłogę na legarach. Takie podpory dają kontrolę nad poziomem. Nawierzchnia tarasu może być na takiej wysokości, na jakiej sobie tego życzymy, bez zbędnych progów i przewyższeń na wejściu na taras lub do pomieszczenia z podłogą na legarach.
Montaż na różnych nawierzchniach.
Montaż i poziomowanie legarów odbywa się na różnych typach nawierzchni, które stwarzają dodatkowy wyzwania.
Twarde, stabilne, w miarę płaskie podłoże nie wymaga dodatkowych elementów. Wiele realizacji odbywa się na pochyłych nawierzchniach a w takich okolicznościach wsporniki tarasowe odchylają się od pionu. Bez korekty tego nachylenia legary opierają się tylko na fragmencie powierzchni nośnej podpory. Jaką ma wtedy wytrzymałość? Jaką stabilność w dłuższej perspektywie czasu?
Czasem potrzebna jest izolacja akustyczna podłogi montowanej wewnątrz budynku. Praktycznie zawsze powinniśmy rozważać ten aspekt w czasie montażu podłogi na legarach wszędzie tam gdzie są pomieszczenia mieszkalne na niższych kondygnacjach. Skutki braku wzięcia tego pod uwagę przy montażu możemy słyszeć przez wiele lat.
Coraz większą popularność zyskują nawierzchnie w systemie tzw. dachu odwróconego gdzie montaż tarasu odbywa się na warstwach izolacji termicznej z XPS lub utwadzanego styropianu.
Jeżeli chcesz poznać naszą odpowiedź na te wyzwania zobacz niżej jak radzą sobie z nimi elementy uzupełniające systemu RAPTOR