Jeśli martwi Cię zalegająca woda na tarasie koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Wyjaśnimy wszystko od podstaw.
Jeśli to wina nierówności podłoża nie ma co się dziwić, że woda zalega. Nie jest to zależne od okładziny wierzchniej. Wina tkwi w posadzce. I to od jej wyrównania należy rozpocząć naprawy.
Zarówno projekt jak i wykonawstwo powinno być rzetelne, jasne i zgodne ze sobą. Często jednak zdarza się, że przez ogólnie panujący pośpiech i minimalizm projektanci nie analizują zjawisk powstających w konkretnych przedmiotowych inwestycjach. Prowadzi to do tego, że brakuje rozrysowania w projekcie szczegółowych detali podłoża.
W takim przypadku wykonawcy nie mając podstaw do odpowiedniego drenażu w danym projekcie stosują samowolkę. Modyfikują przyjęte systemy wg swoich doświadczeń, stosują tańsze zamienniki lub zupełnie zmieniają system odprowadzania wody.
Drugim możliwym powodem jest słaba jakość elementów wykończenia czyli desek czy płytek.
Doświadczenie pokazuje, że za uszkodzenia hydroizolacji posadzek i przeciekanie odpowiedzialne są złej jakości materiały. Czy to deski drewniane czy płytki balkonu - warstwy zawsze muszą być dostosowane do przeznaczenia użytkowania tarasów i balkonów.
Jeśli podłoże było przygotowane odpowiednio a płytki mają powyginane krawędzie ku górze czy deski są łódkujące, wina leży po ich stronie. Samoistne pozbycie się wody z tarasu w takim przypadku jest niemożliwe. Woda sama nie spłynie z takich krzywych posadzek tarasów i balkonów.
Po trzecie należy pamiętać, że każdy materiał posiada swoją wytrzymałość.
Wytrzymałość elementu jest to wartość liczbowa ciężaru nacisku, który materiał może wytrzymać aż do jego zniszczenia. Znalezienie takich danych nie powinno być trudne. Zazwyczaj napisane jest na opakowaniu, ponieważ wartość wytrzymałości zawsze podaję producent. Często taką informację znajdziesz również na stronie internetowej producenta. A jeśli go nie ma można zgłosić się bezpośrednio do niego aby podał Ci taką informację.
Często nieznajomość wartości maksymalnego ciężaru jaki możemy ustawić na naszej powierzchni warstwy wykańczającej powoduje jego uszkodzenia.
Płyty ceramiczne pękają a deski ulegają wygięciu. Często nawet nieodwracalnym zniszczeniom, które powodują konieczność wymiany na nowe.
Powyższe przykłady gdzie woda na tarasie zalega dotyczą również tarasów wentylowanych ustawionych na wspornikach regulowanych czy też tych o stałej wysokości .
Przy poziomowaniu płyt tarasowych lub desek ceramicznych z zastosowaniem wsporników poziomujących ważne jest spełnienie wszystkich parametrów warunkujących prawidłowe poziomowanie montowanej posadzki tarasowej. Zachowanie kolejności poszczególnych warstw jest niesamowicie ważne.
Wszystkie warstwy powinny zostać wykonane zgodnie z techniką budowlaną. Np. ustawiając wspornik tarasowy na hydroizolacji z papy termozgrzewalnej warto pomiędzy dwiema warstwami wykonać przekładkę z uciętej papy (położyć podwójną warstwę) lub podkład z granulatu gumowego SBR. Zabezpieczy to hydroizolację przed uszkodzeniem poprzez tarcie na przełomie lat użytkowania tarasów.
Po czwarte - bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju wspornika do planowanych obciążeń.
Podczas planów zabudowy tarasowej pewnie mamy już w głowie jego ostateczną aranżację.
Jeśli wiemy gdzie chcemy ustawić ciężkie donice, grill, pergole czy nawet basen dobrze jest te miejsca dodatkowo wzmocnić.
Wzmocnień dokonujemy przez dodatkowe ustawienie wspornika podkonstrukcji. Czy to podpierającego płytę ceramiczną czy legar pod tarasem z desek.
Takim sposobem wykonamy kolejne podparcie desek i płyt, a tym samym wzmocnimy ich wytrzymałość. Poprzez ustawienie dodatkowych wsporników wzmocnimy warstwę wierzchnią.
Piątym i ostatnim ważnym punktem, na który trzeba zwrócić uwagę,
tym który powoduje, że woda na tarasie zalega w nieodpowiednich miejscach są wszystkie elementy poboczne konstrukcji
Zachowanie wszystkich parametrów technicznych zgodnie z instrukcją montażu wsporników poziomujących zapewni prawidłowe wypoziomowanie każdej deski i płytki tarasu czy balkonu i brak zastoin wody na nich. Warstwa posadzki będzie spełniała wszystkie wymagania.
Oczywiście pod posadzką a tym samym pomiędzy wspornikami można wykonać warstwy drenażowe. Dzięki zastosowanym systemom drenażowym zagospodarujemy deszczówkę np. do nawadniania trawnika a nie stracimy jej w eter.
Wiele danych przekazywanych przez naukowców z całego świata mówi o pozytywnych aspektach zatrzymywania wody opadowej w ekosystemie. Taką wodą możemy zdziałać naprawdę wiele. Lepiej kiedy będzie się ona zatrzymywać w naszych warstwach drenażowych i powoli wsiąkać w glebę, niż przy intensywnych opadach całość spłynie w warstwy niższe a rośliny nadal będą jej potrzebować.
Wtedy woda deszczowa będzie miała możliwość swobodnego spływu po powierzchni.
Niezależnie od tego czy będą to deski kompozytowe, czy drewniane czy płyty tarasowe woda będzie miała swobodną, zgodną z grawitacją możliwość spływu.
Jeśli zastoiny wody na tarasie wentylowanym spowodowane są jedynie nierównością płyt czy rustykalnością desek nie ma się czym przejmować.
System tarasów wentylowanych daje możliwość wyregulowania wysokości w każdym momencie.
Ponownie wypoziomuj wsporniki podkonstrukcji i ciesz się pięknym tarasem.
Jeśli jednak zlokalizowałeś problem i tkwi on w podkonstrukcji, usuń usterkę natychmiast.
Może to spowodować uszkodzenie całej konstrukcji tarasu.
A w przyszłości jego zniszczenie.
6 narzędzi gotowych do użycia w formatach DWG, RFA, PDF i XLS. 44 pliki, 114 stron materiałów.