Nasz odbiorca wsporników regulowanych pewnego dnia poprosił nas o wizytę na aktualnie prowadzonej przez niego budowie. Wizyta miała na celu skontrolować układanie płyt tarasowych. Była to inwestycja dużego tarasu na dachu biurowca w centrum miasta.
Bardzo cieszymy się kiedy klienci zapraszają nas na budowy. Wtedy możemy zobaczyć własnym okiem, na żywo z jakimi problemami borykają się monterzy płyt, w jakich sytuacjach montaż posadzki czyli płyty i wsporników przysparza im najwięcej problemów.
Dzięki temu możemy wprowadzać odpowiednie udogodnienia w naszych produktach. A po takiej wizycie są one poparte praktyką.
Np. po wizycie na jednej z budów zwróciliśmy uwagę na zbyt małe otwory na wkręt w adapterze.
Gdy wkręt jest dłuższy i ma większy łeb nie wypada z rąk i można w zdecydowanie szybciej przykręcić. Kiedy już ustawimy wspornik bezpośrednio na podłożu płyty balkonowej czy jakimkolwiek innym i ustabilizujemy na nim legar np. na wysokości 10 cm to już nie możemy go przestawiać. Adapter należy przykręcić wkrętem w tym konkretnym miejscu biorąc również pod uwagę naszą pozycję / postawę, która nie jest wygodna. Wtedy znaczenie ma czas - a dłuższy i grubszy wkręt pozwala na szybsze wykonanie pracy i możliwość zmiany tej niewygodnej pozycji.
Zastanawiasz się jak ułożyć betonowe płyty na swoim tarasie? Jakich wsporników użyć aby mieć wymarzony taras? Czy betonowe płyty będą rzeczywiście dobrym rozwiązaniem? Może warto dorzucić trochę oszczędności i wykonać taras godny mistrza?
Instalowanie płyt tarasowych zawsze przebiega w ten sam sposób.
Grunt przede wszystkim musi być stabilny. Ustawione na nim wsporniki a na nich płyty muszą być sztywne. Nie ma miejsca na nagłe osiadanie gruntu i utratę stabilności całej konstrukcji. To mogłoby doprowadzić do katastrofy.
Jeśli podłożem jest trawa należy zebrać jej wierzchnią warstwę humusu - około 20 cm i ustabilizować je np. bloczkami betonowymi, płytami chodnikowymi czy płytami ażurowymi. Do ich zagłębienia i wbicia w grunt można użyć gumowego młotka. Dzięki jego strukturze nie potłuczemy płyt betonowych. Wbrew pozorom płyty betonowe są bardzo kruche i szybko ulegają pęknięciom, złamaniom itp. Zwykły, metalowy młotek z pewnością by je uszkodził.
Pozostałą przestrzeń pomiędzy w/w elementami można wypełnić żwirem. Będzie on pełnił warstwę drenażową. Za pomocą żwiru możemy zatrzymać pokłady wody z opadów atmosferycznych. Dzięki nim niższe warstwy zbytnio nie nasiąkną deszczówką i nie osuną się czyli grunt nie straci stabilności / sztywności.
Wylewka może mieć kilka oblicz.
Może to być nowe, stabilne, proste, gładkie betonowe podłoże grubości około 20 cm na którym można swobodnie bez napraw układać płyty tarasowe.
Jednak może to być również wylewka na której już wcześniej leżały klejone płytki gresowe. W takim przypadku należy oczyścić ją z resztki kleju z powierzchni. Jeśli nie da się usunąć resztek zaprawy klejowej na tyle aby warstwę wylewki określić jako gładką można wykonać na niej cienką warstwę, niewielkiej grubości (dosłownie kilka mm aby wyrównać nierówności i wyrwy - powinno wystarczyć około 8 mm - 15 mm)szlichty betonowej.
Zarówno na gruncie jak i na wylewce betonowej. Taras drewniany bez problemu możemy układać na wspornikach regulowanych. Są one przystosowane do stabilizacji legarów o czym wspominaliśmy wcześniej kiedy pisaliśmy o zmianie otworu w adapterze. Adapter to element pozwalający na przymocowanie legara do wspornika. Jednak wspornik regulowany, który ma standardowe listki fugowe również pozwala na bezpieczne posadowienie tarasu na legarach. Listki dystansowe są elementem ruchomym i można dopasować go do grubości elementu na nim opartego. Taras czy to montowany z adapterami czy z listkami będzie stabilny.
Jeśli instalacja tarasu przebiega sprawnie wszyscy są zadowoleni. Monter gdyż jego zas jest bardzo cenny. Oraz my jako klienci, ponieważ staje się zdecydowanie bardziej opłacalny.
Pozwala na zagwarantowanie szczelności tarasów, balkonów, loggii. Nie ma znaczenia grubość płyty - czy to 2 cm czy 5 cm - najważniejsza jest metoda jej ułożenia. To właśnie odpowiednia metoda da nam pewność poprawności tarasu.
Sprawdź nasz kompletny przewodnik po technologii tarasów wentylowanych. Wszystko o projektowaniu, montażu i zastosowaniu tarasów na wspornikach i podstawkach w jednym miejscu.
To jedyny tak kompletny przewodnik w Internecie.